Edebiyattan sinemaya Uyarlanan En İyi filmler

Benim için her zaman romanı okumak filmini izlemekten üstündür. Bu konuda kitaptan etkilendiğim kadar beni etkileyen filmlerden en birincisi "Papillon" dur mesela. ikincisi de "Parfume:  the story of a murderer" olabilir.. "Fight Club" ın da filmi kitabı kadar hatta daha iyidir bence. Bir sürü başarılı iş vardırsa da ben bir de Trainspotting i beğenirim..

the lord of the rings'e pek katıldığımı söyleyemem..

Olabilecek en iyi şekilde uyarlanmıştır bence Lord of The Rings üçlemesi, lakin kitabı bambaşka bir dünya. Karşılaştırma yapmamak lazım.

Breakfast at tiffany's

Anayurt Oteli

En büyük bütçeli muazzam uyarlama Voyna i mir

Kitabı aşan yerin dibine sokan The Shining

Uyarlanamaz denen ama uyarlanan 2001 A Space Odyssey

The shining bence başarısız bir uyarlamaydı.Bu konuda King'in yorumuna katılıyorum,kubrick'in kitabı anladığını sanmıyorum.Ya da kendi kafasına estiği gibi işlemeyi tercih etmiş.

Bir kere romanı okumayan seyirciler için değil bu film,romanı okumayan için film eksikliklerle dolu olacaktır ve memnun kalmayacaktır. Afişine uyarı diye yazılmalı bence :)

Gerilim olarak etkisini bilemem ama ben gerilmedim bu filmde hiç.Arka fonda rahatsız edici bir müzik(kasıtlı olarak seçilmiş tabi) ve kamera hareketleri güzel.Ama bunlar kesinlikle iyi bir uyarlama filmi oldğunu göstermiyor.

Tabiki Kitap ve film bambaşka şeyler.Ama dediğim gibi hikayeye sadık veya tutarlı kalındıkça ''iyi bir uyarlama''diye nitelendirebildiğimiz filmler oluşuyor..LOTR buna iyi bir örnek bence...

the shining'e kötü uyarlama lotr iyi uyarlama demek bana göre biraz garip. tom bombadil gibi bir karakteri yorumlamaya cesaret edemeyen yönetmenin bir filmi iyi uyarlama değildir.

Fight Club güzeldir o konuda fakat kitabı  o kadar harika ki filmi bi şekilde "olağanüstü" olamıyor gözümde. Ama yine de çok güzel!

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.