Guguk Kuşu Yorumları

Guguk Kuşu filmi detayları

@mertcannn

1 ay önce

8.5 / 10

Film yıllardır heryerde karşıma çıkardı nedense birtürlü izlememiştim harika bir filmmiş.Cam açıkken kaçıcaktın mcmurphy kaçmak lazım iyi niyet insanı acıncak hale düşürebiliyor değdimi o zaten ölmüştü kendi sonunuda hazırladın.

@kyson

2 ay önce

Oyunculuk anlamında mükemmel bir film. Etkisinden bir süre çıkamayacaksınız. Şaşırtıcı sahneler de mevcut. Cheswick'in toplantıdaki oyunculuğuna hayran kaldım. Filmin sonu ise dramatik.

@zeytutu

1 yıl önce

9 / 10

Başucu filmlerinden bir tanesi olan Guguk Kuşu sanırım seneler geçse de asla "Her sene 150 milyonuncu kez tekrar izlediğim filmler" listemden çıkmayacak. Enfes, harika , baş yapıt, kült film gibi bütün olumlu sıfatlar ile anlatılabilir ama filmin çekilme hikayesi çok iç ısıtan bir tesadüfe dayanıyormuş. Milos Forman bir röportajında anlatıyor Youtube’da da silinmediyse halen var.

Kirk Douglas, Ken Kesey’in yazdığı Guguk Kuşu kitabının oyun olarak sahnelendiği zaman o oyunda oynamış. Daha sonra da Prag’a yaptığı bir ziyarette Milos Forman’ın bir filmine denk gelmiş. Douglas Forman’ın yanına gelip elinde bir kitap olduğunu, film haklarını satın aldığını ve eğer kabul ederlerse filmi beraber çekebileceklerini söylemiş. Anlaşmışlar ve Forman kitabın gelmesini beklemeye koyulmuş ama tahmin ettiği üzere gelmemiş. Hatta Douglas için aynı röportajda Tahmin ettiğim gibi benim için başka pislik bir Hollywood aktörüydü! demiş. Sonra Kirk Douglas film haklarını oğlu Michael Douglas’a ve Saul Zae
... Devamı
Başucu filmlerinden bir tanesi olan Guguk Kuşu sanırım seneler geçse de asla "Her sene 150 milyonuncu kez tekrar izlediğim filmler" listemden çıkmayacak. Enfes, harika , baş yapıt, kült film gibi bütün olumlu sıfatlar ile anlatılabilir ama filmin çekilme hikayesi çok iç ısıtan bir tesadüfe dayanıyormuş. Milos Forman bir röportajında anlatıyor Youtube’da da silinmediyse halen var.

Kirk Douglas, Ken Kesey’in yazdığı Guguk Kuşu kitabının oyun olarak sahnelendiği zaman o oyunda oynamış. Daha sonra da Prag’a yaptığı bir ziyarette Milos Forman’ın bir filmine denk gelmiş. Douglas Forman’ın yanına gelip elinde bir kitap olduğunu, film haklarını satın aldığını ve eğer kabul ederlerse filmi beraber çekebileceklerini söylemiş. Anlaşmışlar ve Forman kitabın gelmesini beklemeye koyulmuş ama tahmin ettiği üzere gelmemiş. Hatta Douglas için aynı röportajda Tahmin ettiğim gibi benim için başka pislik bir Hollywood aktörüydü! demiş. Sonra Kirk Douglas film haklarını oğlu Michael Douglas’a ve Saul Zaentz’e vermiş. Bu olaydan yıllar sonra Forman’ın kaldığı otel odasına bir zarf gelmiş ve içinde Guguk Kuşu kitabı varmış. Michael Douglas Forman’a filmi beraber çekip çekemeyeceklerini sormuş. Forman da kitabı okuyup okuduğu en güzel edebi şey olduğunu ifade etmiş ve anlaşmışlar. Fakat o zamanlar yıllar önce aynı kitap ile gelen Kirk Douglas’tan habersiz bir şekilde. Üstelik Michael Douglas da bilmiyormuş seneler önce kitabı babasının Forman’a gönderdiğini. Kitap gerçekten de Kirk Douglas tarafından gönderilmiş ama toplumsal olaylardan dolayı el konulmuş, Forman’a o sene asla ulaşmamış. Üçü de bu güzel tesadüfü yıllar sonra fark etmişler.

Herkesin ölmeden önce *en az* 1 kez seyretmesi gereken Forman şaheseri. Eğer elinizde kitabı varsa önce kitabın okunması da bir dost tavsiyesi olsun :)

@tugrulyilmaz

3 yıl önce

Çocukken okuyup çok beğendiğim bir kitabın yıllar sonra filminin de olduğunu öğrenmek çok güzeldi.

@hrarchon

4 yıl önce

Ama denedim, değil mi? Lanet olsun! En azından bunu yaptım.

@elalala

5 yıl önce

Her filmin beğenilmesine ya da beğenilmemesine saygım tam da; ya anlamadığım, gerçekten çok iyi olan filmlerin karantinaya alınması.

Tamam, beğenme, ama karantina da çok uç değil mi ama canım :/

@eyppcan

5 yıl önce

7.6 / 10

Film bir drama olsada çok eğlenceli sahneleri var ve diyaloglar çok güzel. Film vermek istediği mesajı tam olarak verememiş diye düşünüyorum. Ben filmi izlerken hiç sıkılmadım genel olarak iyi bir film fakat abartıldığı kadar iyi bir film olduğunu düşünmüyorum.

@memudula

5 yıl önce

Mac en azından kocaman bir mermer yiğinini kaldırmayı denedi ve asıl başarısı diğerlerinede bunu yapabileceklerine inandırdı.
V

@vikki_nanna

7 yıl önce

9 / 10

bence gelmiş geçmiş en iyi kitap uyarlaması olan film bu.

@eski_takvim

7 yıl önce

8.3 / 10

Foucault'u okuduktan sonra dahada bir anlam kazanan film.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL