8.1

387 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (23.628 OY)

KONUSU
Perhan Romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. Çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, Perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kızarkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. Genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilme ... Devamı
Perhan Romanya'da büyükannesiyle yaşayan yeniyetme bir çingenedir. Çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, Perhan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kızarkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. Genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir de.

Mafyatik işler peşindeki Ahmed, ondan yararlanmak için Perhan'ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terketmeye ikna eder. Perhan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. Bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kızkardeşini bulmayı ummaktadır.

Yönetmen Emir Kusturica'ya uluslararası platformda şöhret kazandıran ve Cannes'da coşkuyla taçlandırlan bu ilgi çekici yapım, aynı zamanda tamamı çingene dilinde çekilen ilk film özelliğini de taşıyor. Müzik, dram, hayal, bildiğiniz tüm Kusturica bileşenlerini barındıran bir yapım.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@beyhudedir

3 ay önce

Goran Bregovi'in şahane ezgileri bu güzel filme eşlik ediyor. İzlemeye değer.

@tiamath

6 ay önce

8 / 10

Gerçekten her yönü ile oldukça başarılı bir film. İçerisinde ezilmiş bir halka ait hemen her şeyi bulabilirsiniz. Film ile ilgili o kadar çok şey yazılmıştır ki daha fazlasına gerek var mı bilemem ama izlenmesi gereken filmlerdendir.

@mehmetm

2 yıl önce

8.9 / 10

bir aile üzerinden çingene kültürü mü anlatılmış; yoksa balkanlar'ın bitmek bilmez acıları mı kaydedilmiş filmde? bunlar aklıma gelen ilk sorulardı, kötülüğün bir grubun karakteristik özelliği sayılması ayrıca bir başka trajedi. kadının başına gelebilecek en kötü şey, yine kadın olmaklığı. hatice'nin bitmeyen acıları, çocuğunu kaybetmesi, damadını bilmeyişi, devamında torununu kaybetmesi, gelininin ölmesi; azra nın gençliği, güzelliğine rağmen türlü eziyetlere maruz kalması, ahmet'in karısını hemen gözden çıkarması ve fuhuşta kullanılan tonla kadın. öte taraftan çocuk masumiyetine sahip olan erkeklerin büyüdükçe canavarlaşması, kadın ve erkek arasındaki uçurumun giderek artması görünen yerleri idi filmin. birde gözlerinizi kapattığınızda duyduklarınız ayrı bir güzeldi. hepsinden öte, rüya sahnesi güzeldi.

@noumena

2 yıl önce

8.9 / 10

Nasıl bir oyunculuktur o meyhanedeki malum sahne? Nasıl bir müziktir o çalan? Kalbime kızgın demir bastılar sanki. Değerini bilmek bu filmin başka da diyecek bir şey bulamıyorum..

@zlhunl

3 yıl önce

9.5 / 10

aslında sen çok fenasın perhan.
S

@sekoleyte

3 yıl önce

7.9 / 10

Balkanlarla ilgili ne hakkında bir sunum yapabilirim diye fikir istediğimde bu filmi önermişti bir arkadaşım. Yarın sunmak için bugün izleme fırsatım oldu, iyi de oldu. Başlarda eğlenceli sahnelerle film başlasa da sonrasında dram kesilmiyor. Filmin müzikleri dedikleri kadar var gerçekten de.. Bence en hoş olanı ise..

https://www.youtube.com/watch?v=EZf00ad3G6o

@cruachan-erkan

5 yıl önce

8.8 / 10

Tanrı yeryüzüne indiğinde biz çingenelerle baş edememiş ve ilk uçakla geri dönmüş. Müzikleri ile tam bir efsanedir.

@seko

5 yıl önce

Çaresizlik, bilgisizlik insanları kendi eliyle kurtların arasında bırakıyor. Perhan gözünde örtü olduğu için hayatı göremiyor ve başını direğe çarpıyor. Onu düştüğü durumdan kurtarıp gözündeki örtüyü kaldıranlar sayesinde hayatı öğreniyor.Yani öğrendiğini zannediyor. Tabi bide neden bu örtü onun gözünde?

Filmin genişletilmiş versiyonunu 5 güne yayarak izledim. İyiki böyle yapmışım bu sayede karakterleri daha yakından tanıma ve empati yapma fırsatı buldum. Filmin müziklerine de değinmeden geçmemek gerek filmdeki duyguyu bize aktarmasının yanında anşatımı daha da güçlü hale getiriyorlar. Aslında bu müziklerin hepsini daha önce dinlememe rağmen bu filme ait olduklarını bilmiyordum. (O da benim bilgisizliğim) Filmin genişletilmiş versiyonunu 5 güne yayarak izledim. İyiki böyle yapmışım bu sayede karakterleri daha yakından tanıma ve empati yapma fırsatı buldum. Filmin müziklerine de değinmeden geçmemek gerek filmdeki duyguyu bize aktarmasın
... Devamı
Çaresizlik, bilgisizlik insanları kendi eliyle kurtların arasında bırakıyor. Perhan gözünde örtü olduğu için hayatı göremiyor ve başını direğe çarpıyor. Onu düştüğü durumdan kurtarıp gözündeki örtüyü kaldıranlar sayesinde hayatı öğreniyor.Yani öğrendiğini zannediyor. Tabi bide neden bu örtü onun gözünde?

Filmin genişletilmiş versiyonunu 5 güne yayarak izledim. İyiki böyle yapmışım bu sayede karakterleri daha yakından tanıma ve empati yapma fırsatı buldum. Filmin müziklerine de değinmeden geçmemek gerek filmdeki duyguyu bize aktarmasının yanında anşatımı daha da güçlü hale getiriyorlar. Aslında bu müziklerin hepsini daha önce dinlememe rağmen bu filme ait olduklarını bilmiyordum. (O da benim bilgisizliğim) Filmin genişletilmiş versiyonunu 5 güne yayarak izledim. İyiki böyle yapmışım bu sayede karakterleri daha yakından tanıma ve empati yapma fırsatı buldum. Filmin müziklerine de değinmeden geçmemek gerek filmdeki duyguyu bize aktarmasının yanında anşatımı daha da güçlü hale getiriyorlar. Aslında bu müziklerin hepsini daha önce dinlememe rağmen bu filme ait olduklarını bilmiyordum. (O da benim bilgisizliğim)

Puanım: 8
D

@digeri

6 yıl önce

İnsana yaşadığını hissettiriyor. Ciğerlerin patlayıncaya kadar çek nefes yerine. Aylar sonra gelen ekleme: Yalnızken bir üstteki linki tıklamayın sakın (wiiliamwallece). Boğazım düğümlendi. Herşeyi, herkesi, yaşadığımı, yaşayacaklarımı, hatta yaşayamayacaklarımı, doğumu, ölümü, bilmediğim tatmadığım duyguları, sevileni, sevilmeyeni, öleni, kalanı, ölecek olanı, kısaca herşeyi özledim. vay arkadaş ya böyle büyük bir hüzün yumağı ne zamandır bu kadar acımasızca üstüme gelmemişti. teşekkürler williamwallece iyi halt ettin :) Film hüznü anlatmıyor. gözünü karartıp içine dalıyor, boğdukça boğuyor.
W

@williamwallace

6 yıl önce

10 / 10

Böyle dram görülmedi.

@loreena-mckenni

7 yıl önce

filim çingenelere karşı bakış acınızı değiştiriyo bazı şeylerin gerçekten ellerinde olmadığını anlıyorsun müziklerinide çok sevdim kıssacası çingene kültürüne ait ne varsa hepsi bu filimde.

@yorgun-nihilist

7 yıl önce

8.4 / 10

Çingenelerin sosyal yaşamları hakkında 3 cilt ansiklopedi değerinde film,gelenek,eğlence,çevre,dil,müzik... ne ararsanız var.

@sevgikara

7 yıl önce

9.2 / 10

geç de olsa goran bregovic gibi bir müsizyeni tanımamı sağlayan film.

sanki film değil de bir mahalle de yaşananlara tanık olmuşum gibi hissetim.doğal,samimi,içten bir film.çingeneler ilgimi hep çekmiştir zaten.

yazın kocaelinde tanıdığım bir çingene, çingene oluşuyla o kadar övünmüştü ki o bakışlarındaki gururu görmeniz lazımdı.kıskandım onu.(ben kendimi ne türk,ne de kürt hissetmişimdir,hiç bir millete bağlılık yok ruhumda.evrensel geldim,evrensel gidecem)

film boyunca perhan karakterinin yaşadıkları sonucu kişiliğinin ve doğal olarak yaşantısının nasıl değiştiğine tanık oluyoruz.ilginç bir şekilde filmdeki kötü karakterlere kızgınlık hissedemedim.sanki yapmaları gereken şeyleri yapıyorlardı.çünkü öyle yetişmişler.perhan karakterri dahi elinden dürüst bi iş gelmediği için ''kötü işler ''yapmayı seçiyor.
W

@wicca

9 yıl önce

harka bi yapım.zaten emir kusturica çingeneleri merak eden onların yaşamıyla ilgilenen bi yönetmenmiş.onların daha özgür olduklarını düşünüyormuş.bu filmi de bu ilginin bi ürünü sanırsam :)
SPOILER

Çingeneler Zamanı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çingeneler Zamanı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çingeneler Zamanı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL