İyi Bir Kötü Adam: Deadpool

martni

@martni yazdı...

21.03.2017

Deadpool

Çizgi roman sayfaları tek tek dökülürken herkes klasik bir Marvel filmi izleyeceğini düşünür. Ancak “Angel Of The Morning” şarkısıyla başlayan film, ilk andan itibaren birtakım tuhaflıkları barındırdığına dair belirtiler gösterir.

Some Bouchebag’s Film, Starring: God’s Perfect Idiot, A Hot Chick… Filmin farklı geçeceği hissiyatını veren ilk emareler… Film, başlarken bu ve benzeri tanımlamalar ile oyunculara, yönetmen ve yapımcılara laf sokarak devam eder, yalnızca senaristleri ayrı bir yerde tutar, filmin asıl kahramanlarının senaristler olduğu bize söylenir.

Deadpool, Marvel’in aynı isimli çizgi roman karakterinden sinemaya uyarlanan, yönetmenlik koltuğunda Tim Miller’ın oturduğu 2016 yapımı aksiy…. yo yo bunları yazmaya gelmedim raad olun.

Deadpool, süper kahraman filmi diye ortaya çıkan aslında alakası olmayan, kimi kişilerce “olum bu anti-kahraman filmi len” denilen ve illa bir kahramanlık sınıflandırmasına sokacaksak evet anti kahraman filmi olmaya daha müsait olan bir film. Aslına bakarsanız, Deadpool bir aşk filmi arkdşlr. Deadpool, gözünü intikam bürümüş sırılsıklam bir aşık.

Deadpool filmi, aralara aksiyon ve vuruşmalar serpiştirilse de bir aşk filmi şeklinde başlıyor ve kendi sınırları içinde bir korku filmine evriliyor. -Bunu ben demiyorum Deadpool’un kendisi söylüyor; hem de filmin içinde- Ama filmde Freddy Krueger’ın yüzünü andıran Deadpool’ün yüzünden başka korkutan bir şey yok. Hep Deadpool’un yüzünden…

Filmin dili bozuk, çok bozuk. Şimdiden uyaralım. O yüzden “ay ben utanırım” ya da “filmlerdeki küfürler benim kimyamı bozuyor” diyenler için uygun değil.  (Filmdeki en edepsiz repliklerden birine yine filmin başlarında Deadpool’un Wolverine için söylediği sözlerde rastlarız.) Deadpool’un düşmanlarını diliyle sersemlettiği söylenegelir ama filmde böyle bir şeye rastlamadım. Kesin bilgi.

Şu an filmdeki aşk temasına yoğunlaşmak istiyorum izninizle…

“Aşkı bulduğunda tüm dünya nergis rüyası gibi tatlıdır.” Bunu filmin başlarında Deadpool, taksi şoförüne söyler. Wade Wilson’ın Deadpool’a dönüşmesinin asıl nedenin de aşkına kavuşmak istemesinin olduğunu düşünürsek aşk’ın filmin ana merkezinde olduğunu anlarız. Wade Wilson’un ve sevgilisinin aşkı yaşama biçimlerinin filme iç gıcıklatıcı ya da öğürtücü ya da samimi diyelim… bir katkı yaptığını söyleyelim. Hayalgüçleri güçlü... -Sanırım fazla yoğunlaşamadım ama olduğu kadar-

Neden Deadpool İzlemeli?
Farkı bir Marvel filmi arıyorsanız, ikinci tercihiniz mutlaka Deadpool olmalı. İlki, her zaman en sevdiğiniz Marvel filmi olmalı çünkü.


Neden Deadpool İzlememeli? (nesnel)
Deadpool, biraz itici karakter. Karaktere ilk başta kanınız kaynamadı mı marifetlerini benimsemeniz epey zor. Aksiyonun ortasında seyirciyle konuşması da biraz sevimsiz gelebilir. Ağzının bozuk olmasını da aleyhinde muhteşem bir delil olarak kullanabilirsiniz. Wade Wilson iken fantezileri rahatsız edebilir, kutsal sınırları zorlayabilir. Daha neler neler… Düşündüm de sevilmemesi için iyi nedenleri varmış.

Neden Deadpool İzlememeli? (öznel)Deadpool’un Farklı Yönleri
- Bir süper kahraman filmi olan Deadpool’da ABD kurtarılmıyor, hele dünya hiç kurtarılmıyor. Filmde kurtarılmak istenen tek şey, Deadpool’un sevgilisi: Deadpool’un özel dünyası.
- Filmde diğer süper kahraman filmlerinde olduğu gibi iyi ve kötü ayrımı net yapılmamış. Tüm olay intikam üstüne kurulu. Deadpool ve Francis/Ajax arasında geçen bir koşuşturmaca. Bu açıdan yine diğer süper kahraman filmlerinin aksine bireysel bir film.
- Siz hiç taksiye binerek ve de Colossus gibi bir devi taksiye bindirerek vukuata giden süper kahraman gördünüz mü?
- Ve daha neler neler 2 ..

Peki, Deadpool kimdir?
Deadpool, kendisinden daha kötüleri pataklayan bir kötü adamdır.

 

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI