Karanlığı Taramak Yorumları

Karanlığı Taramak filmi detayları

@bcaltuntas

8 yıl önce

Dick'in ne kadar da başarılı bir yazar olduğunu gösteren şaşalı,psıkotik gizem içeren film.

Yorucu ve zor film ama eğerki psikolojiye,psikoz ilaçlara,uyuşturucuya,gizeme,nörobilime,kafa karışıklığına mal olmaya kafa patlatmaya ihtiyacınız varsa seyr-i sual ediniz...

@selmass

9 yıl önce

6.8 / 10

yoruldum! filmin yapım tekniği o kadar yorucu ki uzun zamandır izleme listemdeydi ve nihayet izledim ama açıkcası yorgunluktan filmin iyi mi kötü mü olduğuna karar veremedim. çekimleri farklı şekilde olsaymış çok daha iyi olurmuş belki konuyla bağdaştırarak bu tekniği kullanmışlardır görüntülerin sürekli hareket etme yeteneği uyuşturucu bağımlılarının hayatı görüşü şeklinde anlayabiliriz ama yine de keşke bu kadar yormasaydı.

ama oyunucuların performansına diyecek bir şey yok elbette.

@firfirella

10 yıl önce

Filimadamı'na bir de "yarım bırakılan filmler" kategorisi eklenmesi gerektiğini düşündüren film. Ne zaman izlemeya çalışsam ortalarına bile ulaşamıyorum. Bir şeyler eksik ya da benim artık sabrım yok. Böylece ilk defa tamamen izlemediğim bi filme de yorum yapmış oldum.

@zardozz

10 yıl önce

Herşey iyi de ben filmin bu teknikle yapılmış olmasının, ona zarar verdiğini düşünüyorum. Tekniğin detaylarını bilmiyorum ama büyük ihtimalle kareler tek tek fotoğraf filtreleri ile düzenlenmiş ve görüntüler o kadar bozuma uğramış ki izlemeyi oldukça zorlaştırıyor ve bir süre sonra izleyiciyi cidden yormaya başlıyor. Sadece özel elbise kısmı bildiğimiz animasyon, filmin kalanı normal görüntülerden ibaret olsaydı, daha iyiydi.

@cemal_erdem

11 yıl önce

7 / 10

Philip K. Dick evrenine yakışan, zihin uçuran, duygu karmaşası yaşatan, gerçekliği sorgulatan iyi bir animasyon olmuş. Tüm kitap uyarlamalarının akıbetine uğramış tabii. Linklater kendi doğrularıyla, üç yüz küsür sayfalık kitaptaki sahnelerin çoğunu kırpıp, bazı ufak değişiklikler yapmış. Fena da olmamış bu değişiklikler. Okuyucu açısından bakmadığım müddetçe eli yüzü düzgün bir film duruyor karşımda. Kitabın konuşkanlığını, derinlikli gerçekliği eğip büken yapısını düşününce de Linklater'ın neden böyle bir uyarlamaya giriştiğini (önceki filmlerine de bakarak) anlayabiliyorum. Robert Downey ile Rory Cochrane'i özellikle beğendim. Bir de filmin finalinde çalan Black Swan parçası oldukça güzeldi. Dick evreni ile bütünleşik yapıda, vasatın biraz üstü bir uyarlama, iyi bir animasyon.
K

@kenn

15 yıl önce

7.7 / 10

herhangi bir madde kullanmıorsanız izlemeyin zevk almazsınız .

@havlayankuzu

16 yıl önce

8.2 / 10

Waking Life'ın ardından bir tür nasıl daha ileri taşınır sorusuna cevap olabilecek bir film. Ciddi kafa bozan veya dağıtan diyaloglarla dolu. Çoğu konuşmanın bir anlamı yok. Ama her şey ağır ağır yerine otururken her cümlenin bir değeri olduğu anlaşılıyor. Robert Downey'nin oyunculuğuna hayran kalmamak mümkün değil. Tek sorun Keanu denen şaşkın kardeşimiz. Adamın suratı,Matrix'ten bu yana donmuş gibi. Aynı ifade,aynı tavırlar,aynı tonlama. Belki de bu adam o filmden sonra öldü de artık bir animasyon olarak aramızda yaşıyor,niye olmasın.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL