Delik Yorumları

Delik filmi detayları

@carpathia

5 yıl önce

8.6 / 10

''Fransız sinemasının fikri var,Amerikan sinemasının parası var''.Fransadan çıkan bu yapım gelmiş geçmiş en iyi hapishane filmlerindendir hatta en iyisi.Hapishane kaçışının psikolojisi, tünel planları,operasyonu bu kadar detaylı göstermesi,kaçış esnasında müzik kullanılmaması ve gerilim düzeyini yüksek tutması bakımından çok beğendim.Özgürlüğe giden yolda aşılması gereken engellerin ortadan kaldırılmasının neredeyse tam zamanlı gösterilmesi kaşıkla veya levye ile tünel kazan amerikan mahkumlarına göre inandırıcılığı yüzde bir milyon artırıyor.

Becker, filmi bitirdikten 2 hafta sonra kalp krizi sonucu yaşama veda etmiştir. bir hapishane filmi olarak klişelerden uzak,Gerçek oyuncularla güçlü diyaloglara sahip, izlenmesi gereken bir başyapıt.

@poormf

5 yıl önce

7 / 10

Zor koşullarda, kısıtlı olanaklarla üretimde bulunmak, teknik yaratıcılık ve doğallık, sergilenirken filmin uzun süresi içinde, hapsedilmiş insan psikolojisine daha fazla eğilinilmesi filmi çok daha yukarı çekebilirmiş...

@manas

6 yıl önce

Filmi az önce bitirdim ve fransız sinemasının o dönemki klasik sansür anlayışına lanet ediyorum.

-''Le deuxieme souffle'' ,''Classes tous risques'' ve ''The Sicilan Clan'' gibi filmlerin de senaryosuna katkıda bulunan aynı zamanda eski bir mahkum olan Jose Giovanni bu filmin de senaryosunu yazmış olduğu romanıyla desteklemiş. 60 lar fransız sinemasının (Suç filmleri ya da film noir de diyebilir miyiz?) diğer yapımları nasılsa bu film de öyle.Film hakkında yorumları okuyunca klasik bir hapishane kaçış filmi izleyeceğinizi sanıyorsunuz ama bu son derece yanıltıcı bir tahmin, çünkü :

- Gerek hapishane görevlileri Müdür , diğer yöneticiler gardiyanlar ve onların gözetimindeki mahkumlar hiçbir benzer filmde göremeyeceğiniz kadar kibar bakımlı insanlar. Öyle kahramanlaşanTatar Ramazan ya da izlerken nefret ettiğimiz Gardiyan Zihni gibi karakterler yok bu filmde. Birileri Shawshank Redemption ile kıyaslamış ki o filmle de bir alakası yok yapımın. Filmin başından itibaren uygulamaya konulmuş
... Devamı
Filmi az önce bitirdim ve fransız sinemasının o dönemki klasik sansür anlayışına lanet ediyorum.

-''Le deuxieme souffle'' ,''Classes tous risques'' ve ''The Sicilan Clan'' gibi filmlerin de senaryosuna katkıda bulunan aynı zamanda eski bir mahkum olan Jose Giovanni bu filmin de senaryosunu yazmış olduğu romanıyla desteklemiş. 60 lar fransız sinemasının (Suç filmleri ya da film noir de diyebilir miyiz?) diğer yapımları nasılsa bu film de öyle.Film hakkında yorumları okuyunca klasik bir hapishane kaçış filmi izleyeceğinizi sanıyorsunuz ama bu son derece yanıltıcı bir tahmin, çünkü :

- Gerek hapishane görevlileri Müdür , diğer yöneticiler gardiyanlar ve onların gözetimindeki mahkumlar hiçbir benzer filmde göremeyeceğiniz kadar kibar bakımlı insanlar. Öyle kahramanlaşanTatar Ramazan ya da izlerken nefret ettiğimiz Gardiyan Zihni gibi karakterler yok bu filmde. Birileri Shawshank Redemption ile kıyaslamış ki o filmle de bir alakası yok yapımın. Filmin başından itibaren uygulamaya konulmuş kaçış planı son sahneye kadar kendini merakla izletiyor. Hapishane atmosferi ve mahkumların buradan kurtulma çabaları öyle titizlikle verilmiş ki izleyici kaçış anını planı yapanlardan daha fazla bir sabırsızlıkla bekliyor. Burada işin başındaki mahkum Roland'a ayrı bir parantez açmak lazım. Bu karakteri canlandıran ''Jean Keraudy'' nin rol aldığı başka bir film bulamadım ancak tek filmle de olsa akılda kalıcı bir performans sergilemiş. Çok akıllı elinden her iş gelen bir adam ve yeteneklerini arkadaşları için de kullanmaktan çekinmiyor. Keşke böyle bir arkadaşım olsaydı diye düşündüm izlerken. ''Le deuxieme souffle'' dan hatırladığım ''Michel Constantin'' ise aynen o filmdeki gibi bir karakter. Duygularını çok belli etmeyen çok konuşmayan ama dostlarına oldukça bağlı kendisine bir görev verildiğinde eksiksiz yapan biri. Son zamanlarda izlediğim bir çok film gibi '' Le Trou'' için de aynı şeyi söyleyebilirim. Başyapıt değil (Belki o tarihte değerlendirsek böyle olduğunu söyleyebilirdik) ama vasatın üstü olay örgüsüyle seyirciyi filmin içine çekmesiyle izlenebilir bir film. Kesinlikle zaman kaybı olmayacaktır.

Not : Filmin başında'jean Keraudy'' Jacques Becker'in bir hikayesini izleyeceğimizi ve bu hikayenin gerçek olduğunu kendi hikayesi olduğunu söylüyor. Yani Jean gerçekten hapishaneden kaçmayı başarmış bir adam ve filmde yaşadıklarının bir tatbikatını yapıyor gibi.Gerçekçi sinema dedikleri böyle oluyor. Senarist ve oyuncu eski mahkum. Gerçekten enteresan.

@uniqueen

7 yıl önce

izlemeyenler izlesin derim

@porcorosso

7 yıl önce

o deliği seyirciyede kazdıran bir film. film kendisini bir solukta izletiyor..

@sebo

7 yıl önce

Kendimi kaptırdığım nadir filmlerdendir. İnsan izlerken hiç mi sıkılmaz? Tek kelimeyle mükemmeldi.

@geppetto

7 yıl önce

8.7 / 10

Romanın yazarı Jose Giovanni ölüm cezasına çarptırılmış ve giyotinden dönemin başbakanı sayesinde kurtulmuş ve cezasını 20 yıllık ağır işçilik yaparak çekmiş. Jacques Becker böyle bir mirasa ciddi anlamda ihanet etmemiş hem yazarın kafasında hemde karakterlerin arasındaydık resmen film süresince. Dönemin yönetmenleri Melville, Dassin ve Becker günümüzde minimalist sinemayla başlayan müzik kullanmama olayının öncülüğünü müthiş filmlerle yapmışlar ve unutulmaz sekanslar çekmişler. Sürekli izleyeni uyaran yada yönelten filmler yerine bu tarz içine çeken alan yaratan filmler her zaman daha değerlidir.

@eymir66

7 yıl önce

10 / 10

filmde deliği kazmaya başlarken sanırsam 15 dk geçti film bni o kadar sarmışkı farkına varmamışım toz toprağın çıkışını izlyodum bnde ne yapıyorum dedim bi an zaten inşaatçıyım :)

@demirr

5 ay önce

Gerçek hayattan kopmuş ve ben eski film izledim anladım çok güzeldi diye abartılan bi film! hapise girmiş ve koğuşu hatta hapishane yeri değişmiş bi adam neden bukadar mutlu amk! Onu geçtim zaten kaçmak için birşeye başlanmamış ama adam gelince ona söyleyim mi deniyo söylüyolar sonra başlıyolar kazmaya amk saçmalık dolu bi film!!

@leobebetto

7 yıl önce

Roland'ın da dediği gibi: "Zavallı Gaspard"

@king-of-the-bon

7 yıl önce

"Esas hayranlık uyandıran olay ise, mahkumların hayatlarına yönelik olan yaklaşımın, hapishane idarecileri ve gardiyanlara da uygulanması. Bu filmde nefret ettiğiniz bir insan oluşmasına müsaade edilmiyor ama bunu başarabilmek için naif bir optimizm akıntısına da kapılınmıyor. Herkes kendi hayatını sürdürmek için çabalıyor sadece. Mahkumlar özgür olmak için çabalarken, gardiyanlar ise işleri bu olduğu için gardiyanlık yapıyorlar. Sadist intikamcılar olduklarından değil."

Alıntı olmakla birlikte aynen katılıyor ve filme on numara beş yıldız veriyorum.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL