Körlük Yorumları

Körlük filmi detayları

@elifyildiz

1 ay önce

6 / 10

Kitaba göre çok eksik bir filmdi. Kitabı okurken o akıl hastanesinin, sonrasında dışarının o pis kokusunu burnumda hissederken filmde bunlara yer verilmemesi çok kötü olmuş. Film çok hızlı ilerledi diyebilirim. Üzerinde biraz durulması gereken çok sahne vardı diye düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra görmek istediklerim vardı bu nedenle filmi izlemek istedim ama hayal gücüm bana çok daha güzel bir film çekmiş diyebilirim. Fakat oyuncu seçimlerini gerçekten beğendim. Zihnimde de az çok benzer tiplemeler oluşturmuştum. Filmi izleyenlerin mutlaka bir de kitabı okumalarını öneriyorum.

@cerberus

10 ay önce

5 / 10

Kötü bir uyarlama olmasını geçtim izlediğim en kötü filmlerden de biriydi. Atlaya atlaya izleyebildim. Oyunculuklar, çekimler, konunun işlenişi her şey çok kötüydü. Bilmiyorum kitaptan habersiz izleyen birisi körlük kavramının metafor olduğunu anlayabilir mi. Hoş ilk körün asyalı olması yönetmenin de çok anlamamış olduğunun göstergesi bence.

Sen, kitabı henüz okumamış olan! Her şey için çok geçse, bu filmi izlediysen; kitabı sakın bu filmle yargılama ve o başyapıtı mutlaka oku. Hayal gücünde koyduğun her tuğla buradakinden daha canlı duracak. Eğer henüz izlemediysen lütfen önce kitabı oku ve sonra, belki, bir ara, vaktin aşırı çoksa filmi izle. Ya da onun yerine bir çay demle ne bileyim.

@rusyena

10 ay önce

6.8 / 10

Öyle aman aman ilgiyle izlenesi bir film olmasa da, oyunculuk ve konu itibariyle izlenebilir.

@ebus-durak

1 yıl önce

7 / 10

Edebiyat ve Sinema adlı bir ders alanlar bilir ki, kitaptan filme aktarım yapılırken yönetmen ister konuya sadık kalabilir, isterse kendi auteur imzasını belirtecek şekilde müdahale edebilir. Ayrıca herkesin bildiği gibi (ne kadar sinemayı daha çok sevsem de) bir film, kolay kolay bir kitabın verdiğini veremez. O yüzden kendi hayal dünyamızda canlananları bir kenara bırakıp sadece sinegöz ile bakmak daha doğru olur. Yoksa kitabı okuyan iki kişinin bile betimlemeleri tamamen farklıdır. Şahsen o kaotik ortamın verilmesinde, koca şehrin havasını kitaptaki gibi yansıtmalarını beğendim. Ancak oyunculukları beğendiğimi söyleyemem. Kitaptaki ruha aykırı, zorla oynamış gibiler, gerçi körlüğü bilmeyen biri nasıl kör rolü yapsın ki burası ayrı dava. Genel olarak ortalama bir aktarma olmuş. Uyarlama en iyisi kabul edilen Yüzüklerin Efendisi serisindeki gibi bir başarı söz konusu olursa, daha iyisi yapılabilirmiş aslında.

@haoff

1 yıl önce

5.8 / 10

Bu kadar muhteşem bir eserin böyle çarçur edilmesi inanılmaz. çarçur kesinlikle doğru kelime.
S

@sinecihan

1 yıl önce

Her kitap filminin izlenmemesi gerçeği...

@prensesinuykusu

1 yıl önce

İzlediğim en kötü kitap uyarlaması. Kitabı okumasam filmi sever miydim bilmiyorum fakat kitabı başucu yapmış biri olarak düşüncem.bu film Jose Saramagonun şaheserine bir hakaret.

@fishselfish

2 yıl önce

5 / 10

konu daha kısa sürede daha iyi işlenebilirdi çünkü benim dedem de kördü

@fishguts

4 yıl önce

Aynı zaman diliminde yaşayabildiğim için büyük mutluluk duyduğum, bana göre gelmiş geçmiş en büyük yazar, kelimelerin efendisi, edebiyat tanrısı Jose Saramago'nun kendine has dil bilgisi kuralıyla yazdığı cümlelerde işlenen politik içerik malesef filme yansıtılamamış. Bu yüzdendir ki kitabın seviyesinin fazlasıyla gerisinde kalmış film.

Belki taraflı bir yorum olacak ama hangi Saramago romanı beyazperdeye aktarılsa hep eksik kalacak gibi.

Saramago'ya ve yönetmenle filmi izledikten sonra akan gözyaşlarına http://www.youtube.com/watch?v=7XzBkM_LdAk olan saygımdan izledim.

@meleksaricam

5 yıl önce

Aslında konu salgın hastalık olayını aşıp insanların kaos ortamında hayatta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor. Böyle olmasaydı bu salgının nedeninin ne oldugunu , nereden geldiğini ve nasıl gectiğini azıcık olsun gösterirlerdi değil mi.. Belkide filmi basitlikten kurtaran budur.Körlük adı altında gelen bir aydınlanma ;)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL