filmin aynası/ilk görüşte seyretme aşkı :)

Hangi filmi izleyeceğim eskiden çok kafa karıştırıcı bir durumdu benim için, bende kendime bir sistem yaptım.

- Yönetmen filmleri: Bir yönetmene kafayı takıp onun filmlerini geçmişten bugüne sırayla izlemek.

- Kolaj: Sağda solda gördüğümüz en iyi 30 bilimkurgu, en iyi 80 fantastik film falan var ya onlar buraya giriyor.

- Yakın Tarih: Bu da yeni dönem çekilenleri kaçırmamak adına, vizyona giren filmleri 2-3 sene öncesinden takip edebileceğim bir liste oluşturdum bunları da günümüze gelerek izliyorum.

- Filimadamı listesi: İzleme listemde 1200 küsür film var bunlardan da rastgele getir diyerek seçiyorum.

Evet bunları da bir sıraya koydum. Bir gün birinden bir gün diğerinden izliyorum. Belirsizlik asabımı bozuyor, böyle tatlı tatlı gidiyoruz. Filmin konularını okumuyorum pek, afişlere de şöyle bir göz gezdiririm.
Öncelikle afişe bakarım, daha sonra konusunu okurum. Bilindik senaryolardan değilse(aşk bilmem ne) mutlaka izlerim. Bilim kurgu yahut komedi filmi olması o filmi izlememe öncelik kazandırır.
Rinas,netlik önemli bence de.
sanırım afişte ya sadeliğe bakarım ya da net olmasına bu kadar ayrıntı hiç düşünmemiştim :)
Vay be 1 yıl geçmiş.

Gecikmeli de olsa cevap yazayım.

Ben bir filmi seçmeden önce afişine bakıyorum. Afişte güzel bir hatun varsa kesin izliyorum.

Afişte hatun yoksa, robot var mı diye bakıyorum.

Robot varsa yine izliyorum.

Robot yoksa uzaylı da oluyor.

Uzaygemisi de idare edebilir.

Bir de filmin afişinde güneş gözlüklü adam veya patlayan bir şeyler varsa o da ilgimi çekiyor.
Filmin afişi ve ismi en önemlisidir bence. Ben ilk etapta sadece buna bakarım. Eğer canım sadece film izlemek istiyorsa ismini beğendiğim her hangi bi filme başlarım. Filmi izlemeden önce konusunu okumam, yoruma bakmam, spoilerdan nefret ederim. Ama film bitince hepsini tek tek incelerim. Sonra yorumlarım.
izleme listeme o kadar film ekleyip sağda solda gördüğüm nedüğü belirsiz filmi izlememe neden olan şey tam anlamıyla yokluktur efenim yokluk... :)

evimde çok fazla çerezlik film var hepsini 1kaç sene içinde bitirmeyi umuyorum.
eğer bu dediğim filmler arasında film izleyeceksem kesinlikle yorum ve bilgi almamaya çalışıyorum şayet sevimsiz 1yorum o filmden soğumama neden olabilir.

çerezlik filmler içinde dikkat ettiğim şey afiştir. görsel yanılma bana göre değil. ve tabii ki hislerim.. evet hislerim, o filmden alacağım olduğunu söylüyorsa o filmi izlemek farz olur.

1elimde ayna 1elimde cımbız oo piti piti karameli sepeti durumu da söz konusu olabiliyor bazı bazı.

lakin şimdilerde sepetim ''izleme listem'' olmuştur. elimdeki filmleri böylece katledebiliyorum.

izlediğim bazı filmlerde pişmanlık söz konusu olunca 1an nefessiz kalabiliyorum.. lanet ediyorum kaybettiğim o zamana.. hayır hayır uslanmadım hala aynı ayar devam:)
benim de aslında filmin afişinde ilk dikkatimi çeken şey renkleridir. canlı rengarenk renkler hep ilgimi çekmiştir keza aynı şekilde siyah beyaz afişler seyretme isteğimi azaltıyor ama kendime inat bazen seyrediyorum :)
eger ki bir filmin kunyesi fazlaca lanse edilmisse... yorumlar, aman soyle bas yapit, aman boyle kult, aman surdan odullu seklindeyse seyretme durtumu yok ediyor onu biliyorum da..filmi seyretme kararimda, ilk goruste dikkatimi ceken "renkleri" olur diyebilirim, moduma gore renk secimim degisir :)
eskiden ne bulursam izlerdim. 20'den önce daha az yadırgıyoruz sanırım herşeyi. şimdi ise durum biraz farklıson bir kaç yılda edindiğim bir alışkanlık (internet sağolsun) bir film hakkında önce iki üç siteden konusunu okurum sonra 15-20 adet de yorum okuduktan sonra spoiler içerenlere şükranlarımı sunup izlemeye değer bulduysam izlerim.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL