Sen Nasıl Bir Adamsın Al Pacino

sehrinazizi

@sehrinazizi yazdı...

26.12.2017

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

The Irishman al pacino denince insanların aklına ilk godfather gelir sanırım ya da scarface e haklı olarakta gelmesi gereken filmler bunlar. ama bu adam sadece bunlarla sınırlı değil scent of a woman, dog day afternoon gibi filmlerini de izlemeden geçmemek gerektiğini düşünmekteyim. söz konusu al pacino olunca yazıya da direk godfather ile gireyim micheal corleone ya da don micheal corleone öyle ki godfather'ı izleyen herkes her ne kadar don vito corleone'nin ölmesine üzülsede onun yerine geçen bir micheal'ımız olduğu için çok mutludur. zaten al pacino'nun muhteşem oyunculuğu ve senaryosuyla bu kadar iyi işlenen bir aile dramı olduğu sürece de konuya godfather ile girmek çok doğru bir karar olacaktır. üçüncü filmi her ne kadar istenen seviyeye ulaşamasada yaşlı micheal'da izleyen herkesi etkilemiştir çünkü bu filmden değil al pacino'dan gelen bir efekt. öyle ki ilk iki filmde 'adam ne oynamış be abi!' dedirten performansı ve yeri geldiğinde ki o 'baba' tavrıyla herkesi kendine hayran bırakmıştır. bütün bunlara rağmen nacizane fikrim olarak al pacino'nun en iyi performansının scarface'de ortaya konulduğunu düşünüyorum. çünkü oynadığı karakter inanılmaz bir duygu değişimi ve harika bir hikayeye sahip. öyle ki bu adam bu kadar duyguyu nasıl bu kadar iyi ortaya koymuş dedirten bir filmdi. zaten o filmi izleyen herkes gta vice city'de tommy vercetti karakteriyle birlikte tony montana'lık taslamıştır heralde.

---spoiler---

aah tony montana verdiği büyük kararlarla kendini miami beach'in en sağlam adamı haline getirmiş ama aynı zamanda yine kendi verdiği saçma kararlarla kendini hedef tahtasına koymuştu. kardeşinin ölümüne sebebiyet vermesi onu korumak pahasına dostunu hiç dinlemeden öldürmesi ve karısına bir köpek muamelesi yapıp sevdiği herkesi yanından uzaklaştırması son olarakta acı ve yalnız ölümü.

---spoiler---

işte tony montana böyle bi karakterdi ve bunların hepsini yaparken her durumda oynadığı muhteşem duygu değişimleri ve yine godfather'dan tanıdığımız o 'baba' tavrı beni scarface'in onun en iyi performansı olduğunu düşünmeye itiyor. dog day afternoon ve kadın kokusu filmlerine bu yazıda girmeceyeğim çünkü çok uzun ve sıkıcı tutmak istemiyorum ama izlemeyen varsa çabucak izlemesi gerektiğini düşünüyorum. son olarakta kadrosunda al pacino, robert de niro, goodfellas'tan tanıdığımız joe pesci ve reservoir dogs'dan tanıdığımız harvey keitel gibi efsanelerin bulunduğu ve 2018'de vizyona girecek 'the irishman' i sakın kaçırmayın diyorum.

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL