erkek oyuncular kadın oyunculardan daha mı iyi oyuncular?

şimdiye kadar izlediğim bir çok filmde kadın oyuncuların çok bariz bir oyunculuk sergilemedikleri kanısındayım.. yani iyi oyuncu tablosu gözümün önüne geldiğinde bütün filmlerinde çok iyi iş çıkarmış ve oyunculuğuyla göz doldurmuş bir çok erkek oyuncu varken maalesef ciddi bir kadın oyuncu öğesi yok.. acaba ben mi yanlış düşünüyorum yoksa özellikle hollywood sinemasında erkek egemen bir oyunculuk mu var bilemiyorum...

Kadın oyuncular,özellikle Holywood camiasında,belirli bir yaşa kadar işlerini icra edebiliyorlar. Rol yeteneğenin yanında,görsel imajları da ön plana çıkıyor aktrislerin. Bu yüzden,belirli bir yaşın üstüne çıkabilen aktris sayısı Amerikan sinemasında çok fazla değil. Çoğunluğu,belirli bir yaştan sonra jübile yapmak zorunda kalıyor. Erkek egemen çalışma sahası sadece sinemada değil hemen hemen her alanda hakim zaten. Genelde erkek egemen bir yapı var. Bu erkeklerin belirli bir alanda daha başarılı olmalarından çok,baskın olmalarından kaynaklanıyor olmalı. 

 

Holywood sinemasının erkeğe ve kadına yüklediği anlamlar,tanımlar ve göstergeler,oldukça muhafazakâr bir izlekte devam ediyor. Kadın,bu filmlerde hala,korunup kollanması gereken bir öğe,kolundan tutulup çekilen,götürülen,ordan oraya atılan bir metadan başka çok şey ifade etmiyor. Pop filmlerde bu algı daha çok göz önüne çıkıyor olmalı. 

 

Bu böyleyken,bence bir kadının oyunculuk becerilerini,Amerikan sineması içerisinde sergileyebilmesi çok da kolay olmuyor. Buna rağmen bu sinemanın da son derece başarılı aktrisleri mevcut. 

 

Görüşlerim kuzusaldır. 

neden böyle bi ayrım yapmak istediniz?

bence bariz bir üstünlük yok. drama veya müzikallerde aktristler daha üstündür aktörlere göre. karakter oyuncuları var her iki cinsiyettende hiç böyle düşünmemiştim. aslında pekte tartışılacak bir konu değil çünkü ikiside birbirini tamamlıyor ortaya ya rezalet bir şey yada harika bir şey çıkıyor.

Ayrım falan yok,erkekler bariz daha iyi oyuncu.Milyon tane film izlemiş adamım.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.