@tiamath

3 ay önce

7.5 / 10

Büyük annesinin ölüm döşeğindeki dönemlerde onun inancından etkilenip, kendini yavaş yavaş inanca adayan Serpil'in hem ailesi tarafından hem çevre tarafından gördüğü dışlanma, baskı, alay, hakaret hatta deli damgası gibi bir çok olayı işleyen başarılı bir film. insan inanmayabilir fakat inanana saygı göstermesi gerekmektedir. İnsan olarak aşamadığımız bu noktadan dolayı bir çok noktada ciddi problemler ve ayrılıklar yaşanmaktadır. Film bu çerçevede aynı zamanda başörtüsü yüzünden üniversitelere alınmayan kızlarında durumunu ele almaktadır. "iyilik için iyilik yaptıklarını zannediyorlar" repliği başarılıydı. filmin son sahnesinde ısrarla o hurmacıyı göstermesini de çözemedim açıkcası

@havlayankuzu

9 yıl önce

Film,temelde; zengin bir aileye mensup genç bir kızın, başını örtme kararı almasını ve ardından yaşadıklarını konu alıyor. Olayı ele alış biçimi bakımından, İslami düsturun tek taraflı zihniyetini ortaya koymakta.

Bu ülkede, başını örtme kararı yüzünden baskı gören, genç kızlar olduğu gibi, başını açmaya çalıştığı için evlatlıktan reddedilen, ağzı burnu dağıtılan kızlar da var. Olayın sadece bir kısmını görmek isteyenler, sadece bir kısmını görürler. Baskıdan baskıya çok ciddi farklar yok aslında. Sadece işinize geldiğinde, "insan özgürlüğü" denen yüce kavramı düşünebiliyorsanız, ortada aklınızla ilgili bir sorun var,demektir.

Bence, başını açmak isteyen, muhafazakar bir ailenin kızı, bu filmde sergilenen terörden çok daha korkuncu ile karşılaşır. Bu da bir gerçek ve onlar sadece hoşlarına gideni görüyorlar.

İzlemek için,tıklayınız.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL