Ve Mysterio sizi selamlar...

tiamath

@tiamath yazdı...

21.07.2019

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Örümcek-Adam: Evden Uzakta Artık Marvel evreninde yeni döneme geçişin temelleri atılıyor ve herkesin aklındaki "şimdi ne olacak?" sorusu bariz bir şekilde gündeme geliyor. Bir yanda Avenger'ın yarısı yok oldu, olası bir tehdit karşısında ne yapacağız diye düşünülürken bir yanda bu boşluğu fırsat bilenler ortaya çıkıyor. Bir yanda Fury beş yıl yok oluşunun bedeli olarak eski saygınlığından eser kalmadığını (bir liseli çocuk telefonu yüzüme kapatabiliyor demesi bariz bir örnek) görürken, diğer yanda babası yerine koyduğu Tony Stark'ı unutamayan Parker'ı izliyoruz. Yani demek istediğim aslında çok zengin ve önemli bir marvel filmi olarak karşımızda "örümcek adam : Evinden çok uzakta"...

Mysterio karakterini çizgi roman okuyucuları bilir, örümcek adamın neredeyse en tehlikeli düşmanıdır. Gerçekliği değiştirme ustasıdır (filme illüzyon ustası olarak yansıtılmış). Bunun filme yansıtılış şeklini kısmen eleştirip kısmen başarılı buldum diyebilirim. Sinema ekranında herşeyin bilimle eşlenik olduğunu göstererek yansıtmaya çalışılan bir modern senaryo izliyoruz. Bu da dergilerde okuduğumuz gerçeklik değiştirme gücüne sahip olan Mysterio'dan çıkıp, illüzyon teknolojisinde tap noktaya ulaşmış olan bir Mysterio'yu izlememizi sağlıyor. Jake Gyllenhaal gerçekten iyi bir seçim olmuş ve o karakteri bize iyi yansıtmış.

Filmde Stark'ın mirasçısı olarak Parker'ı gördüğünü görmekteyiz. Buna en bariz örnek Fury ile beraber geldikleri karargah odasında sicim kuramı/kara delik/quantum fiziği derken Parker'ın Fury ve yanındakileri küçük düşürdüğünü zannedip özür dileyince Mysterio "odadaki en zeki adam olduğun için özür dilemene gerek yok" deyişi en iyi fark edilen noktaydı bence. Ayrıca filmde benim fark ettiğim en az 4 noktada star wars göndermesi vardı. Bunu yeni filmin çıkışına az kalmasına bağlıyorum biraz. Ama hepside yerindeydi.

Birde yeni örümcek adam karakterimizin ne kadar dozunda olduğu bu filmde biraz daha anlaşılıyor. Ne ilk serideki gibi çok ezik bir Parker ne de Amazing Spider Man serisindeki gibi abartılı cesur bir Parker. Her ikisinden bir parça ve aynı zamanda da bu yaşananların yükünden dolayı bir tatil yapmak isteyen Parker var karşımızda. Bunu en güzel Happy'in herkesin birşeyleri itiraf ettiğini düşündüğü sahnede "örümcek adamın havasına bayılıyorum" dediği sahne açıklıyor diyebilirim.

Ayrıca örümcek adamın Avrupa'da görünmemesi gerektiği konusunda Fury ile hem fikr olan Parker'a çözüm niteliğinde siyah bir kostüm sunuluyor. Bu 2006-2008 arasında yayınlanan Marvel iç savaş eventinde "siyaha dönüş" serisindeki kostüme gönderme olduğunu düşünüyorum. Ayrıca filmin sonundaki ek sahnede Parker'ın adının Mysterio tarafından açıklanması da yine bu iç savaş eventinde Parker'ın Stark'ın sözüne güvenerek kimliğini dünyaya açıklamasından alınmış. Yani Filmde iç savaş çizgi roman serisinde bir çok alıntı vardı. Bu ikiside en bariz olanları diyebilirim.

Filmin sonunda Mysterio'nın işinin bitmemiş olduğu gördüğüme sevindim diyebilirim. Çünkü bu karakter öyle kolay harcanacak biri değil. Örümcek adamın korkulu rüyası diyebilirim. Örnek verecek olursak ihtiyar Logan çizgi roman serisinde Mysterio, Wolverine öyle bir gerçeklik sunmuştur ki tüm X-men'i öldürtmüştür. Bu yapmış olduğu numaralara ve gücüne ufak bir örnek.

Birde eleştirmek istediğim bir noktaya değinmek istiyorum: Mysterio karakterinin doğuşu ile ilgili olarak, Stark'ın yanında çalıştırdığı elemanlardan yanında olmasına uygun görmediği kişilerden bir demet hazırlanmış olması, Demir Adam 3 filminde Stark'ın "kendi şeytanımızı kendimiz yaratırız" lafı çerçevesinde oluşturulan, mikrobiyolog ve silah mühendisi birleşimi sonucu çıkan kötü karakter ile aynı temanın kullanılmış olması. Zaten bunun ekmeği yenilmişti bence daha farklı bir altyapı oluşturulabilirdi. Tamam çizgi romandan birebir almamaya çalışılmasını kabul ediyorum ama bu da biraz hazıra konmak gibi olmuş.

Yeni Marvel sinematiğine güzel bir giriş yapıldığını düşünüyorum ve devamını merakla beklemekteyiz...

DEĞERLENDİRME

Konu

9

Oyunculuk

10

Senaryo

8.5

Kurgu

9

Sanat Yönetimi

10

9.3
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL