İnsanlara Tövbeli Kadın

alamirem

@alamirem yazdı...

31.05.2020

Lillian Topluma ve toplumun insanlarına tamamen baş çevirmek, yani bir anlamda tövbe etmek neyi getirir ve neyi götürür? Lillian, Horvarth’ın kalbinden, ruhundan ve beyninden fışkırarak izleyiciye ulaşan bir film.

Film New York’ta porno sektöründe dahi yerini bulamayan Lillian’ın tekrar Rusya’ya dönmesini konu alıyor. Fakat bu yolculuk her anında bizi yanıltıyor ve Lillian’ın yolculuğunu şaşırarak, düşünerek ve merak içinde izlettiriyor. Lillian’ın yolculuğu diğer yol filmlerinden biraz daha farklı atmosferlere ev sahipliği ediyor. Amerika’nın pek çok yerinden geçerek, neredeyse her mevsimi yaşıyoruz. Filmde neredeyse hiç diyalog yok. Fakat çoğu geçişte bir radyo programından kesitler dinliyoruz. İlk esnada bize bağımsız gibi gelen bu diyaloglar aslında toplumun dert edindiği şeylerin, gerçek bir hayatta ne kadar değersiz olabileceğinin kanıtı gibi. Gerçek hayatın gerçek kahramanı Lillian ise film boyunca tek bir sözcük dahi etmiyor. Film boyunca doğanın çeşitli bölgelerinde ya da terk edilmiş evlerde konaklayan Lillian’ın terk edilmiş eşyalarla olan ilişkileri ise bir hayli ilgi çekici detaylara dönüşmüş. Horvarth şaşırtma ve doğallık konusunda tamamen bir masterpiece yaratmış diyebiliriz. Filmdeki tüm detaylar oldukça gerçekçi işlenirken, doğal süreçte bizi belki de bu yüzden bu kadar içerisine alabiliyor. Lillian’ın bacak kıllarının yavaş yavaş uzadığına şahit olmak mesela. Ya da neredeyse ölmek üzereyken bile yardım almaması mesela...

Başa gelebilecek tüm klişelerden uzaklaşmış Horvarth ve sanki "bakın yalnızlık ve toplumdan kopukluk böyle YAŞANIR" demek istemiş. Film görsel olarak bence ileyicinin tüm beklentisini karşılayan nitelikte. Doğadan yansıyan karelerden, terk edilmiş ev köşelerine, kızıl derililerin kermeslerinden, Amerikalılar’ın tuhaf şenliklerine kadar bizi pek çok manzaraya şahit ederken; bunu olabilecek en doğal şekilde yapıyor.

Planik’in sesini hiç duymamamıza rağmen bu hiç rahatsız etmiyor. Çünkü Planik bir oyuncu olarak tamamen olayın içindeki Lillian’a dönüşüyor. Bir oyuncu olarak üstün bir performans sergilediğini düşünüyorum. Minimalist mimik ve jestlerle, karaktere sahip yüzü birleşiyor ve etkileyici bir bütünlük oluşturuyor.

Övgülerle dolu bu yazının bu film için az bile olduğunu düşünüyorum. Nitekim film sona erdiğinde bambaşka bir gerçekle daha karşılaşıyoruz. Bu filmin kurgusal boyutunun yanında nasıl bir gerçekliğe dayandığını filmin sonunda öğreniyoruz. Bunu üstü kapalı bırakalım ki bir şaşkınlık daha yaşayabilelim. İnsanlara tövbeli bir kadının muhteşem yolculuğunu mutlaka izlemelisiniz benden söylemesi...

DEĞERLENDİRME

Konu

10

Oyunculuk

10

Senaryo

10

Kurgu

6

Sanat Yönetimi

6

8.4
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL