Beyaz Balina Yorumları

Beyaz Balina filmi detayları

@naksidil

1 yıl önce

1956 yapımı muazzam bir film. Atmosfer, diyaloglar, karakterlerin yansıması, oyuncular ve o macera gerçekten muazzam. Defalarca izlenecek bir film. Kitabından alıntı
" Ah! Kendimizi cehennem azabına nasıl da güle oynaya teslim ederiz ! "

@cemal_erdem

11 yıl önce

8 / 10

Moby Dick izlerken büyük keyif aldığım, Gregory Peck’in Ahab rolüyle karşıma çıktığı her karede saygıyla karışık bir tedirginlik hissettiğim, tüm tayfayı hüzünle yad etmemi sağlayan bir filmdi. Melville’nin eserinin edebi açıdan ne denli önemli olduğunu biliyorum fakat kitabı okumadığım için karşılaştırma yapamayacağım. Yine de genellikle sinemada kaçınılan anlatıcı kullanımının edebi uyarlamalarda başvurulabileceğini düşünüyorum. Moby Dick bu düşüncemde önemli bir etken. Örneğin Kaptan Ahab’ın gemide görüldüğü ilk sahnede İshmael’in betimlemeleri Peck’in oyunculuğuyla birleşince eşsiz bir an yakalanmış.

Moby Dick iki saate yakın süresini gayet iyi ve akıcı kullanmasının yanında Ahab’ın zaaflarını, hırslarını, intikam arzusunu yansıtmakta da başarılıydı. Filmin özellikle son yirmi, yirmi beş dakikası harika bir sinema deneyimi sunuyor.

@bruce_parkus

16 yıl önce

7.5 / 10

Bir başyapıt, romanını da okumuş biri olarak Gregory Peck’ten daha iyi bir Ahab bulmanın mümkün olmadığını ve olmayacağını düşünüyorum. Çekildiği dönem için güzel efektler, verilmek istenen mesaj ve genel anlamda konu başarıyla işlenmiş. İzlenmesi gereken bir klasik ..
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL