Tutku Oyunu Yorumları

Tutku Oyunu filmi detayları

@parfenrogojin

2 ay önce

8.2 / 10

François Ozon'un bu filmi yönetmenin iyi filmlerinden biri. Bir psikoseksüel gerilim filmi bu, ve yönetmenin ana temalarını sürdüren bir film ayrıca. Ozon'un anlatılan hikâyenin gerçek olup olmadığı üzerinden sürdürdüğü filmleri bir yandan psikolojik kazılar yaparken bir yandan da anlatılanların, hikaye edilenlerin gerçek olup olmadığı üzerine de bizi düşündürüyor: izlediğimiz şey gerçek olabilir mi? Gerçek diye anlatılanlar gerçek olmayabilir mi? Bireysel anlatılar kadar toplumsal hikayeler, vatanseverlik, din vb gerçek olmayanın insanları ikna etmek üzere kurulmuş kabul gören hikayeleri, anlatıları olabilir mi? İnsanlar başkalarını ya da kendilerini kandırmak üzere hikayelere sığınabilir mi? Ozon'un derdi ya da dertlerinden biri, filme kendimizi kaptırıp onu tüketmek yerine daha aktif bir katılımla şüphe etmemiz olabilir, yönetmen önceki filmlerini de izlediysek eğer kim hikaye anlatıyor, kim gerçeği söylemiyor diye düşündürüyor bizi. Böylece sunulanı değil, anlatılmayanı arıyoruz. B
... Devamı
François Ozon'un bu filmi yönetmenin iyi filmlerinden biri. Bir psikoseksüel gerilim filmi bu, ve yönetmenin ana temalarını sürdüren bir film ayrıca. Ozon'un anlatılan hikâyenin gerçek olup olmadığı üzerinden sürdürdüğü filmleri bir yandan psikolojik kazılar yaparken bir yandan da anlatılanların, hikaye edilenlerin gerçek olup olmadığı üzerine de bizi düşündürüyor: izlediğimiz şey gerçek olabilir mi? Gerçek diye anlatılanlar gerçek olmayabilir mi? Bireysel anlatılar kadar toplumsal hikayeler, vatanseverlik, din vb gerçek olmayanın insanları ikna etmek üzere kurulmuş kabul gören hikayeleri, anlatıları olabilir mi? İnsanlar başkalarını ya da kendilerini kandırmak üzere hikayelere sığınabilir mi? Ozon'un derdi ya da dertlerinden biri, filme kendimizi kaptırıp onu tüketmek yerine daha aktif bir katılımla şüphe etmemiz olabilir, yönetmen önceki filmlerini de izlediysek eğer kim hikaye anlatıyor, kim gerçeği söylemiyor diye düşündürüyor bizi. Böylece sunulanı değil, anlatılmayanı arıyoruz. Bu filmde de aynalar imgesinin çok güzel gösterdiği gibi çiftler/ikizler/çoklar olasılıkları artırıyor ama hangisinin gerçek olduğunu anlayamayacağımız bir noktaya da çekiyor bizi. Gereğinden fazla açık sahnelerle dolu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim, bu elbette yönetmenin hikayesini anlatma biçimi, ama olmasa olabilecek sahnelerin tamamı bu sahnelerdi diyebilirim. Ozon'un Noe gibi sansasyon peşinde değil hikaye peşinde olan bir yönetmen olduğunu düşünüyorum, bu filminin de çok beğenilmemiş olmasa bile iyi bir film olduğunu söyleyebiliriz kesinlikle. Öneririm.

@iamgzde

1 yıl önce

Kolay anlaşılır bir senaryosu olmadığı gibi, birçok psikolojik tanıya yer edinen, içindeki çarpıcı sahnelerle yer yer kafa karışıklığı yaşayacaksınız.

@naksidil

2 yıl önce

7.5 / 10

Filmi adına kanıp izleyenler için pek bir şey ifade etmese de, psikolojik gizem ve gerilim yönüyle gayet başarılı olmuş .. Françoiso sahnede malum hatayı yapıpizleyenin motivasyonunu düşürmeseydin eğer .. bu film baya yankılanırdı :)

@seinfeld

2 yıl önce

ilginç bir psikolojik gerilim filmi. Marine Vacth çok güzel bir kadın ve çok da başarılı. Sadece bakışlarıyla bile bazen masum bazen de öldüren cazibe olabiliyor. Her ne kadar erotik sahneler fazla olsa da filmin verdiği bilinçaltı mesajlarıyla birlikte uyum sağladığını düşünüyorum.

@paranselost

2 yıl önce

ahahaha gerçektende her sene en az bir film çeken bir yönetmenin filmiymiş jdkjsdh

@skynyrd

2 yıl önce

9 / 10

Nam-ı diğer "double lover" yani "duble yol yaptılar" olarak dilimize çevirebiliriz.
Kişilik bölünmesiyle alakalı başka bir film daha, (isteyene veronika ağlıyor pardon veronikanın ikili hayatı veya the double verelim yanına )
ozon bey her sene film çekmek zorunda değilsiniz ama bu franthz'dan iyi olmuş. Gerildim azıcık.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL