Adana Altın Koza Film Festivali

Adana Altın Koza Film Festivali Ekibinin açıklaması:

Zaman Dayanışma Zamanıyken

Başlamasına bir hafta kalan 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı vekaleti tarafından ertelendi. Son günlerde yaşanan trajedilerin acısını hepimiz yürekten paylaşıyoruz. Ama Adana Belediyesinin bu acıları gerekçe göstererek aldığı erteleme kararı kabul edilemez. Aylardır çeşitli nedenlerle Kültür Bakanlığının da bilgisi dahilinde festivali ertelemek için devreye giren ama bir türlü sığınacağı bir gerekçe yaratamayan Belediyenin imdadına İsrail yetişmiştir.

Adana Belediyesi, aradığı gerekçeyi bulduğunu düşünerek son derece dayanaksız bir erteleme kararı almıştır. Aslında festivalin iptali anlamına gelen bu sözde erteleme, terörizmin sindirme ve yıldırma amacına hizmet etmektedir. Festivalin bu yıl Filistin: Barışa Hasret başlıklı özel bölümündeki filmlerin ve sinemacıların Altın Kozayı bir dayanışma ve buluşma noktası olarak kullanma şansı ellerinden alınmıştır. Dün bu talihsiz karardan habersiz Filistinli sinemacılardan festivalimize gelen destek mesajlarına ekibimiz bir yanıt vermekte çaresiz kalmıştır. Angelopoulos gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin Adanadan dünyaya verecekleri barış mesajlarının da önü kesilmiştir.

Konserler iptal, filmlere devam teklifine red!

Sinema ve festival bir dayanışma platformudur, sadece eğlence olarak asla kabul edilemez. 1995te yani kanlı kuşatmanın son günlerinde, tüm zorluklara rağmen Saraybosna Film Festivali savaşa karşı yaşam sloganıyla başlatılmıştır. Bu yıl Cannes Film Festivali, hapisteki İranlı Azeri sinemacı Cafer Panahi konusundaki dayanışmasıyla öne çıkmıştır. Adana Belediyesi mevcut yönetimi ise kimseye danışmadan aldığı iptal kararına karşı yapılan her türlü yapıcı teklife karşı çıkmıştır. Belediye yönetimine Konser etkinliklerini iptal edelim, film festivalini aynen yapalım, Filistinli sinemacıların seslerini dünyaya duyuracakları bu platformun önünü de kapatmayalım önerisi tarafımızdan yapılmıştır. Ama bunun kabul görmemesi acıları paylaşıyoruz gerekçesini şüpheli hale getirmektedir.

Festival emektir

Bu erteleme/iptal kararı sadece Adananın değil Türkiyenin prestijine uluslararası düzeyde zarar vermiştir. Dolayısıyla bu iptal Türkiyedeki bütün kültürel ve sanatsal etkinliklere ve düzenleyen kişilerin birikim ve ilişkilerinde olumsuz etkiler yaratmıştır. Yıllardır büyük çabalarla biriktirilen emek ve saygınlık imajı onarılması güç yaralar almıştır. Festivaller bir yıl öncesinden, uzun hazırlıklar gerektiren, aylar öncesinden planlanan, bugün değil başka gün gelin anlayışına sığmayan titiz bir çalışmanın ürünüdür.

Altın Koza Türkiyenin festivalidir ve son yıllarda uluslararası çapta da önemli kazanımlar elde etmiştir. Dünyanın usta sinemacılarıyla bağlantıya geçilmiş, yerli ve yabancı konukların seyahat programları ayarlanmış, uçak biletleri kesilmiş, film gösterimleri önceden rezerve edilmiş, bedelleri ödenmiş, kopyalar festival ofisine ulaşmış, sadece filmler değil, usta sinemacı Angelopoulosun dünyaca ünlü set fotoğrafları sergisi festival merkezine ulaşmıştır. Bu durum manevi hasarın yanı sıra ortaya çıkan maddi hasarın boyutlarını da göstermektedir. Bunun hesabının sorulması gerekmektedir.

Biz aşağıda isimleri bulunan ve Altın Koza Festivali programlarını hazırlayan ekip olarak, belediyenin erteleme kararının samimi olmadığını kamuoyuyla paylaşmak isteriz. Son derece talihsiz ve üzücü bir karardır. Altın Koza gibi barışçıl bir sanat etkinliğini politik bir skandala dönüştüren Adana Belediyesi yetkililerinin en kısa sürede ülkemiz, Filistin ve dünya kamuoyundan özür dilemelerini ve hesap vermelerini bekliyoruz.

Ahmet Boyacıoğlu (Dünya Sineması Bölümü Koordinatörü)
Alin Taşçıyan (Festival Danışmanı)
Aslı Selçuk (Festival Danışmanı)
Başak Emre (Dünya Sineması Bölümü Koordinatörü)
Esin Küçüktepepınar (Festival Danışmanı)
Yıldız ve Hilmi Etikan (Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Bölümü Koordinatörleri )
Kadir Beycioğlu (Festival Sinema Programları Genel Koordinatörü)
Oktay Bulgay (Altyazı ve Salon Koordinatörü)
SİNEMACILARDAN ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AÇIK MEKTUP

31 Mayıs sabahı dünyanın ama daha çok Türkiyenin yüreğini sızlatan haberler geldi. Bu haberleri dikkate alan Adana Büyükşehir Belediyesi İnsanlar kan ağlarken, biz eğlenemeyiz diye bir gerekçe sunup bu seneki film festivalini ertelediğini açıkladı.
Öncelikle sizin için eğlence olan bu festivalin Adana halkı için yılın en önemli kültür-sanat faaliyeti ve biz sinemacılar için de seyircimizle buluşmak için en önemli vesile olduğunu hatırlatmak isteriz. Film dünyası üretenleri, göstericileri, seyircileri ve bu seyircilerle üretenleri bir araya getirme görevi olan festivallerle bir bütündür. Üreten insanların seyircilerle bir araya gelerek yoğun olarak filmler ve o filmlerin içeriği hakkında konuşması bir eğlence değil, verimli bir bilgi alışverişidir.
Bir film, eğlence aracı değil, sanat eseridir; insanların ortak aklına ve vicdanına seslenir, bilgi ve duygu paylaşımına hizmet eder. Sinema, bu ülkede ve başka ülkelerde yaşanan acıların neler olduğu, zorda kalan insanların neler yapabileceklerini ve aklınıza gelmeyecek bir çok durumu gözler önüne serer. Bu gözler önüne serme seyircinin yaşanan durumla empati kurmasını sağlar. En önemlisi seyirciye sorular sordurtur. Bu sorular arasında pek tabidir ki içimizi kanatan olaylarla ilgili sorular olacaktır.
İçinde Filistin: Barışa Hasret programının yer aldığı, Filistin'de Sinema Yapmak açık oturumunun düzenleneceği, önemli Filistinli sinemacı ve gazetecilerin davetli olduğu dolayısıyla onlara destek verilecek günlerin silahların gölgesinde yok olmasına yol açmak bu festivalin asıl sahibi olan Adana seyircisini de çok üzecektir. Bu gibi durumlarda ülkelerinden ayrılmaları zor olan Filistinliler, İsrail ablukası yüzünden gelemeseler bile bugünlerin düzenlenmesi ve İsrailin teşhir edilmesi gerekir.
Bütün rezervasyonların yapıldığı, filmlerin kopyalarının gittiği, bütün hazırlıkların tamamlandığı şu anda festivali iptal etmek ya da ertelemek hem tartışma ve bilgi alma yollarını tıkayacak hem de insanları terörün en çok istediği şey olan sessizliğe gömecektir. Bugünkü ve geçmişteki tüm bu hazin olaylarla ilgili acılar daima içimizdedir.
Sinemacılar olarak hem seyirciyle buluşmak, hem ilk çıkışını yapacak filmcilere destek olmak ama en önemlisi sessiz kalmamak ve hayatın her şeye rağmen biriktirerek devam ettiğini göstermek için bu sene de Adana Altın Koza film festivalinin yapılmasını istiyoruz.
Asla unutmamak üzere

(alfabetik sıraya göre imzacılar)
Aslı Filiz
Aslı Özge
Aydın Bulut
Belma Baş
Belmin Söylemez
Berke Baş
Buket Uzuner
Derviş Zaim
Durul Taylan
Emre Akay
Emre Yeksan
Erdal Kahraman
Erkan Aktuğ
Hakan Algül
Hakkı Kurtuluş
Haşmet Topaloğlu
Hüseyin Karabey
Hülya Uğur Tanrıöver
Işıl Özgentürk
İnan Temelkuran
İsmail Güneş
Mahmut Fazıl Coşkun
Mehmet Altıoklar (FIYAB)
Mehmet Eryılmaz
Melik Saraçoğlu
Murat Düzgünoğlu
Mustafa Ünlü (BSB)
Nadir Öperli
Nida Karabol
Nuri Bilge Ceylan
Onur Ünlü(
Orhan Eskiköy
Özcan Alper
Özgür Doğan
Pelin Esmer
Reha Erdem
Selim Atakan
Selim Demirdelen
Selim Evci
Semih Kaplanoğlu
Serkan Acar
Serkan Çakarer
Sevilay Demirci
Seyfi Teoman
Seyhan Kaya
Sırrı Süreyya Önder
Sinan Biçici (SENDER)
Tarık Tufan
Tolga Esmer
Ümit Ünal
Yağmur Taylan
Yamaç Okur
Yüksel Aksu
Zafer Algöz

SİYAD - Sinema Yazarları Derneği www.siyad.org
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL