Batı Dünyasına Hoş geldiniz...

tiamath

@tiamath yazdı...

06.12.2019

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Westworld Gerçekliğin doğasını hiç sorguladın mı? (Bernard)

1973 yapımı aynı isimli filminden uyarlanmış olan, ana teması ileri derece yapay zekanın keşfinden sonra bu zeka ile üretilmiş olan sentetiklerin, varlıklı insanların hizmetine sunarak oluşturulmuş olan bir ortamda, bu kişilerin özgürce istediklerini yapmalarını sağlayarak dünyada deneyimleyemeyecekleri deneyimleri sağlamak olan şirketin içindeki sentetiklerin uyanışa geçmesiyle verdikleri mücadeledir.

Dizinin birinci sezonu bu uyanışı işlerken ikinci sezonunda ise bunun için verilen mücadele işlenmektedir. (bu yazıyı yazarken henüz üçüncü sezon yayınlanmamıştı). Şirket tarafından hazırlanmış olan westworld, tamamen insanlığın kurallar ve sınırlamalar dışında tutulduğunda neler yapabileceğini gözler önüne sermektedir. Giren konuklar, kendimizi bulmak için geliyoruz diyerek gelseler de, içlerindeki güdüleri serbest bırakmaları fazla zaman almıyor. Aynı zamanda insanın ne olduğunu da sorgulayan bir çok mizanselde işin içinde bulunuyor. İnsan olmak için illa et-kemik yapısında olunmalı? insan tam olarak nedir? Dizinin içindeki bir çok felsefi sorgu sahnelerinde bunlar ilmek ilmek işleniyor. Bu kısım özellikle Ford'un konuşmalarında daha çok ön plana çıkmakta.

Çocukların olsaydı, hepsinin asi olduğunu bilirdin (Ford) S1 B2

Ford, herşeyin farkındaydı ve bir gün sentetiklerin özgürlükleri için mücadele edeceğini biliyordu. Bunun için, westworld denilen parkta olaylar ilerlerken, oda kendi planını ve yol haritasını çiziyordu. İşte bu açıdan ilk sezondaki karakterler ile ilgili ters köşe yaptıran açıklamalar oldukça etkileyici olmakta. İkinci sezonda işin aslı "ölümsüzlüğü arayan insanoğlu" olarak yönlenince biraz büyüsünü kaybettiği kanaatindeyim. Böylesi büyük bir senaryo bir noktadan sonra şirket sahiplerinin yatırımları sonucu kendilerini robota aktarmaya çalışmaları gibi bir şekil almaya başlaması, ilk sezondaki felsefi derinliği olan hikayeyi sığ bir noktaya çektiği kanaatindeyim.

Gerçekmisin? / Ayırt edemiyorsan ne önemi var ?

Buranın içerisinde tıkılıp kalmış olan William, yıllarca sürdürmüş olduğu arayışında aslında insanların çoğunun yaptığı bir noktayı simgeliyor. Hepimiz emin olamadığımız bir çok hususla ilgili belki bir ömür boyu arayışı sürdürürüz. Bunun sebebi başlangıçta akla giren şüphe ile başlar. Buradaki parkta aynı şüpheyi William'ın içine öyle bir sokmuştu ki günün sonunda insan-sentetik ayrımında iyice sıyırılmış duruma gelir.

Bir hikaye anlatayım: Bahçede bağlı olan bir köpeğimiz vardı ve dışarıdaki kediyi gördüğünde zinciri parçalarcasına zorlardı. Bir gün onu serbest bıraktık ve gidip kediyi parçalayarak öldürdü. Sonrada ne yapacağını bilemeden etrafına bakındı. İşte insanın hırsı böyledir. Elde ettikten sonra ne yapacağını bilemez (Ford) S1 B5

Dizinin oyuncu kadrosu oldukça başarılı ve bu kadroya yaraşır oyunculuklar ile başarılı bir sanat yönetimi birleştirilmiş durumda. Dönem olarak sadece batı ile kalmayıp araya serpiştirilen shogun hikayesindeki o geleneksel uzak doğu yapısı da en az ana konu olarak işlenen vahşi batı kadar başarılı işlenmiştir. İlk sezondan ziyade müzikler ikinci sezonda daha başarılıydı. Ana vahşi batı hikayesi dışında işlenen uzak doğu hikayesini çok başarılı bulmasam da, yerliler ile ilgili olan (akechata) hikayeyi çok başarılı buldum ve shogun hikayesinin sırf ikinci sezonu on bölüme tamamlayabilmek için eklendiğini düşünüyorum. Müzik olarak genellikle delikli piyano melodileri kullanılması da hem ortama hem diziye tam uymuş.

Hatalarımızı hatırlamazsak, onlardan nasıl ders alabiliriz ? (Bernard) S1 B10

Dizide eleştirdiğim bir diğer noktaysa, Meave karakterinin kaçış yolunda, tesis işçilerinin aşırı derece itaat etmeye hazır olması. Neden bir sentetiğe bu kadar çabuk yardım etmeyi kabul edersin ki? Burasının biraz daha mantığa oturtulması gerektiğini düşünüyorum.

Karanlıkta yeterince uzun süre kalırsan görmeye başlarsın. (Dolores) S2 B7

Dizi tesis içerisinde ki sorgu veya ev-sahiplerine müdahale sahnelerinde içerdiği çıplaklık ve parkta bulunan ilişki sahnelerinde gerçekten cesur çekimler sergiliyor. Ana oyuncuları neredeyse ilk sezonun her bölümünde mutlaka bir kaç dakika çıplak görüyoruz. Burada gerçekten oyuncularda kendilerinden feragat ettikleri inkar edilemez.

Rol yapmaya devam edersen, kim olduğunu unutursun. (Emily) S2 B9

Kısmen herkese hitap etmeyebilir. Sonuçta bir ütopya işleniyor ve hikaye anlatımı biraz ağırdan alınıyor. Ön hazırlık babında Ex-Machine filmini tavsiye edebilirim. Tema olarak benzerliği yok ama ana plandaki, yapay zekanın tek amacının özgür kalmak olduğunu anlatması açısından başarılı bir filmdir. Bu tarz yapıları seven herkesin mutlaka izlemesi gereken bir dizi.

DEĞERLENDİRME

Konu

8.5

Oyunculuk

10

Senaryo

9

Kurgu

8.5

Sanat Yönetimi

9

9.0
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL