filmin aynası/ilk görüşte seyretme aşkı :)

ilk defa gördüğünüz bir filmi seyretme ihtiyacı uyandıran şey nedir?

bir filmi seyretmem için önce yönetmenini bilmem gerek. bildiğim bir yönetmense ve ruh halim o filmi seyretmek için elverişliyse seyrederim. bilmediğim bir yönetmense özeti ve imdb puanına ve kaç kişinin oy verdiğine bakarım :) kısacası ilk görüşte aşka inanmayanlardanım, etiket benim için önemli sanki, ne yalan söyleyim :)

eskiden ne bulursam izlerdim. 20'den önce daha az yadırgıyoruz sanırım herşeyi. şimdi ise durum biraz farklı

 

son bir kaç yılda edindiğim bir alışkanlık (internet sağolsun) bir film hakkında önce iki üç siteden konusunu okurum sonra 15-20 adet de yorum okuduktan sonra spoiler içerenlere şükranlarımı sunup izlemeye değer bulduysam izlerim. 

eger ki bir filmin kunyesi fazlaca lanse edilmisse... yorumlar, aman soyle bas yapit, aman boyle kult, aman surdan odullu seklindeyse seyretme durtumu yok ediyor onu biliyorum da..

 

filmi seyretme kararimda, ilk goruste dikkatimi ceken "renkleri" olur diyebilirim, moduma gore renk secimim degisir :)

benim de aslında filmin afişinde ilk dikkatimi çeken şey renkleridir. canlı rengarenk renkler hep ilgimi çekmiştir keza aynı şekilde siyah beyaz afişler seyretme isteğimi azaltıyor ama kendime inat bazen seyrediyorum :)

izleme listeme o kadar film ekleyip sağda solda gördüğüm nedüğü belirsiz filmi izlememe neden olan şey tam anlamıyla yokluktur efenim yokluk... :)

evimde çok fazla çerezlik film var hepsini 1kaç sene içinde bitirmeyi umuyorum. 
eğer bu dediğim filmler arasında  film izleyeceksem kesinlikle yorum ve bilgi almamaya çalışıyorum şayet sevimsiz 1yorum o filmden soğumama neden olabilir.

çerezlik filmler içinde dikkat ettiğim şey afiştir. görsel yanılma bana göre değil. ve tabii ki hislerim.. evet hislerim, o filmden alacağım olduğunu söylüyorsa o filmi izlemek farz olur. 

1elimde ayna 1elimde cımbız oo piti piti karameli sepeti durumu da söz konusu olabiliyor bazı bazı. 

lakin şimdilerde sepetim ''izleme listem'' olmuştur. elimdeki filmleri böylece katledebiliyorum.

izlediğim bazı filmlerde pişmanlık söz konusu olunca 1an nefessiz kalabiliyorum.. lanet ediyorum kaybettiğim o zamana.. hayır hayır uslanmadım hala aynı ayar devam:)


Filmin afişi ve ismi en önemlisidir bence. Ben ilk etapta sadece buna bakarım. Eğer canım sadece film izlemek istiyorsa ismini beğendiğim her hangi bi filme başlarım. Filmi izlemeden önce konusunu okumam, yoruma bakmam, spoilerdan nefret ederim. Ama film bitince hepsini tek tek incelerim. Sonra yorumlarım.

Vay be 1 yıl geçmiş.

Gecikmeli de olsa cevap yazayım.

Ben bir filmi seçmeden önce afişine bakıyorum. Afişte güzel bir hatun varsa kesin izliyorum.

Afişte hatun yoksa, robot var mı diye bakıyorum. 

Robot varsa yine izliyorum.

Robot yoksa uzaylı da oluyor.

Uzaygemisi de idare edebilir.

Bir de filmin afişinde güneş gözlüklü adam veya patlayan bir şeyler varsa o da ilgimi çekiyor.

 

 

 

sanırım afişte ya sadeliğe bakarım ya da net olmasına bu kadar ayrıntı hiç düşünmemiştim :)

Rinas,netlik önemli bence de.

 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.