Requiem for a Dream "Can Alıcı Bağımlılıklar"

hippolyte

@hippolyte yazdı...

08.06.2020

Bir Rüya İçin Ağıt Sinema sanatı, zaman zaman bireysel tutkulardan besleniyor da olsa bir filmin bütün ve başarılı olabilmesi için işbirliği gerekmektedir.

Sinema temelde görme duygusuna dayalı görsel bir sanattır. Ama yalnızca görsellikle bir film oluşturulabileceğini düşünmek yanlış olur. Bir filmin seyircisine sunduğu her kadrajın, en ufak ayrıntısına kadar planlı olmasının yanında görselliğini alt metin ile beslemesi o filmi film haline getiren noktadır. Bu durumda filmin yönetmeni kadar senarist ve görüntü yönetmeninin de filmin akıbeti üzerindeki öneminden bahsedebiliriz.
Fikrimi desteklemek için Requiem for a Dream filmini inceleyebiliriz. Çeşitli bağımlılıkların farklı insanların hayatlarına etkisini dört farklı karakter üzerinden anlatan filmin gerçekçiliğini besleyen en büyük etkenlerden biri karakter gelişimlerinin etkileyiciliği. Harry, Marion ve Tyrone bize ilk andan itibaren uyuşturucu bağımlısı kimlikleriyle tanıştırılıyor. Sara’nın ise sadece televizyon bağımlılığını görmüyor, bağımlı olmaya yatkınlığını içselleştiriyoruz. Film bizi, uyuşturucu, zayıflama hapları ve televizyon bağımlılığı gibi somut bağımlılıkların yanı sıra psikolojik bağımlılıklarla yüz yüze getiriyor. Tyrone’un ailesine bağımlılığını; Sara’nın Harry’ye, Harry’nin Marion’a bağımlılığını görüyoruz. Karakterlerin, onların kusurlarının ve isteklerinin bu denli derin olmasını sağlayan unsur ise senaryo bence.

Ama yeniden belirtmek gerekirse senaryo sinema gibi görsel bir sanatın mükemmelliyetini sağlamak için tek başına yeterli değil. Burada görüntü yönetmeni devreye giriyor ve gördüklerimizin altındaki kocaman anlamlar oluşuyor.

Kuşkusuz filmin en etkileyici sahnelerinden biri olan duş sahnesinde, Marion’un küvette kıvrıldığını görüyoruz. Bu sahne Marion’ın hayatının filmdeki kırılma anı olarak değerlendirilebilir. Bir kaç dakika önce bağımlılığı adına kendinden ödün verişine, bu durumu sürekli hale getirişine şahit olmuştuk çünkü. Küvet sahnesi japon animesi olan "Pafekuto Buru"ya homagedır. Görüntü yönetmeni kadrajı seyirciye animenin o sahnesini hatırlatacak şekilde neredeyse birebir düzenlemesinin yanında, karakterin birey olgusundan ve kendinden kopuşunu gözler önüne sermiştir. Marion’ı, uyuşturucuyu aldığı adamın kapısında gördüğümüz sahnede kızın çaresizliğinin kullanılan low ve high angle açılarla anlatılışı görüntü yönetmeninin anlatıya etkisinin örneklerinden yalnızca biridir.
Filmin sonunda ise sırayla tüm karakterlerimizin cenin pozisyonunda kıvrıldığını görüyoruz. Film boyunca bağımlılıkları yüzünden, kendilerine saygılarını, özgürlüklerini, kollarını ve akıl sağlıklarını kaybettiklerini gördüğümüz karakterlerin kendilerini korumak ve yok olmak üzere kıvrılmasını izliyoruz. Belki de cenin pozisyonunu almakla masum oldukları eski zamanlara dönme isteklerini bağdaştırabiliriz.

DEĞERLENDİRME

Konu

8

Oyunculuk

9.5

Senaryo

10

Kurgu

9

Sanat Yönetimi

10

9.3
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL