Anomalisa: Farklılıkları görebilmek ve kabul etmek

kedimbenim

@kedimbenim yazdı...

04.08.2021

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Anomalisa Charlie Kaufmann en insancıl duygularımızı beyaz perdeye aktarır filmlerinde. Onun filmlerindeki gerçeklik ve kimlik arayışları ve gerçek dünya ile fantezi dünyasını harmanlaması kendine özgü tarzıdır. Bu bakımdan Anomalisa da tipik bir Kaufmann filmi.

Film izleyiciyi belli bir noktaya kadar şüphede bırakacak şekilde ilerliyor. Bir yandan Michael’in çevresindeki herkesin gerçekten aynı olduğunu düşünürken diğer yandan ise Michael’in herkesi aynı görüyor olabileceği arasında gidip geliyoruz. Filmin belli bir noktasına kadar bu şüpheyle boğuşuyoruz. Bu şüpheye düşürülmemizin sebebi hayatımızda da benzer düşüncelerle yaşadığımızın bir anlatımı aslında. Hepimiz hayatımızın bir döneminde tanıştığımız veya konuştuğumuz herkesin aynı olduğunu düşünmedik mi? Hep bir farklılık aramadık mı?

Filmin bence 2 tane dönüm noktası var. Bunlardan biri Michael’in otel odasında birdenbire koridordan gelen bir kadın sesi duymasıdır. İzleyici de aynı zamanda filmin başından beri farklı bir ses duyar. Bu da karakterin duygu durumuyla izleyicinin duygu durumunun paralel şekilde ilerlemesini sağlar. Yani izleyici olarak Michael ne hissediyorsa biz de anlık olarak onu hissederiz. Farklılık... Filmde bize empoze edilen şüphe bu dönüm noktasından sonra yön değiştirmeye başlar. Çünkü biz de Lisa’yla tanışma anından itibaren problemin Michael’dan kaynaklanmadığını gerçekten de bazı insanların farklı olabileceği kanısına yaklaşıyoruz. Fakat anlatılmak istenen gerçekten öyle mi? Tam her şey yerine oturmaya başladı ve Michael gerçek aşkı buldu dediğimiz sırada, Michael ve Lisa’nın birlikte geçirdikleri ilk sabah kahvaltısında ikinci dönüm noktasıyla karşılaşırız. Film burada bize sürpriz bir yaklaşımla ve biraz önceki varsayımlarımızı yıkarak acı gerçeği yüzümüze çarpar; Michael aslında farkında olmadan insanları idealize etmeye çalışıyordur. Bunu kahvaltı sırasında Lisa’ya söylediği "ağzında yemek varken konuşma" ve "çatalı dişlerine vurarak yeme" şeklindeki söylemlerinden yani Lisa’yı farklılaştıran özelliklerini törpüleyici yaklaşımından anlayabiliyoruz. Kaçınılmaz olarak, bu tarz yüzeysellikleri ve mükemmelliyetçiliği ile Michael, bir kez daha hazin sonla yüzleşir. Lisa’yı da yavaş yavaş diğerleri gibi görmeye başlar. Lisa kendisini başkalaştıran değerlerini yitirir ve Michael’ın ilk başta ona aşık olmasına sebep olan kendine özgü sesi bile yok olmaya başlar. Bir süre sonra o da herkes gibidir.

Michael bir yandan hayatına giren insanların özgü yanlarını yakalamaya çalışırken diğer yandan farkında olmadan onları tekdüzeleştiriyordur aslında. Mesleğinde başarılı olması bile bu sebepten olabilir. Çünkü herkesi bir bakıma "müşteri" olarak görür ve onlara aynı kalıplaşmış davranışlarla yaklaşır. Hayatta bazen bazı şeylerin birbirini tetiklemesi gibi Michael’in içsel dünyası meslek hayatını, meslek hayatı da aslında içsel dünyasını tetikler. Dünyayı ve gördüklerimizi farklılaştıran bizim bakış açımız ve gerçekten insanların farklılıklarını görüp göremediğimizdir. Michael, konferans konuşmasında insanlara başkalarında özel olan şeylere bakmaları ve onlara odaklanmalarını söylerken aslında özel hayatında bunu hiçbir zaman başaramamış olduğunu fark eder ve bunu nasıl yapacağını bilmediğini itiraf eder. Hayatına giren her özel kişiyi zamanla nasıl kaybettiğinden bahsederken ağlamak ister fakat bunu bile başaramaz.

Kapanış sahnesi de yani Lisa’nın Michael’a yazdığı mektup, bana kalırsa filmin tamamen çözüldüğü sahne olmuş. Bu sahnede dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Lisa’nın yanında arabayı kullanan arkadaşının kendine ait yüzünü görebiliyor olmamız. Lisa özbenliğini ve onu diğer insanlardan ayıran özelliklerini benimsemiştir. Çünkü insanın önce kendini görebilmesi ve farklılıklarını kabul edebilmesiyle başlar farklılaşma ve Anomali’den türetilmiş bir kelime olan "Anomalisa" Japonca’da Cennetin Tanrıçası demektir...

DEĞERLENDİRME

Konu

8

Oyunculuk

8

Senaryo

8

Kurgu

8

Sanat Yönetimi

9

8.2
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

@zett

5 ay önce

İzlediğim dönem beni inanılmaz etkileyen bir filmdi. Yazı harika olmuş. Filmi tekrar izleyip hafızamı tazeleme isteği uyandırdı.

@kedimbenim

5 ay önce

Düşünceniz için teşekkür ederim, sevindim :)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL