Yerin Dibi

iremersoy

@iremersoy yazdı...

26.09.2017

Yeraltı

Ne yazık ki ve iyi ki çoğu insanın bir yer dibi var. İçine girmek isteyip giremediği, içinden hiç çıkmadığı ya da çıkamadığı... Yeraltından Notlar isimli fevkaledenin fevkinde olan kitaptan uyarlanan "Yeraltı"ndan bahsediyorum. Kitabı tekrar okuyup, filmi ikinci kez izledim. Bu kesinlikle "esinlenme", "uyarlama" kelimelerinin karşılığıydı benim için. Her detay özgündü bence. Kitabı okuduğumda gözümde canlanan yemek sahnesi, filmde öyle bir karşıma çıktı ki "amaaaann kitap böyle değildii, bu kaka" demedim. Aynı şey ancak böyle farklı yansıtılabilirdi. Belki biraz abartıyorum ama bence çok başarılıydı. Muharrem karakteri yakınımda bi yerlerde mutlaka vardır, yaşıyodur. Ve ben belki ondan tiksinmişimdir zaman zaman. Zaman zamansa hak vermişimdir. Dürüstlüğün bir erdem olup olmadığını, varolmanın koşullarını, insanların dibini ve yüzeyini Muharrem yaşattı bana. 

İnsanın söylemek isteyip söyleyemediği tüm o şeylerin bir patlayış örneği var. Ve bu aslında filmin başından sonuna kadar Muharremle birikte sürüklüyor izleyeni. Bazen ondan nefret etmek, bazen psikolojik tanılar koymak ve bazen bütünüyle empati kurmak...

Günlerinin seyrini az çok tahmin edebilmek bile bir yakınlık göstergesi. Ben çok ince ama aynı zamanda çok kaba hatlarla örülmüş karakteri ve filmi gerçekten başımın ucuna aldım. Uzun zamandır düşünmeme sebep olan ve bende bir kapı açan birşey izlememiştim ve bu nedenle bir nevi ilaç oldu. Filmin ne kadar çirkin, ne kadar güzel olduğundan ziyade hissettirdiği ve düşündürdüğü şeylerle ilgilendim. Tenk yu Zeki Demirkubuz. Tenk yu Dostoyevski. Tenk yu Engin Günaydın.

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI