Kemal Sunal'ın en baba 10 filmi sizce??

Arkadaşlar en sevdiğiniz 10 Kemal Sunal filmini hiç düşündünüz mü?Herkes buraya en sevdiği ilk onu girsede en baba filmini seçsek ne dersiniz ??İşte benim ilk onum:

1-Korkusuz Korkak 1979

2-Üç Kağıtçı 1981

3-Sakar Şakir 1977

4-Atla Gel Şaban 1984

5-Tosun Paşa 1976

6-Şabanoğlu Şaban 1977

7-Davaro 1981

8-Süt Kardeşler 1976

9-Kibar Feyzo 1978

10-İyi Aile Çocuğu 1978

Neden Korkusuz Korkak filmini bir numaraya koyduğumu açıklayacak olursam; Kemal Sunal filmleri içinde en garip mizah anlayışına ve atmosferine sahip film Korkusuz Korkak'tır şüphesiz.Üç Kağıtçı filmindede bu garip atmosfer hissedilir.Garip bir kara komedi filmidir Korkusuz Korkak ama son derece komiktirde.Dünya sinemasında insanların gerçek komik ruh hallerini yansıtan nadide bir parçadır.Film boyunca ardı arkası kesilmeyen küfürlü ve ince bir mizah ironisine sahip replikleri bir efsanedir:        

- Mülayim odamda acayip bir cisim var, bomba olabilir, akşama gelip patlatır  mısın ?        

-patlatılacak öyle çok bomba var ki, sıra gelince sana da uğrar patlatırım    

Şu yukarıdaki repliği okurken bile suratınızda beliren o  ifade ne demek istediğimi anlatır tabiki.Otobüsün olayım mülayim,benim adım Kerim hepinizi severim vs.Hatta hayatınızda duyup duyabileciğiniz en yaratıcı küfürler bu filmdedir:ağzının tavanına salıncak kurarım, sallana sallana ağzına sı++rım gibi.

Amorti kazım, Gaddar Kerim, Ayı Abbas, Gerzek Hamdi, Sansar Selim gibi karakterleri ve  rolünün hakkını sonuna kadar veren karakteristik yan oyuncular bu filmi mükemmelliğe ve kült statüsüne taşıyan başka bir sebep.  Korkusuz korkak sadece güldürmez dönemin yokluklarına ve toplumsal sancılarıylada ilgili  inceden  mesajlar verir.doktorların yaptığı saçma yanlışlıklar, patronun emekçiden kestiği  parayı haraç olarak yedirmesi,Çalışan ve dürüst elemanın değerinin bilinmemesi üstüne  üstlük hor görülmesi.Gariban efendi adamın değilde kabadayının baştacı edilmesi aklıma  gelen sadece birkaç örnek.

-mülayim senin bir saatin yok kıçı kırık bombanın bile saati var...

Absürdlüğün, kara komedinin, politik mizahın içiçe geçtiği bu akıl dolu filmde bir saniye boşa geçmez her anı komiktir ve kurgusuda son derece başarılıdır.Yönetmen Natuk Baytan ve senarist Erdoğan Tünaşın dehalarının sonucudur bu.her izlediğimde yerlere yattığımda nasıl bir kafayla yazdın bu senaryoyu Erdoğan abi diye sormadan edemem kendi kendime..

1- Kibar Feyzo

2- Davaro

3- Hababam Sınıfı

4- Süt Kardeşler

5- Öğretmen

6-  Düttürü Dünya

7- Çöpçüler Kralı

8- Gülen Adam

9- Propaganda

10- Salako

Korkusuz korkak hakkında epey güzel şeyler yazmışsın Oğuzhan.Bence diğer filmlerine de haksızlık yapmamak lazım.ki gerçekten iyi filmleri var.

Bu başlık hoşuma gitti arada sırada birşeyler yazabileceğim bir başlık.Bence aslında en baba ve en sevdiğimiz filmleri arasında rahmetlinin bir seçim yapmak biraz zor bu yüzden tüm filmlerini düşünerek bir liste yazıyorum ilk tahlilde.

1.sakar şakir

2.davaro

3.düttürü dünya

4.öğretmen

5.üç kağıtçı

6.tosun paşa

7.şaban oğlu şaban

8.kibar feyzo

9.polize-i

10.köşeyi dönen adam

Listeyi yapmak benim için de çok zor oldu Okan.Bir çok sevdiğim filmi elemek zorunda kaldım ama beni en çok güldürenleri tercih ettiğimi söylemek yanlış olmaz.Senin listeye baktığımda benim 1 numaranın listene giremediğini gördüm :) Palindromun listesi de bir hayli farklı.Kişisel zevkler tabi ki farklıdır zaten bu başlığın da amacı bu değil mi ?

Üst sıralara koyduğunuz filmleri neden çok sevdiğinize dair bişeyler karalarsanız sevinirim..

Birinci sıraya Kibar Feyzo'yu almamın sebeplerinden ilki izlediğim en komik Kemal Sunal filmi olmasıdır. İkincisi ise izlediğim en komik Şener Şen filmi olmasıdır.

Ha işte en çok güldürenler diyince iş değişir o zaman bende farkı şeyler yazabilirdim.Benim listedeki kibar feyzo öğretmen polize-i gibi filmler güldürmekle beraber mesaj kaygısı olan insanı düşünmeye iten eleştirel filmlerdir.O zaman bende mutlaka korkusuz korkak'ıda alabilirdim.Hatta şuan aklıma aşka bir film daha geldi.Yoksul.

Bunların hesp çok iyi sistem eleştirisi yapan hatta yasaklanan filmler.

Benim listemin sıralaması yoktur belirteyim.Aklıma ilk gelen en sevdiğim filmden başladım.

Böyle mesaj veren çok özel filmleri var mesela ben KİRACI filmini çok farklı bulurum.Orada mesai arkadaşına duyduğu (Sühendan)ama içine atıp kirletmediği saf aşk  beni hep etkilemiştir.

genelde romantik ve duygusal yönlere takılıyorsun sen hep:)

 

ama kemal sunal filmlerinde bunlar biraz geri planda bence.Evet kiracıda mutlak dönem filmi mesajı olan bir film ve kayda değer yine.Ustanın o kadar çok filmi varki hepsi biranda aklına gelmiyor insanın

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.