Geçmişten Gelen Yorumları

Geçmişten Gelen filmi detayları

@paranoidea

1 ay önce

6.5 / 10

Edgerton bey hariç başrol oyuncularını başarılı bulmadım. Hikayedeki ters köşeleri sevdim. 7 değil belki ama 6.5’i hak eder.

@parfenrogojin

8 ay önce

Joel Edgerton’ın hem yönetip hem de Gordo rolüyle karşımıza çıktığı The Gift, klasik Hollywood oyunlarına başvurmadan öyküsünü anlatıyor. Oldukça sakin sakin akan bir film bu, Fargo’yu da andırıyor biraz. Temel meselesini ahlâki seçimler, karakterlerinin geçmişiyle yüzleşmesi ve en yakınlarımızı dahi ancak ciddi ahlaki krizler sırasında tanıyabileceğimizi söyleyen o bakış açısından yana tavır koymak üzerine kuruyor. Çok kolayca hızlı aksiyon sahnelerine, uyduruk ve sahte gerilim oyunlarına teslim edilebilecek olan ve bunun için inanılmaz bir malzeme barındıran film çok ilgi çekici olmamayı kasıtlı olarak başararak odak noktasını tamamen karakterlerine yerleştiriyor; böylece bize insandan bahsedermiş gibi yaparak aslında eğlencelik malzemeler koyan, zaman tüketmemizi sağlayan veya buna neden olan yüz binlerce benzeri filmden kolayca ayrılıyor, çünkü film gerçekten hem karakterlerinin şimdiki anları, geçmiş hikayeleri ve bütün bunların sebep olduğu gerilimlerle ilgileniyor hem de ahlaki
... Devamı
Joel Edgerton’ın hem yönetip hem de Gordo rolüyle karşımıza çıktığı The Gift, klasik Hollywood oyunlarına başvurmadan öyküsünü anlatıyor. Oldukça sakin sakin akan bir film bu, Fargo’yu da andırıyor biraz. Temel meselesini ahlâki seçimler, karakterlerinin geçmişiyle yüzleşmesi ve en yakınlarımızı dahi ancak ciddi ahlaki krizler sırasında tanıyabileceğimizi söyleyen o bakış açısından yana tavır koymak üzerine kuruyor. Çok kolayca hızlı aksiyon sahnelerine, uyduruk ve sahte gerilim oyunlarına teslim edilebilecek olan ve bunun için inanılmaz bir malzeme barındıran film çok ilgi çekici olmamayı kasıtlı olarak başararak odak noktasını tamamen karakterlerine yerleştiriyor; böylece bize insandan bahsedermiş gibi yaparak aslında eğlencelik malzemeler koyan, zaman tüketmemizi sağlayan veya buna neden olan yüz binlerce benzeri filmden kolayca ayrılıyor, çünkü film gerçekten hem karakterlerinin şimdiki anları, geçmiş hikayeleri ve bütün bunların sebep olduğu gerilimlerle ilgileniyor hem de ahlaki çıkmazlarla karşılaşan bu karakterler üzerinden bizden durup düşünmemizi istiyor. Bir sanatçının gerilim filmleri ve onun hilelerini kullanarak ama bunu minimum sayılabilecek bir oranda yaparak başarması bence takdiri hak ediyor. Yönetmen minimal bir gerilim kuruyor kesinlikle. Filmde fazla, gereksiz, sahte, zorlama hiç bir şey olmadığı gibi gerilimin bir gerilim filmi malzemesi ve klişesi olarak kötü adam üzerine kurulmayıp ahlakilik üzerine kurulması ve esas meselenin de kişilerin değil de ahlaki seçimlerin yarattığı gerginlik olması hem çok güzel, hem de bence çok etkileyici.

Filmin finaline doğru yaşanan bütün heyecan verici sahnelerin aslında çok güzel kurgulanmış bir yem olması, yönetmenin çok akıllıca bir seçimi kesinlikle. Bütün bu belirsizliklerin, şüphelerin arasında netleşen, berraklaşan özellikleri ve nitelikleriyle bu insanların hikayesi bence izlenmeyi, ve film de üzerine gerçekten düşünülmeyi hak ediyor.

@sinemaseyircisi

2 yıl önce

9.9 / 10

Söylenmeyenlerin duyulabilmesini,gösterilmeyenlerin görülebilmesini gerektiren bir film.Gordo'nun vücudunda ne kadar yanık izi vardı?

@klyn

2 yıl önce

babası yakmaya çalıştığı için

@droim

2 yıl önce

film kötü mü senarya mu dengesiz ben mi anlayamadım diye diye biten film. muallakta kaldı. belkide aralıklarla izledigim için parçaları toparlayamadım. bir kere daha karşıma çıkarsa izlerim belki bir şans daha alır benden

@quijote

2 yıl önce

sürpriz sonuyla gayet güzel film. tavsiye ederim.

@serkanaydemir

5 yıl önce

5.1 / 10

Konu dışı ilerleyiş.

Hani konusuna ve fragmanlara bakınca beklenti doğal olarak artıyor ama film beklentinin çok altında bir senaryoya sahip. Oyuncuların tuhaf tavırlarıyla filmde gizem yaratılmaya çalışılmış ama yemezler dostlar. Basit bir hikaye basit bir ilerleyiş. Öyle güzel evlerden görüntü alarak bir film çekince var olan sıradanlık ortadan kalkmıyor. Gereksiz derece -içinde o kadar bir hikaye yokken hem de- bir gizem katılmaya çalışılmış. Ben beklediğimi bulamadım hatta kötü bir film. İntikam filmi desek daha doğru olur. Öyle gizem/gerilim beklemeyin. Sığ bir havada ilerleyen yapımlar arasında işte.

İyi seyirler.

P: 5

@bigamist

5 yıl önce

6 / 10

Overratedın tillahı. Büyük hayalkırıklığı oldu gerçekten. Boşuna 6 ay altyazı beklemişim :(

@havlayankuzu

5 yıl önce

Her şeyleriyle sıkıcı,(yedikleri yemekten, dinledikleri müziğe,sahip oldukları boşbeleş arkadaşlara ve kullandıkları arabaya kadar ) bir modern şehir çiftinin, hayatlarına Gordo diye biri giriyor.....ve gri yaşamları kırmızıyla buluşuyor..

Bu filmin ilk 50 dakikası sizi çok sıkabilir,zira buram buram düzlük kokan bir çiftle tanışacaksınız. Sabah koşusunu ihmal etmeyen,birbirlerini her fırsatta öpücüğe boğan, uyduruk meslekleriyle refah içinde yaşayan bu iki insan,sıradanlıklarına başka bir boyut katabilecek bir adamın kalbini kırdıktan sonra,herkesin kendileri gibi yapay burjuva ahlakıyla donatılmadığını öğrenecekler. Açıkçası hayatta hiçbir şeyden muaf olmadığımızı,gençlikte yapılan hataların da hayatınızı mahvetme haklarının bulunduğunu inanıyorum. Film esasında ahlaki bir kırılmaya odaklanmış. Oldukça keyifli ve erektif bir filmdi.

@dilekcandar

5 yıl önce

başlarda film biraz sıkıyor, acaba bu nereye gidiyor falan diyorsunuz aama sonunda uzatılmasının sebebini anlıyorsunuz. Bence harika bir dram- gerilim olmuş.

@thematrixhasyou

5 yıl önce

Gerilim ve gizem olgusu ince bi' dram ile bütünleşmiş durumda. Genel olarak tatminkar bir film. Sadece beni rahatsız eden bi' şey var ona da spoiler olacağı için ayrıca değinmek isterim.

Bu arada ufak bi' dipnot: Filmin telif sorunları nedeniyle altyazısı yasaklatılmış, bu soruna maruz kalan varsa mesaj kutumu yeşillendirebilir.

Adam, onca olay yaşadığı (ya da yaşattığı demek lazım), iftira atarak hayatını kararttığı eski sınıf arkadaşını karşısında görünce en ufak bir şüphe duymadı ve münzevi tavırla devam etti. Bu yaklaşım beni oldukça rahatsız etti. Çünkü yönetmen bu durumu baştan bize aksettirirse filmin heyecan ve merak olgusu yok olacaktı. Sırf bunu yok etmemek adına yapılan bu hamle de, benim gerçeklik algımı kırdı ve filmin içine tam olarak girmemi güçleştirdi. Tabii yine de kötü film demek haksızlık olur.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL