Deney Yorumları

Deney filmi detayları

@lefulut

2 ay önce

gayet güzeldi sadece seks sahnesi için bile izlenebilir

@hrarchon

3 yıl önce

Bilimkurgusal aşk. Belki böyle tanımlayabilirim filmi. Yada aşka bambaşka bir bakış açısı diyebilirim. Ben heyecan dolu bulmuştum. Şahsen beğenmiştim evet.
S

@slaaslan

5 yıl önce

3 / 10

Başlangıçta filmin hataları görmezden gelinebilirken sonlara doğru abartılı yönleri var. Pek beğenmememe rağmen izlenir dediğim bir film. Başrolde olan yaratığın tasarımı çok iyi yapılmış, efeklerde hata yok ve onun ssayesinde film daha meraklandırıcı bir hal alıyor. Yinede karakterlerin hepsinde sorun olduğu için oyuncular iyi olmasına rağmen filme çok bağlanamıyorsunuz.

Sex kısımları bir yönden mantıklı bir yönden saçmaydı, adamın yaratığa ilgi duyması, onda karısını görmesi saçma iken yaratığın içinde böyle bir "azgınlık" olması gayet normal. Sonuçta iç güdü, sevişmek istiyor merak ediyor ve kendini en yakın hissettiği tür insan. Sadece yaratığı ve erkeği birbirlerine aşık gibi gösterip olayı abartmışlar.

@tuhafakillimuzi

8 yıl önce

Eleştiriler yerinde ama bişey eksik kalmış.Bu filmde 70lerin ve 80lerin bilimkurgu sinemasının tadı var.Bu yüzden izlenmeyi sonuna kadar hakediyor.O filmleri izlemiş olanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.Özellikle Wes Craven,Tobe Hooper,Stuard Gordontakipçileri.Bu yönetmenlerinde düşük bütçeli çoğu filminin finali böyleydi.

@lowen

9 yıl önce

6.2 / 10

Beklentilerimin altında kaldı. İyi başlayıp, sonlarına doğru fena çuvallamışlar. Bilim Kurgu olarak değil de, biraz da istismar kökenli bakmak lazımbu filme. Bu açıdan baktığımızda bile çok yetersiz ve ucuz kalmış.
V

@volk

9 yıl önce

3.2 / 10

Mary Shelley'nin 1818 yılında Frankenstein'ı kaleme almasının ardından geçen sürede hem eserin kendisi hem de ana teması sinemada çokça kullanılan bir materyal haline geldi. Maalesef Deney benzerlerinden farklı değil. Sunum sekansının ardından izleyici filmin finalini az çok tahmin edebileceği için de o noktadan sonra gizem duygusu tamamen yok oluyor. Konunun çok yavaş gelişiyor olması iki ana karakterin tek boyutlu olmaları gibi kimi senaryodan kaynaklanan kusurlar da keyifli bir seyirlik olmaktan çıkarıyor yapımı. Kusursuz özel efektleri ve oyuncularının hatırına izlenebilir ama ben beğenemedim tavsiye etmiyorum.

@vfv

10 yıl önce

5.8 / 10

İnsanlar da birer hayvandır. Ama diğer memelilere bi konuda benzememektedir. Bulunduğu dünyayı değiştirme ve yok etme eğilimine sahip insanlar.Aslında bu süper vurguyu Matrıx te ajan smıtt yapmıştır. Düşününce doğru geliyor. Bu filmde de bilim aşkıyla yanıp tutuşan bilim insanlarının Yaratıcı rolüne bürünerek yeni bir canlı yaratma girişimi katliamla sonuçlanıyor. İşte insan nedir sorusunun cevabı budur. Önce değiştirir sonra yok eder.Haddi olmayan işlere girişir.

Filmde şirket yönetimi insan genleri üzerinde deney yapılmaması gerektiğini istese de bu bilim insanları hayvan ve insan genleri üzerinde çocuk oyuncagı gibi deneyler yaparak farklı bir organizma oluşturma çabasındaydılar. Film bilimkurgu yanıyla kuvvetliydi bu açıdan ama geri kalan her açıdan da zayıf kalıyordu.Film sadece bu melezi saklamakla geçiyor sonlara yaklaşılınca yaratık kontrolden çıkıyor ve gereksiz bir gerilim yaşıyoruz.Ayrıca bu kadar zeki insanların yani bu bilim insanlarının önceki çalışmalarındaki organizmal
... Devamı
İnsanlar da birer hayvandır. Ama diğer memelilere bi konuda benzememektedir. Bulunduğu dünyayı değiştirme ve yok etme eğilimine sahip insanlar.Aslında bu süper vurguyu Matrıx te ajan smıtt yapmıştır. Düşününce doğru geliyor. Bu filmde de bilim aşkıyla yanıp tutuşan bilim insanlarının Yaratıcı rolüne bürünerek yeni bir canlı yaratma girişimi katliamla sonuçlanıyor. İşte insan nedir sorusunun cevabı budur. Önce değiştirir sonra yok eder.Haddi olmayan işlere girişir.

Filmde şirket yönetimi insan genleri üzerinde deney yapılmaması gerektiğini istese de bu bilim insanları hayvan ve insan genleri üzerinde çocuk oyuncagı gibi deneyler yaparak farklı bir organizma oluşturma çabasındaydılar. Film bilimkurgu yanıyla kuvvetliydi bu açıdan ama geri kalan her açıdan da zayıf kalıyordu.Film sadece bu melezi saklamakla geçiyor sonlara yaklaşılınca yaratık kontrolden çıkıyor ve gereksiz bir gerilim yaşıyoruz.Ayrıca bu kadar zeki insanların yani bu bilim insanlarının önceki çalışmalarındaki organizmalardaki cinsiyet değişimini dikkate almayıp yeni deney sonucu olan melez üzerinde olabilecek değişiklikleri üzerinde düşünmemeleri de çok büyük bir mantık hatasıdır. Ve yine saçma olan bir şey ise Yaratıkla bilim adamı arasındaki ilişkidir.Bu film üzerinde tartışılması gerekir mi diye sorarsanız filmdeki olaylar tartışılmaya değmez ama içerik olarak insan geni ile bu tür deney yapılması konusu tartışılabilir.

SPOİLERKısacası filmde melez bir canlı yaratılıyor.Önce cinsiyeti Dişi.Bilim adamıyla bir ilişkli yaşıyor.Sonra cinsiyeti değişiyor ve Bilimadamının eşiyle ilişki yaşayıp onu hamile bırakıyor.Konu başta güzel gibi görünsede şu anlattıgım tek cümlelik olaylar yüzünden filmi batırmışlardır.Yinede izlenebilir. 10/ 6.0

@kaede

10 yıl önce

güzel bir konunun klişe senaryoyla nasıl içine edilebileceğinin açık örneği. sci-fi'lerin kaderi bu diyorum artık

filme başlarken tipik uyuz her şeye karşı "bir şey olmaz" mantığıyla hareket eden, çocuk isteğiyle yanıp tutuşan bir kadın profilini görünce filmle ilgili ön yargılarım oluşmaya başladı. izlerken de bu yaratığın türkiyede olsa başına gelebilecek hallerinden bahsettim. hepsi tek tek gerçek olunca da güzelim ülkemin insanına haksızlık ettiğimi anladığım film. hayır filmin sonlarını baştan tahmin ederim ama bir yandan düzeltme yaparken ekrana bakmadan konuşmalardan çıkartabildim bunu.
B

@biberim

11 yıl önce

8 / 10

gerilim ve dram bir arada ancak bu kadar uyumlu yürütülebilirdi.gerçekten çok hoş bir film ve tabiki üzücü biten bir film.

@galadriel

12 yıl önce

sonundan anladığım kadarıyla devamıda gelcek heralde bunun.adam akıllı bilim kurgu filmi izleyemiycez galiba artık.filmin başlarında ilgi çekip sonlara doğru iyice saçmalıyolar.son kısımlarda o kadar saçmalamışlarki ne söliyim bilemedim..
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL