Kaçınılmaz'ın Öyküsü: Benjamin Button'un Tuhaf Hikâyesi

fawkessa

@fawkessa yazdı...

06.03.2018

Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi Aslında düşündüğünde, hepimiz değişiyoruz, hayatımız boyunca sürekli farklı bir insan haline geliyoruz, ama bu güzel, bu iyi, bir zamanlar olduğun herkesi hatırladığın sürece, bu böyle olmaya devam etmeli. The Doctor

F. Scott Fitzgerald tarafından yazılmış aynı isme sahip kısa öyküden uyarlanan ve ünlü yönetmen David Fincher tarafından beyaz perdeye aktarılan Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi, 80 yaşında bir adamın görünümüne ve fiziksel özelliklerine sahip bir bebek olarak doğup yaşı ilerledikçe gençleşen bir adamın hikayesini anlatıyor. Olumlu ve olumsuz yönleriyle, insanların zihinlerinde kök salan ön yargılar ve kalplerine işleyen çıplak gerçeklerle insan olmanın ne anlama geldiğini ve duyguların insanı insan yapan en önemli özelliklerden biri olduğunu aktarmaya çalışıyor. 1918de, Büyük Savaşın hemen bitiminde doğan ve doğduğu gece babası tarafından terk edilen Benjamine, ileride evim diyeceği huzur evinde çalışan bir bakıcı olan Queenienin annelik yapmasıyla başlıyor bu tuhaf hikaye. Ardından Benjaminin hayatının çeşitli evrelerine ve karakter değişimine tanıklık edeceğimiz uzun Forrest Gumpvari bölüm geliyor. Hayalleri peşinde koşan bedeni genç, ruhu yaşlı Benjamini izlerken, kendimize, duygularımıza ve hayallerimize dair düşüncelere dalıp gidiyoruz.

alt

Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan neredeyse her insanın yaptığı gibi, o da kaybetmeyi, sevmeyi, para kazanmayı, sevişmeyi, istenmemeyi ve insanın başına gelebilecek ne kadar farklı serüven varsa hepsini deneyimleyerek hayatına devam ediyor. Hatıralarını yazdığı günlüğünün okunması ile ilerleyen film, okuyanın kızı Caroline, okutanın da ömür boyu tutkusu Daisy olduğunu anlamamız ve Daisynin ağzından Benjaminin sonunu öğrenmemiz ile sona eriyor. Hatıraların ne denli önemli olduğunu, Daisynin Carolinee günlüğü okumayı bitirdiği zaman söylediği şu sözle anlıyoruz, Artık babanı tanıyorsun. Seyirci olarak biz de, ancak o zaman, Benjamini tanımış oluyoruz. Çünkü hatıralar, bir insanı o insan yapan özlerdir. Hatıralar olmadan bir insanın hayatı havaya karışıp yok olur, filmin sonlarına doğru gördüğümüz hiçbir şey hatırlamayan çocuk Benjamini düşünün. Ancak, hatıralar bir şekilde kayda geçirildiği, dile getirildiği zaman, birer hatıra olmaktan çıkıp birer hikayeye dönüşürler ve artık anlatılabilirler. Çok eski tarihlere dayanan bu hikaye anlatıcılığının en çok beslendiği kaynaklar arasında insanların hatıraları önemli bir yer kaplar.

Değişim, kaçınılmazdır. Yaşlanmak, sevmek, kaybetmek ve öğrenmek gibi bir sürü şekilde çıkar karşımıza. Şüphesiz, herkes yaşadığı süre boyunca değişir. Benjamini görüp tuhaf hikayesine tanıklık ettiğimizde şaşkınlığımız yaşadığı değişimden değil, bu değişimin şekli ve yönü yüzündendir. İnsan doğasına aykırı bu süreç, en başta tekinsiz bir bebek olduğundan en yakını olan babası tarafından bile kabul görmemesine rağmen, tanrıya olan inancı gereği onu mucize olarak gören Queenie sayesinde ilerleyebilmiştir. Film boyunca, özel efektlere harcanan paranın yetersiz kalması sebebiyle, Benjamini Brad Pitt de dahil olmak üzere 7 aktör canlandırıyor. Değişim söz konusu olduğundan, farklı aktörler tarafından bir karakterin canlandırılması, bu değişimin doğası hakkında bize daha somut bir temsil sunuyor. Benzeri bir yapı, biyografik filmlerin hemen hemen hepsinde kullanılır. (Aşağıda bir istisnadan da bahsedeceğim.) Örneğin, ünlü İngiliz bilim kurgu dizisi Doctor Who. 55 yıllık dizi tarihi boyunca 14 farklı aktör ve aktris tarafından canlandırılan aynı karakter, değişim noktasına geldiğinde, yalnızca görünümünü değil aynı zamanda karakterini ve kişiliğini de değiştirir. Bu tür bir sunum Benjamin için tuhaf hayat hikayesine eşlik edecek iyi bir teknik detay olarak görüyorum. Elbette bu yöntemin istisnaları da mevcut. Richard Linklaterın 2014 yılında vizyona giren filmi, Boyhood, bunlara bir örnek. 12 yıl boyunca aynı oyuncularla çalışan yönetmen, küçük bir çocuğun 18 yaşına gelene dek başına gelen olayları ve geçirdiği değişimleri anlatıyor.

