Ölürken çalmasını istediğiniz fon müziği ne?

Herkes bir gün ölecek,mukedderat. Fani dünya,kahpe felek demişler. Siz ölürken arka planda çalmasını istediğiniz şarkı nedir ? Merak ettim.

 

Ben,ölürken muhakkak, Samuel Barber'ın "Yaylılar İçin Ağıt(Adagio For Strings) isimli eserini duymak isterim.

 

Dinleyip ölmeden,ölmek isteyenler için:

http://listen.grooveshark.com/#/song/Adagio_For_Strings_Op_11/11119927

 

 

Bunu yıllar önce düşünmüştüm. Yıllar öncesinden, Kargo grubunun 'İçini Dök' şarkısını ne zaman dinlesem içim sevinçle dolardı. Bu bir ironi belki... Ama o şarkı çalsın isterdim. Tabi dinimizce cenazede müzik çalınması gibi bir ritüelimiz yok; ama olsaydı yani... İçini Dök...

havlayankuzu'ya yanıt: 'yaylılar için ağıt'ı dinledim gerçekten çok kaliteli, ben de klasik müzik türünde çok dinlerim. Belki tanıyorsundur Yanni'yi, bilmiyorsan da olsun, sana Yanni'yi öneririm... O verdiğin sitede tüm parçaları varmış, siteyi de beğendim :)

15 dakikalık düşünme molasından sonra ''ağla sevdam'' olsun istedim. çok dramatik ama gerçek.

Tom Waits  - Russian Dance.

O ana bu şarkıdan başka bir şarkı uygun olamazmış gibi.

Ölürken pek duyabileceğimi zannetmiyorum ama gelen misafirlerin dinleyeceği nostalji veya klasik türünde bir şeyler isterim. Dehsett'in de dediği gibi Yanni çok başarılı. Ona "Cennetten gelen adam" diyorlar. Müzikleri insana huzur veriyor.

Okyanus,bildiğim kadarıyla ölüm anında en son kaybedilen duyumuz; işitme :)) Ortalama bir ölüm anının üç-dört dakika sürdüğü düşünülürse sanırım son bir şarkı için yetecek zamanımız olacaktır. Tabi nasıl öldüğünüze göre de değişir,en güzeli fazla debelenmeden usulca ölüp gitmek. O zaman fon müziği seçme hakkımız da oluyor hem :)

 

Dehşet,teşekkür ederim; notun için.Yanni'yi daha evvel işitmemiş olmak ne mümkün,reklamcılarımız sağolsun:) Çok sesli kareografileri ben de severim.Modern ve klasik çalgıların elektronik altyapı ile harmanlanması ayrı bir müzikal deneyim sunuyor. Bu arada, görmeyeli, saçlarıyla bıyığını kestirmiş;daha da yakışıklı olmuş.

 

İkinci tercihim de, Joaquin Rodrigo Vidre'den geliyor. Kendisinin bu konçertosu ile ölmek gerçek bir ayrıcalık. Ölüme ruh katan adam. Böyle insanlar nedense "kör" oluyor. İroni jiletin çeliğidir demişler.

http://listen.grooveshark.com/#/song/Concierto_De_Aranjuez_For_Guitar_2nd_Movement_Adagio/564435

 

NOT: Deniz Gezmiş'in de son isteği bu şarkıymış. Yeni öğrendim. Zevk sahibi adammış vesselam.

 

Bbilgilendirmenden haberdardım. Yine de teşekkür ederim. Ben yine de şahsım adına o 3-4 dakikalık işitmeyi farklı açıdan isterim. Kimisi son arzusu olarak müzik dinlemek ister, kimisi başka şeyler işter.

Pearl Jam: Black (Hayat boyu dinlenmeli:) 

http://listen.grooveshark.com/#/song/Black/21865963

 

 

Zeynep Casalini: Üşüyorum (Kan kaybından ölümlerde tercih edilmeli :)

http://www.bilgimerkezim.org/Sarki_Sozleri/Zeynep_casalini__Usuyorum.html

 

 

Gabriel Faure: Pavane Opt 50 ( Uzun soluklu ölümler için,ölüp ölüp dirilirken dinlenmeli :))

http://listen.grooveshark.com/#/song/Pavane_Opt_50/9348961

 

 

Ludwig Van Beethoven: 7.Semfoni, Op 92,Allegreetto (Toplu ölümler için seçilmeli,meteor çarpması,uzaylı istilası veyahut güneş patlaması vb...)

http://listen.grooveshark.com/#/song/Symphony_No_7_in_A_major_Op_92_2_Allegretto/3217129

aslında burada okuyanuss'a katılmamak elde değil. belki hollywood şartlandırması yüzünden olsa gerek; ama ben cenazede çalan müzik olarak düşünmüştüm. ölürken kimin aklına gelir ki 'ya getirin şurdan teybi de çalın şarkımı, zaten hazırda bekliyordu kaset...'' gibisinden? herhalde michael jackson'ın bile aklına gelmemiştir. yani demem o ki ölürkenki o 3-4 dk.lık mevzu bir hayal... çünkü cenazeniz o 3-4 dakikada yapılmıyor, en az 1 gün filan bekliyorsunuz. yani sizin duyamayacağınız bir süre. buarada sadece fantezilerimizi konuşmuş oluyoruz sanırım... :) ölümü bilmiyorum; ama müziksiz hayat olmaz zannımca :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.