83. oscar ödülleri

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
- Biutiful
- Dogtooth
- In a Better World
- Inofndie
- Outside The Law



EN İYİ YÖNETMEN
- Darren Aronofsky / Black Swan
- David O. Russell / The Fighter
- Tom Hooper / The King's Speech
- David Fincher / Sosyal Ağ
- Coen kardeşler / True Grit



EN İYİ KURGU
- Black Swan / Andrew Weisblum
- The Fighter / Pamela Martin
- The King's Speech / Tariq Anwar
- 127 Saat / Jon Harris
- Sosyal Ağ / Angus Wall ve Kirk Baxter



EN İYİ BELGESEL (Uzun):
- Exit through the Gift Shop
- Gasland
- Inside Job
- Restrepo
- Waste Land



EN İYİ BELGESEL (Kısa):
- Killing in the Name
- Poster Girl
- Strangers No More
- Sun Come Up
- The Warriors of Qiugang

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO
- Another Year / Mike Leigh
- The Fighter / Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
- Başlangıç / Christopher Nolan
- The Kids Are All Right / Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
- The King's Speech / David Seidler

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
- 127 Saat / Danny Boyle, Simon Beaufoy
- Oyuncak Hikayesi 3 / Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
- True Grit / Joel Coen, Ethan Coen
- Winter's Bone / Debra Granik, Anne Rosellini

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
- Alice Harikalar Diyarında / Colleen Atwood
- I Am Love / Antonella Cannarozzi
- The King's Speech / Jenny Beavan
- The Tempest / Sandy Powell
- True Grit / Mary Zophres



EN İYİ MÜZİK
- How to Train Your Dragon / John Powell
- Başlangıç / Hans Zimmer
- The King's Speech / Alexandre Desplat
- 127 Saat / A.R. Rahman
- Sosyal Ağ / Trent Reznor ve Atticus Ross



EN İYİ SES
- Başlangıç / Richard King
- Oyuncak Hikayesi 3 / Tom Myers ve Michael Silvers
- Tron: Legacy / Gwendolyn Yates Whittle ve Addison Teague
- True Grit / Skip Lievsay ve Craig Berkey
- Unstoppable / Mark P. Stoeckinger



EN İYİ GÖRSEL EFEKT
- Alice Harikalar Diyarında / Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips
- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 3 / Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi
- Hereafter / Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, Joe Farrell
- Başlangıç / Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb
- Iron Man 2 / Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick



EN İYİ MAKYAJ
- Barney's Version / Adrien Morot
- The Way Back / Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolanda Toussieng
- The Wolfman / Rick Baker ve Dave Elsey



EN İYİ SES MİKSAJ
- Başlangıç / Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick
- The King's Speech / Paul Hamblin, Martin Jensen ve John Midgley
- Salt / Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan ve William Sarokin
- Sosyal Ağ / Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick ve Mark Weingarten
- True Grit / Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff ve Peter F. Kurland



evet tahminleri alalım bakalım....

EN İYİ FİLM
- Sosyal Ağ (The Social Network)
- Black Swan
- The King's Speech
- The Fighter
- Başlangıç (Inception)
- The Kids are All Right
- 127 Saat (127 Hours)
- Oyuncak Hikâyesi (Toy Story 3)
- True Grit
- Winter's Bone



EN İYİ ERKEK OYUNCU
- Javier Bardem / Biutiful
- Jeff Bridges / True Grit
- Jesse Eisenberg / Sosyal Ağ
- James Franco / 127 Saat
- Colin Firth / The King's Speech



EN İYİ KADIN OYUNCU
- Annette Bening / The Kids Are All Right
- Nicole Kidman / Rabbit Hole
- Jennifer Lawrence / Winter's Bone
- Natalie Portman / Black Swan
- Michelle Williams / Blue Valentine



EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
- Christian Bale / The Fighter
- John Hawkes / Winter's Bone
- Jeremy Renner /The Town
- Mark Ruffalo / The Kids Are All Right
- Geoffrey Rush / The King's Speech



EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
- Amy Adams / The Fighter
- Helena Bonham Carter / The King's Speech
- Melissa Leo / The Fighter
- Hailee Steinfeld / True Grit
- Jacki Weaver / Animal Kingdom



EN İYİ ANİMASYON
- How to Train Your Dragon / Chris Sanders, Dean DeBlois
- The Illusionist / Sylvain Chomet
- Oyuncak Hikayesi 3 / Lee Unkrich



EN İYİ SANAT YÖNETİMİ
- Alice Harikalar Diyarında / Robert Stromberg, Karen O'Hara
- Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1 / Stuart Craig, Stephenie McMillan
- Başlangıç / Guy Hendrix Dyas, Larry Dias and Doug Mowat
-The King's Speech / Eve Stewart, Judy Farr
- True Grit / Jess Gonchor, Nancy Haigh



EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
- Black Swan / Matthew Libatique
- Başlangıç / Wally Pfister
- The King's Speech / Danny Cohen
- Sosyal Ağ / Jeff Cronenweth
- True Grit / Roger Deakins

Ben akademiyi biliyorsam, İnception'a en iyi müzik veya en iyi görsel efekt dalında ödül verirler ancak.

Ödülleri yüksek olasılıkla, Black Swan kapar.

True Grift de bir olasılık.

Ama en az 6 dalda doğru tahmin yapan arkadaşlarıma, benden altı adet öpücük hediyem var. Hem de yanaktan.

İnanılmaz bir macera sizleri bekliyor, film yaratıkları.

Bir de lütfen bu yıl olsun, Mehmet Açar'a yorum yaptırmayın. Atilla Dorsay, Alin Taşciyan'ı bir yıl olsun görmeyim.

en iyi erkek oyuncu kategorisinde biutiful filmiyle döktürdüğü söylenen javier bardem açık ara alır diye herkes ağız birliği etmiş durumda.izleyemedim henüz,sabırsızlıkla bekliyorum.

ben James Franco alsın isterdim ama ona vermezler. Milk ile yakaladığı başarıyı 127 hours filminde de yakalamış.

Bana da kalsa 127 Hours filmine bayağı bir ödül veririm ama işte bana kalmıyor =) örneğin en iyi uyarlama, en iyi kurgu gibi dallarda bence güçlü bir aday. En iyi erkek oyuncu için de bana göre güçlü bir aday ama muhtemelen şu The Social Network'teki androide verecekler ödülü..

En iyi kadın oyuncu zaten banko Natalie Portman gibi duruyor.

Yalnız en iyi film dalı çok heyecanlı yahu.. Adaylar bayağı iyi. En iyi yabancı film kategorisinde aday gösterilenlerden sanırım bir tek Dogtooth'u izledim ve cidden çok başarılı bir filmdi.

En iyi animasyon dalında da gönlüm Toy Story 3'ten yana.

EN İYİ FİLM-- Sosyal Ağ (The Social Network)

EN İYİ ERKEK OYUNCU-- Colin Firth / The King's Speech

EN İYİ KADIN OYUNCU-Annette Bening (Natalie Portman)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU-- Christian Bale / The Fighter

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU-- Helena Bonham Carter / The King's Speech

EN İYİ ANİMASYON-- The Illusionist / Sylvain Chomet

EN İYİ YÖNETMEN-- David Fincher / Sosyal Ağ

EN İYİ BELGESEL (Uzun)-- Exit through the Gift Shop

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM- Dogtooth

EN İYİ GÖRSEL EFEKT-- Başlangıç

En iyi film : Black Swan (sürpriz olarak the king's speech)

En iyi yönetmen : Darren Aronofsky

En iyi erkek oyuncu : Colin Firth

En iyi kadın oyuncu : Natalie Portman

En iyi yardımcı erkek oyuncu : Geoffrey Rush (Christian Bale de çok iyiydi ama altın küreyle yetineceğini düşünüyorum)

En iyi yardımcı kadın oyuncu : Helena Bonham Carter ile Melissa Leo arasında seçim yapmak zor, Melissa Leo'nun alacağını düşünüyorum

En iyi animasyon : Toy Story 3

En iyi sanat yönetmeni : The king's speech

En iyi görüntü yönetmeni : The social network

En iyi kurgu: Black swan

En iyi orjinal senaryo : Inception

En iyi uyarlama senaryo: 127 hours

En iyi kostüm tasarımı : Alice in wonderland

En iyi müzik : Inception

En iyi ses : Inception

En iyi görsel efekt : Inception

En iyi ses miksajı : The king's speech

 

hem aklımdan, hem gönlümden geçenler bunlar.

Kimse hakettiği ödülü/ödülleri almıyor maalesef.

bende liste yapacaktım ama lifelock tamamen aynısını sıralamış...Tek fark en iyi yardımcı kadıncı oyuncu ödülü bence Helena Bonham Carter a verilmeli...

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.