alt

Benjaminin geçirdiği değişime geri dönersek, Benjamin, her daim yeni şeyler denemeye açık ve her seferinde geçmişini tamamen silip atmadan değişiyor. Kızına attığı kartpostalların birinde yazdığı şu sözler, bu değişim konusunda Benjaminin ağzından duyduğumuz önemli noktalar. Umarım önceden hissetmediğin şeyler hissedersin. Umarım farklı görüş açıları olan insanlarla tanışırsın. Umarım gurur duyduğun bir hayatın olur. Öyle olmadığını fark edersen, umarım yeterli gücü bulursun da yeniden başlarsın. Hayatımız boyunca kabullenmek istemesek de kimi zaman değişim kapımızı çalar, içinde bulunduğumuz durumun verdiği güven duygusundan kopup yeterli gücü içimizde bularak ancak o kapıdan dışarı adım atabiliriz. İşte Benjamin de tam olarak bunu yapar Kaptan Mike ile çalışmaya giderken. Bebekliğinden beri korunup kollandığı, büyüyüp vakit geçirdiği, evim dediği yeri terk eder ve gider. Güvenli limanı terk etmek insanlar için her zaman zor olmuştur, ancak değişim ancak oradan çıktıktan sonra, mesela Hobbitteki Bilbo Bagginsin evinin kapısından dışarıya attığı ilk adımdan sonra başlar. Bu bir süreç olduğundan, ancak sona erdiği zaman fark edilir. Benjamin yıllar sonra eve döndüğünde, her şeyin yerli yerinde durduğunu görse de farklı hissettiğini görüp değişenin kendisi olduğunu anlar.

Filmin başında Daisynin anlattığı Mösyö Gateaunun hikayesi, filmin en temel temalarından birini daha ortaya çıkarır. Zaman. Saat ustası Gateaunun savaşta ölen oğlu da dahil olmak üzere bütün gençleri belki de hayata getirecek tersine işleyen bir saat yapmasıyla başlar zaman vurgusu. Nitekim, birçok gidenin her biri memnun olmuş olmalı ki yerinden, birçok seneler geçer, dönen olmaz seferinden. Elbette bu tersine akan saatin Benjaminin doğumuna doğrudan etki ettiğini ne Fincher söylüyor ne de biz akıştan anlıyoruz, ancak, sembolik olarak orada bulunması ve filmin kapanışında bu saati hala çalışırken görmemiz, önemli. Benjamin için zaman tersine akıyor olsa da, o da diğer bütün insanlar gibi hayatın belirli evrelerinden belirli yaşanmışlıklar ve duygularla, toplum içerisinde öteki-normal-öteki rotası çizerek hayatını sürdürüyor. Bu gidişat belki kader anlayışıyla da ilişkilendirilebilir. Daisynin kaza sahnesi öncesinde, Benjaminin saydığı farklı farklı olayların her birinin tam da bir saatin birbirine bağlı işleyen çarkları gibi hareket ederek kaçınılmaz sonu getirmesi, Fincherın kader üzerinde durduğunun bir göstergesi. Ancak her ne kadar bu ilişkiyi temellendirecek bağlantılar öne sürecek olsak da, film aslında kader üzerine büyük sözler edip bizi bu yöne doğru sürüklemiyor. Zaman konusunda son olarak bahsedeceğim şey, hikayenin lineer bir zaman çizgisine sahip değilmiş gibi görünmesi, aslında her ne kadar zaman doğrusal olarak ilerlese de bizim zaman algımız film ile asla eşleşemiyor, on dakikada on yıl geçerken bir sonraki yirmi dakikalık sahne üç günü anlatıyor olabiliyor, eh, wibbly wobbly timey wimey.

alt

Filmin gerçeklikle olan ilişkisini sorguladığımızda, sürreal ya da psikolojik gerçeklik veya fantezi gibi türlerdense, büyülü gerçekliğe yakınlığını görürüz, örneğin, flashback ve anlatıcı üzerine kurulu yapısıyla akıma göz kırpar. Ayrıca, gerçek bir yerde, (New Orleans, Manhattan, Rusya) sıradan insanlarla, (Queenie, Daisy, Caroline) kendi halinde bir dünya içerisinde anomaliler Gateaunun tersine akan saati, yedi kere yıldırım tarafından vurulan Daws, Kaptan Mikeın sinek kuşu ve Benjaminin ta kendisidir. Bu gerçekliğe hakim olan, bilgi ve mantık değil içgüdüler ve hislerdir. Kimse, saatin tersine işlemesinin ya da Benjaminin o şekilde doğmasının arkasında yatan nedenleri sorgulayıp araştırmaz ve bir sonuca ulaşmaz. Benjamin en başlarda her ne kadar, görünürde yaşlı olduğundan dolayı bir nevi öteki konumunda olsa da Adlerin[1] kuramına göre yaşam görevlerini (iş/meslek, arkadaşlık, yakın ilişki/aşk) sağlıklı bir şekilde yerine getirebilen bir birey haline gelmiştir. Artık doğru dürüst ve gerçek bir insan olarak yaşar.

Sonuç olarak, Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesi, insanı ve insani duyguları, ilk başta insan dışı bir varlık gibi algılanan Benjamin üzerinden anlatan bir film. Üç saate yakın süresiyle ve kimi zaman ağır temposuyla yorucu olsa da büyülü gerçekçilik kırıntılarıyla saf sürrealizmden veya psikolojik gerçeklikten daha iyi bir izleme deneyimi veriyor. Öyle ki, film hiçbir noktada anlaşılmaz, kafa karıştırıcı ya da tamamı hayali (Fellininin 8 filmini düşünün) yerlere gitmeden (Daisynin kaza sahnesi hariç), Benjaminin hikayesi üzerine odaklanıyor ve bundan devam ediyor. Bu tarz filmlere rasyonel bilgi ve mantık çerçevesinde değil de duygular ve karakterlerle özdeşleşme penceresinden bakabilmek önemli. Filmin uyarlandığı, Fitzgerald tarafından yazılan aynı isme sahip öykü ile karşılaştırıldığında, Fincherın Buttonu ile özdeşleşme yaşamanın daha kolay ve olası olduğu görünüyor. [2] Filmle ilgili bahsetmem gereken bir duygu daha var, genelde çocukça bir düşünce olsa da aklımıza geldiğinde her an bizi avlayan bir şey, sevdiklerini kaybetmek. Ölüm, insanlığın şafağından beri dünya üzerinde herkesin hayatının bir noktasında düşünmeye başladığı ve sonunda da karşılaştığı ilginç bir olgu. İnsan ölümü iki türlü düşünür. Kendisinin ölümünü ve sevdiklerinin ölümünü. Küçük Benjamin, kendisine piyano öğreten ve adını hatırlamadığı hanımefendiyi kaybettiğinde, ona bir zamanlar söylediği sözü hatırlar, Benjamin, sevdiğimiz insanları kaybederiz. Yoksa bizim için önemli olduklarını nasıl anlarız? Gittikçe gençleşen bir insanın, sevdiklerinin hepsine veda edeceği gerçeği, filmde sözlere döküldüğü gibi bizim de yüzümüze çarpar, ölümü, sevdiklerimizin ölümünü ve bu kaçınılmazla başa çıkabilmenin yollarını düşünmeye başlarız. Sonunda, Benjamin Buttonun Tuhaf Hikayesinin tilkileri dolanıp dururken kafamızda, Benjaminin şu sözünü hatırlarız:

Bizi neyin beklediğini asla bilemeyiz.

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL