Unorthodox Yorumları

Unorthodox dizisi detayları

@caliskanaylin7

3 hafta önce

8 / 10

Çok gercekci cok güzel çekilen sahneler ve başrolün doğallığı harika

@mavimilena

1 ay önce

7.8 / 10

Arkadaşlarımdan adını sıkça övgü ile duyunca bende izleyeyim dedim. Geç bile kalmışım. 4 bölümlük kısa ama oldukça etkileyici bir dizi. Tek seferde bütün bölümler bitiverdi. Shira Haas ise dizi de başarılı oyunculuğuyla dikkat çekmeyi başarıyor. Ben sevdim.

@zeynep041

2 ay önce

8.1 / 10

Kadınların evlilikte sadece doğurganlıklarıyla doğru orantılı değer görebildikleri bir toplumda, kendi isteklerinden, haklarından, özgürlüğünden mahrum edilerek sert dini gelenek ve göreneklerle yetişir Esty. Görücü usulü evlenir. İstediği bu değildir fakat evlenene kadar farkına varmaz. Sonrasında piyano hocasının desteğiyle hayallerinin peşinden gitmeye karar verir.

Aslında diziyi sadece dini açıdan değerlendirmemek lazım. Belki biz Esty gibi aşırı muhafazakar bir cemaatte yetişmemiş olabiliriz. Ama çoğumuz uyumlu olmadığımız ailelere, kültürel olarak ait olmadığımız yerlere, zorbalık yapan, her şeyi ayıplayan kişilere pek de yabancı sayılmayız. Böyle bir durumda içinde bulunduğumuz şartları kabullenerek kaderimize razı olmak yerine kendi yolumuzu çizmemiz için umut veriyor bize bu dizi. Ama ne yazık ki her şey dizideki gibi kolay değil, çoğu kadın bu kadar şanslı olmayabiliyor. Esther’e sunulan fırsatlar da acı bir şekilde gerçekçi değildi. Yine de izlenmeye değer bence. Oyunculuk
... Devamı
Kadınların evlilikte sadece doğurganlıklarıyla doğru orantılı değer görebildikleri bir toplumda, kendi isteklerinden, haklarından, özgürlüğünden mahrum edilerek sert dini gelenek ve göreneklerle yetişir Esty. Görücü usulü evlenir. İstediği bu değildir fakat evlenene kadar farkına varmaz. Sonrasında piyano hocasının desteğiyle hayallerinin peşinden gitmeye karar verir.

Aslında diziyi sadece dini açıdan değerlendirmemek lazım. Belki biz Esty gibi aşırı muhafazakar bir cemaatte yetişmemiş olabiliriz. Ama çoğumuz uyumlu olmadığımız ailelere, kültürel olarak ait olmadığımız yerlere, zorbalık yapan, her şeyi ayıplayan kişilere pek de yabancı sayılmayız. Böyle bir durumda içinde bulunduğumuz şartları kabullenerek kaderimize razı olmak yerine kendi yolumuzu çizmemiz için umut veriyor bize bu dizi. Ama ne yazık ki her şey dizideki gibi kolay değil, çoğu kadın bu kadar şanslı olmayabiliyor. Esther’e sunulan fırsatlar da acı bir şekilde gerçekçi değildi. Yine de izlenmeye değer bence. Oyunculuk ve sinematografi başarılıydı.
D

@dalek

5 ay önce

8.6 / 10

sanırım beylerin lüleleri gibi, elde çanta yerine taşınan market poşeti de bu tarikatta olmanın farzlarından biri

@tiamath

5 ay önce

8.5 / 10

Uyarlanmış olduğu eser ne derece başarılı bilmem ama dizi, hikayeyi işleme açısından başarılıydı. Son derece kapalı bir topluluğun içerisinden kaçan Esther’in özgürlük arayışını ve neden buna başvurduğunu görüyoruz. bu kapalılığın anlaşılması için şunu söyleyim, hahamın izin vermediği kişiler telefon dahi kullanamaz. Dünya hakkında bir bilgi sahibi değillerdir. Sadece yaşadıkları bölgeden ibaret bir dünyaları vardır/spoiler> . Farklı olmanın bedelinin ne kadar zor olduğu güzel aktarılmakta. Ayrıca yahudilerin ibadet ediş şekilleri, hahama bağlılıkları, düğünleri gibi bir çok detayı barındırması açısından da başarılı. Dizinin negatif yanları ise, kısa bir topluluk ve alanda geçen şu dört bölümlük mini diziye bile iki homoseksüel ilişki sıkıştırmış olması ve mini dizi olması için gösterilen çabadan olsa gerek, Berlin’e geldikten sonra şap diye sanat okulunun içine girmiş ve kabul edilmiş olması. Shira Haas’ın oyunculuğu ise gerçekten mükemmeldi.

@fruit_fly

11 ay önce

son zamanlarda izlediğim en iyi mini-dizi. Dinine bağlı (en naif söylemle) bir yahudi ailesine mensup kızımızın hayallerinin peşinden giderken özgürlüğünü bulmasını anlatıyor.

kızımız piyano çalıyor piyanist olmak istiyor ama eğitime çok geç kaldığı için vs. aslında başarılı değil, bir deha değil. Bu detay çok gerçekçi bence. Yine de bu hayalin piyanist olmaktan çok daha farklı ve büyük kazanımları oluyor. Kendini bulma, kendine yaşamda bir yer edinme, özsaygıyı farketme.

Bir de kızımızın peşindeki yine bir düzey din adamı olan karaktere sanırım aşık oldum Hani şu kumarbaz olan
H

@hrnszgn

11 ay önce

3.2 / 10

dizinin konusu çok ilginç. bişey çıkar diye bekliyor insan. filmin sonunda bu muydu dedirtiyor. netflix yapımı olunca 4 bölümlük diziye 4 adet eşcinsel yerleştiriliyor. avrupa gibi bir yerde bile bu kadar yüksek oran yoktur. netflixin amacı insanlara subliminal mesajlar yollayıp sapıklığı yaymak olmasa bu konudan oskarlık film çıkabilirdi.

@sadecevrim

1 yıl önce

9 / 10

Yayınlandığı andan beri izlemek istiyordum dün geceye kısmetmiş. Ne desem bilmiyorum. Hayatımda daha önce çok kez Yahudi topluluklar hakkında fotoğraflar, yazılar görme fırsatım oldu fakat hiç böylesine izleme fırsatım olmamıştı. O yüzden izlerken gördüklerim bende şok etkisi yarattı. Aşırı kapalı bir topluluk olmaları, düğünleri, yaşamları, kadınların konumu, gelenekleri, bayramları... Bunlara dair pek çok detay görmek mümkündü. Esty’nin hikayesi de bence çok iyiydi. Konunun çok güzel olmasına karşın sanki bu senaryoda işlenememişti. O yüzden bittiğinde ne oldu şimdi diye soru sorarken buldum kendimi. Etkileyici sahneleri vardı ama eksikti. Bunu nasıl anlatsam bilemiyorum. Yine de izlenebilecek güzel bir dizi. Farklı bir bakış açısı edinebilirsiniz. Ayrıca Esty’nin özgürlükler ülkesi olarak bildiğimiz Newyork’tan özgürlük için kaçması güzel bir detaydı.

@osiloskop

1 yıl önce

Dinsel inanışı aşırı derecede pratiğe döken bir tarikatın kadın üyesinin eninde sonunda dini kalıpların dışına çıkmaya, kendisi olmaya, özgürlüğünü kendi elleriyle tutmaya çabalamasının ve nihayetinde de azmin elinden bir şey kurtulamayacağındandır başarı elde etmesinin hikayesidir anlatılan.

@ebal

1 yıl önce

7 / 10

dizinin içi tam doldurulamamış, konu ilgi çekici ama üstünkörü bir anlatımı var, başrol Esty ise oyunculuğu ile izlettirmeyi sağlıyor
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL