Underground Film Gösterimleri

Underground Film Gösterimleri:

Hazırlayan: Underground Poetix ve KargART

*8 Aralık Salı, Saat: 20:30

Adres : KargART / Kadıköy Kadife Sok No: 16

Istanbul, Turkey


* Gösterimler ücretsizdir.


ARALIK PROGRAMI //

“Tudzhi”
Otar Iosseliani
1964 / S & B
20’, Sovyetler Birliği, Gürcüce

Yönetmen Otar Iosselliani’nin çıkış filmi Tudzhi (16 mm.’lik kısa filmi) için para biriktirmeye çalışırken çalıştığı Rustavi Metal Works’de çektiği filmi geleneksel anlamda bir belgesel filmi değil. Rustavi Metal Works ile ilgili hiçbir şey öğrenmiyoruz ne de orada çalışan insanlarla ilgili. Metelurjinin kerametlerine bir övgü ve de çalışanlarının zorlu yaşamına içten ve kısa bir bakış daha çok. Yetenekli ve genç bir yönetmenin, ham, siyah & beyaz, 16 mm. nin tüm o zerafeti ile yakalanabilecek tek bir mekanda- bir çelik fabrikasında- yakaladığı muhteşem karelerin bir kompozisyonu Tudzhi. Bir yanda beton tablalar, hışırdayan zincir ve halkalar, erimiş metalin kavurucu selleri, uzun bacalardan süzülen duman dalgaları ve duman karası tuğlalar; öte yanda öğle yemeğini pişiren , raylarda tünemiş sigra içen, hava türbininde kıyafetlerini kurutan işçiler. Ruh olarak oldukça Sovyet ama propagandadan eser yok.

“Crossroads”
Bruce Connor
1976 / S & B
36’, ABD

25 Temmuz 1946’da Pasifik’deki Bikini Atolleri’nde yapılan su altı atom bombası denemelerinin hükümet kaynaklı arşiv görüntüleri üzerine kurulu bu film bruce connor’ın herkesin harcı olmayan meditatif bir filmi. Müzikleri Terry Riley ve Patrick Gleeson’a ait.

Aynı patlama 27 farklı şekilde ve hızda görülüyor. Havadan, denizden ve çeşitli kamera açılarından.

Bruce Connor, Nebraska, Brooklyn ve Colorado gibi üniversitlerde okuduktan sonra 1957’de San Francisco’ya taşınıyor ve Beatniklerle tanışıyor. Hayatının geri kalanını burada geçiriyor. Ressam, heykeltraş olan Bruce Connor 50’lerde film çekmeye başlıyor. Bağımsız, avangard filmciliğin önemli figürlerinden biri haline geliyor. Kendisini geçtiğimiz sene kaybettik.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.