7Yüz Yorumları

7Yüz dizisi detayları

A

@angele

3 gün önce

black mirror uyarlaması gibi..

@heisenberg1

1 ay önce

9 / 10

Özellikle 3,4,5. bölümlerine bayıldığım, özgün bir dizi. Sadece 2 ve 6 diğerlerine göre sönük kalıyor, ama onlar da izlenebilir. Tüm bölümlerde kadının bağımsız ve eşit gösterilmesi ayrıca hoşuma gitti. Tavsiye olunur.

@sabiha

10 ay önce

7.5 / 10

Tunç Şahin’i takibe almama sebep iştir. Netflix’in öve öve bitiremediği "overrated" işlere alkış tutarken ana akım medya tarzından farklı, televizyon denilen aptal kutusundan uzaklaşıp kafa çalıştıran sorgulatan işler yapmaya çalışan bu özel yapımları biraz daha desteklesek ya arkadaşlar ne dersiniz? Sadece 4.bölümün cesareti için dahi bu yapım alkışı hak ediyor. Geneli bağnaz memleketimizde bir genç o bölümü izleyip gerçek sevgi üzerine düşünse ataerkil kafanın kalıplarına itiraz etme tohumu içinde filizlense bile şahane iş olmuş dememize yeter. Yılların festival seyircisi, tiyatro emekçisi insanım şüphesiz hayatımın yapımı değil ancak makro düzeyde düşünüp ülkenin ihtiyacını değerlendirmeyi daha sağlıklı buluyorum bu açıdan her zaman olumlu bakış açısıyla izledim. İlk bölümde dekorla resmen çocukluğuma 90lı yıllara döndüm ayaktan lastikli taytı yıllar sonra ilk kez gördüm detaylara çok özenilmiş. Cem Davran’ın ve Merve Dizdar’ın oyunculuğunu i
... Devamı
Tunç Şahin’i takibe almama sebep iştir. Netflix’in öve öve bitiremediği "overrated" işlere alkış tutarken ana akım medya tarzından farklı, televizyon denilen aptal kutusundan uzaklaşıp kafa çalıştıran sorgulatan işler yapmaya çalışan bu özel yapımları biraz daha desteklesek ya arkadaşlar ne dersiniz? Sadece 4.bölümün cesareti için dahi bu yapım alkışı hak ediyor. Geneli bağnaz memleketimizde bir genç o bölümü izleyip gerçek sevgi üzerine düşünse ataerkil kafanın kalıplarına itiraz etme tohumu içinde filizlense bile şahane iş olmuş dememize yeter. Yılların festival seyircisi, tiyatro emekçisi insanım şüphesiz hayatımın yapımı değil ancak makro düzeyde düşünüp ülkenin ihtiyacını değerlendirmeyi daha sağlıklı buluyorum bu açıdan her zaman olumlu bakış açısıyla izledim. İlk bölümde dekorla resmen çocukluğuma 90lı yıllara döndüm ayaktan lastikli taytı yıllar sonra ilk kez gördüm detaylara çok özenilmiş. Cem Davran’ın ve Merve Dizdar’ın oyunculuğunu izleme keyfi ve ters köşe yapan sorgulaması dahi izlemeye değer.
2. bölümde Melisa Sözen’le birlikte oturup ağlayasım geldi yahu tabii bir Clementine değil zaten dizide filme referans vermiş ve gayet net şekilde filmle dizi arasında soru farkı var düşünsene o sevdiğin kişiyi hala çok seveceksin ama ona yüklediğin yüce aşk anlamları, hastalıklı tutkun bağlılığın olmadan sağlıklı bir ilişki kuracaksın... Filmle yapılan bir kıyaslama daha başından bölümü çöpe atmaktır önyargıdan bağımsız olarak düşünülürse ego üzerinden aşk oyunları oynanan günümüz aşklarına dair çok güzel çıkarımlar bulunur.
3.bölüm sanırım en uçucu bölüm ama orda da normalde zor altından kalkılacak karakter twistini ustalıkla oynayan bir Damla Sönmez var ve renklerin, müziğin ve görselliğin kullanımıyla mest eden bir sinematografi yine günümüzde elimizi çarpsan yaşam koçu ve egoya güç pompalayan youtuber varken yırtıcı bir dünyada kendi olma özgürlüğü üzerine düşündürmesi de cabası.
4. bölümde çok etkilendim ikiyüzlü toplumumuzun çirkin dayatmaları ahlak kavramını sadece kadın üzerinden sorgulamaları üzerine çok güçlü bir feminist senaryo şimdi feminist denilince kadın filmleri sınıflandırmasına sokulmasın toplumun erkeğe biçilen rolü ve baskısı üzerine çok incelikle işlenmiş sahneler var ve iki başrol Pınar Göktaş ve Ekin Koç çok güzel oynamış öyle ki benim için unutulmaz bir aşk hikayesi olarak hafızamda yer eden bir aşk hikayesi oldu.
5. bölüm Tiyatroya emek vermiş bir tiyatro sevdalısı olarak Genco Erkal ile Tilbe Saran varken onlar zaten boş otursa izlerim desem abartı olmaz :) Ancak oyunculuk dersi olarak okutulabilecek bir bölüm ve huysuz bir ihtiyarın yüzleşmekten ölümden çok korkmasının ajitasyon olmadan vurucu anlatımı.
Her bölümde nice soru ve sorgulama var belki sorular üzerinden düşünürseniz emeğe biraz daha hakkını verirsiniz diye düşünerek yazmak istedim. Henüz son iki bölümü izlemedim ancak tekrar belirtmek isterim ki sorgulama yetisi zayıf toplumumuza böyle yapımlar gerekli.
Bir suçu cezalandırmak için nereye kadar giderdiniz, bir günahkarı cezalandırırken en büyük günahı işlemiş olabilir misiniz? Sevgilide sevdiğimiz bize olan sevgisi mi peki sevgimiz hastalığa dönüşmüşse kendimize olan sevgimiz baskın gelir mi? Özgüvenimiz gerçek mi kandırmaca bir kurgu mu? Çok sevdiğiniz sevgiliniz toplumun çirkin erk dayatmasına maruz kalsa ve sizden kendi kalıplarında cevap beklese sevginizin arkasında ne kadar durabilirsiniz? Ölümden daha çok korktuğunuz bir yüzleşme var mı?


Aptal kutusuna bağımlı milletimizi ana akım televizyon yapımlarından uzaklaştırmasını umduğum alternatif yapımlara bir eğitmen/öğretmen ve televizyon karşıtı olarak minnettarım artarak çoğalmasını dilerim. Emeği geçen herkese teşekkürler
K

@kalender

11 ay önce

6.2 / 10

çok fazla psikolojik gerilim var bazı bölümlerinde. onun haricinde yerli bir yapım için fena değil.

@paranselost

3 yıl önce

zevkle izleyebileceğiniz bir yapım

@alamirem

3 yıl önce

İki bölümünü izleyip daha da izlemem dediğim dizi.. gereksiz gerilimler fakat kaliteli atmosferler...müthiş oyuncu kadrosu fakat içi boş senaryolar gördüm. Değişik birşey yapılmak istenmiş belki de bir nevi black mirror etkisi fakat olmamış ki...
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL