Bollywood Türkiye'de

Türkiye Bollywood'a dönüşecek Dünyada yılda en çok filmin yapıldığı merkez olan Bollywood filmlerinin Türkiye'de çekilmesi kararlaştırıldı. Bakanlığın onaylaması durumunda Türkiye 2. Bollywood olmak için hazır gözüküyor.

Hintli sinemacılar mayısta Türkiye’ye gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, 10 kişilik bir heyetin Hindistan’a giderek görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Çelik, ‘’Film projeleri, belli bir süreci gerektiriyor. Onların da burada film çekme düşünceleri var’’ dedi. Abdurrahman Çelik, bir Bollywood filminin 2 yıl önce Türkiye’de çekildiğini, Meltem Cumbul’un baş rolünü üstlendiği ‘Tell Me Oh Khudaa’ isimli filmin çekimlerinin de tamamlanmak üzere olduğunu anımsatıldı.

HEDEF YILDA 40 FİLM ÇEKMEK

Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: Hindistan’da günde ortalama 3 film çekiliyor. Bu filmlerin 300’ünü yurtdışında çekiyorlar. Amacımız, bu 300 filmin yüzde 10’unun Türkiye’de çekilmesini sağlamak. Çünkü ortalama bir filmin maliyeti 5 milyon dolar. Yani, yılda 40 film Türkiye’de çekilse, yaklaşık 200 milyon dolar civarında bir kaynak Türkiye’ye doğru akacak.

http://www.beyazgazete.com

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.