Kaçıncı Suareydi Unuttum Suaresi :)

Döndük dolaştık sinema...

althttp://www.filimadami.com/afisler/829.jpg" />

1_ Eraserhead - David Lynch (okg)

David Lynch'in ilk uzun metrajlı filmi olan 1977 tarihli Eraserhead yönetmenin sonraki filmlerinde de baskın olan karanlık, kaotik dünyanın erken bir habercisi. Filmde David Lynch'in favori oyuncularından Jack Nance'in canlandırdığı Henry Spencer'ı yeri tanımsız bir "endüstriyel çöl"ün kabusumsu atmosferinde gelişen bir dizi olayın merkezindeki özne olarak takip ediyoruz. Geçmiş bir ilişkisi esnasında partneri Mary'nin hamile kaldığını öğrenen Spencer onu kendi küçük evine getirir. Burada mutant, sürüngen benzeri bir yaratık dünyaya getiren Mary'nin evden kaçmasıyla Spencer evde "bebek"le, radyatörün arkasında hayali bir sahnede gördüğü kadınla ve kendisini baştan çıkarmaya çalışan karşı komşusu ile başbaşa kalır. David Lynch'in erken dönem başyapıtı, gerçeküstücü bir sinemanın da en güçlü mirasçılarından biri. Sinema tarihinde düşe en yakın filmlerden biri olarak kabul ediliyor.

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/47788.jpg" />

2_ Holly Motos - Leos Carax (yeşilimtrak)

Devam etmeni ne sağlıyor Oscar? Cevap: Eylemin güzelliği. Bir gün içinde Paris’te dokuz ayrı karaktere bürünen bir adam. Bazıları bu filmi yılın en iyi yapımı ilan etti, başkaları ‘gözüpek ve dâhiyane’ olarak tanımladı. Oscar bir işadamı. Çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendiriliyor. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gidecek. Bazen bir dilenci, bazen yeğenine veda eden yaşlı bir adam ya da bir cambaz olacak. Ama neden? Filmde, çok sayıda derin ve felsefi yorum yapılmasını sağlayacak malzeme var. Ama belki de hepsi sadece zevk içindir. Çünkü bir nedeni olsun ya da olmasın, bu filmi izlemek son derece büyülü ve esrarengiz bir deneyim: komik, hüzünlü, duygulu, çılgın ve gerçeküstü. Carax, sinemanın sınırlarını biçim ve içerik olarak sonuna kadar zorlayarak, sadece hikâye anlatmaya yaramadığını kanıtlıyor.

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/9371.jpg" />

3_ Hunger - Tony Scott (cemal erdem)

Miriam (Catherine Deneuve) onun sevgilisi John (David Bowie) birlikte gece klüplerinden kendilerine taze kan arayan vampir sevgililer. Ama John'un giderek miladı doluyor. Hızla yaşlanmaya başlayan John'un sadece 24 saati kalıyor. Umutsuzca ünlü bir doktor olan Sarah Roberts'ı (Susan Sarandon) buluyor ve kendisini iyileştirmesini istiyor. Ama bu öyküye Doktor Roberts en başta inanmıyor, Miriram'la tanışıncaya kadar. Roberts, Miriam'dan giderek etkiliyor ve hatta onunla yatağa bile giriyor.

Reklamcılıktan gelme usta yönetmen Ridley Scott'ın yine reklamcı kardeşi Tony Scott'ın ilk sinema filmi beklenmedik bir başarı elde etmiş ve ikinci Scott'ın sinemada tutunmasına yol açmıştı…

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/7692.jpg" />

4_ Io Non Ho Paura - Gabriele Salvatores (crowfu)

Dokuz yaşındaki Michele, mısır tarlalarının arasında hiç kimseye asla söyleyemeyeceği birşey görür. Onunla baş edebilmek için çocuklara has yaratıcılığına ya da henuz sahip olduğunu bile bilmediği cesaretine güvenmek zorunda.

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/720.jpg" />

5_ Les Diaboliques - Henri Georges Clouzot (lowen)

Fransa'nın taşrasındaki bir yatılı okulun sadist müdürü Michel (Paul Meurisse) 'in, mülkiyeti karısı Christina (Véra Clouzot) 'ya ait olan okuldaki öğretmenlerden biri olan Nicole (Simone Signoret) ile ilişkisi vardır. Bencil ve acımasız bir adam olan Michel, metresi Nicole'e de kalp hastası olan karısına davrandığı gibi kötü davranmaktadır. Karısı ve metresi birlikte her ikisine de acı çektiren okul müdürünü ortadan kaldırmak için bir plan yaparlar. Önce Michel'i zehirledikten sonra banyoküvetinde boğarlar ve bir süreliğine okulun bahçesindeki bakımsız ve pis havuza atarlar. Havuzun suyu beklenmedik bir şekilde boşaltıldığında cesedin orada olmadığını görürler.

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/21229.jpg" />

5_ Le Trou - Jacques Becker (esmeralda)

Filmde, karısını yaraladığı için birinci derecede cinayete teşebbüs suçundan yargılanmakta olan Claude Gaspard adlı bir mahkum, hapishane içerisinde başka bir hücreye sevk edilir. Yeni hücre arkadaşları hemen sıcak ilişkiler kuran Gaspard, uzun zamandır kaçma planı yaptıklarını öğrenir.

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/561.jpg" />

6_ Cyrano De Bergerac - Jean Paul Rappenau (halamutlukalanlardansupheduymakgerekir)

Kralın silahşörlerinden Cryano de Bergerac, hem cesareti ve romantizmi hem de güçlü şiirselliği ile hayranlık uyandıran biridir. Ne var ki kadınların gönlünü fethedecek bir beyaz atlı prens olmakla arasında önemli bir engel vardır: devasa bir burun!

Üstüne, Cyrano'nun hayallerini süsleyen genç ve güzel Roxanne, birliğe yeni katılan yakışıklı çömez Christian'ın da ilgisini çeker... 

*

Edmond Rostand'ın eşsiz piyesinin kahramanı Cyrano, daha önce de beyazperdeye konu olmuştu. Bunlardan en unutulmazı 1950'de José Ferrer'in canlandırdığı olsa da, Rappeneau'nun yönetimindeki Depardieu perdede öyle bir devleşiyor ki adeta gerçek bir uyarlamanın nasıl yapılacağının dersini veriyor. Ve bir César ödülünün yanısıra bir de Oscar adaylığıyla taçlanıyor...

(Oylama sonu pazartesidir - mutlu geceler :) )

Holly Motors diyorum, zaten izlemeyen bi kaç kişi kalmışızdır biz de bi vesileyle izlemiş olalım.

Gayet iyi filmler var yine, oyumu Eraserhead'den yana kullanıp Lynch diyarına kulaç atmak niyetindeyim :)

Diaboliques i uzun zamandır merak ediyorum, ona gitsin bakalım oyum :-)

Le Trou filmini merak ettim. Şu sıralar firar güncel bir konu çünkü. :)

.

Lynch'den özür dileyerek,çok merak ettiğim Holy Motors'a gönderiyorum oyumu:)

 Eraserhead diyecektim aslında ama reyretmekten tırsdığımı itiraf etmeliyim....bendeee düşündüm taşınndımm vee le trou  diyorum :)

pek tarzım olmasa da niyeyse Les Diaboliques diyesim geldi :) ve evet filmin ismini kopyala+yapıştır yaptım :p

oldukça güzel bir suare olacağına benziyor.Bütün filmler de birbirinden güzel. And Oscar goes to "Holy Motors" :)

Vakti zamanında turkcealtyazi da bir suare yapılmış ve Holy Motors ve Pieta seçilmişti :-) biz kacinca oradan tabii kimse izlememis galiba :-) Pieta geçen seçildi, şimdi de bu seçilirse iyice tekrar suaresi olacak bana :-):-)
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.