''Back To The Future'' Gerçek Olabilir Mi?

L

@les_paul yazdı...

25.12.2010

Geleceğe Dönüş Bilimkurgu... Bazılarımız bu türü çok sever. Ve bazılarımız da vardır ki bilimkurgunun yanına bile yaklaşmaz. Bazılarımız bilimsel bir temele dayandığı için izler, bazıları ise çok saçma der çıkar işin içinden. Bilimkurgu; bilimle teknolojinin harmanlanmasıyla gelecekte gerçekleşebilecek fakat bugün gerçekleşme olasılığı pek olmayan olayların bütünüdür diyebiliriz.Tabi bunu daha da açabiliriz. Sonuçta; gerek kitaplar, gerek oyunlar veya filmler bilim kurgu ile ilgili bir sürü yeni kavramın oluşmasına neden olmuşlardır. Zamanda yolculuk, paralel evrenler ve bu evrenler arasında yapılan yolculuklar, uzaylılar, robotlar vb. bunlardan yanlızca bir kaçıdır.BackToTheFuture Aslında bu söylediklerimiz bilimkurgunun tam tanımı değildir. Çünkü çok geniş bir alandır ve tek bir cümleyle tanımının yapılması zordur. Bunu Lester Del Rey'in şu sözü çok iyi açıklıyor aslında: "Sadık bir hayranı bile bilimkurgunun ne olduğunu açıklamakta zorlanır, tam ve tatminkar bir açıklamasının olmaması ise bilimkurgunun kolayca tanımlanabilecek sınırlarının olmamasındandır."

Zamanda yolculuğa bir bakalım. Bilim Kurgu denilince akla ilk gelen kavramlardan biridir zamanda yolculuk. Çoğu bilimkurgu kitaplarına ve filmlerine konu olmuştur. Sinema dünyasına baktığımızda, zamanda yolculuğu konu alan filmlerin en başında ''Back To The Future'' serisi gelir diyebiliriz. Gerçekten de çok iyi bir filmdir kendileri. Devamı çekilesi filmlerin başında gelir benim için. Daha bir 3 bölüm çekilse, sıkılmadan büyük bir zevkle izlenir. Film, bilimkurgu temelli olmasının yanında birçok alttüre de ev sahipliği yapar. Aksiyon, macera ve komedi bunların başında gelir. Bir Delorean vardır ki, insanı kendine hasta bırakır. Geçmişe gider, geleceğe gider; bir zaman makinesidir kısacası. Christopher Lloyd'un canlandırdığı Dr. Emmett Brown karakteri tarafından icat edilmiştir. Ve Marty McFly (Michael J. Fox) ile zamanda yolculuğa çıkarak değişik maceralar yaşarlar. İlk başta bilimkurgudan bahsederken bilim ve teknoloji temellidir demiştik. Peki zamanda yolculuk ne kadar bilimsel bir nitelik taşıyor? Gerçekten de teorik olarak böyle yolculuklar yapmak mümkün müdür? Yoksa yanlızca bu tür filmlerde görebileceğimiz türden bir şey midir? Bu tür filmleri izledikten sonra, kitaplar okuduktan sonra insanın aklına bu tür sorular mutlaka gelir. ''ulan bi geçmişe gitsem de o anı bida yaşasam'' diye düşünmüşlerdir. Bunu biraz bilimsel olarak inceliyelim. Bir çok bilim adamı bu konu hakkında oturup konuşmuşlar, tartışmışlar ve hemen hemen hepsinin de kendine özgü düşünceleri oluşmuş. Herkes farklı bir şey diyor. Ünlü fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking'in bu konudaki düşünceleri ise şöyledir:

Geçmişe yolculuk Hawking'e göre imkansızdır, çünkü evrenin belirli bir düzeni vardır ve paradokslara izin vermez. Örnek olarak şöyle der; "çılgın bir bilim adamı zamanda yolculuğu bulmuş olsun (bizim Dr. Emmett Brown bunu yaptı,evet!!), bulunduğu zamandan 10 dakika öncesine dönsün ve geçmişteki kendini öldürsün. Geçmişte kendini öldürdüğüne göre geleceğe nasıl gitmiş olabilir?" Hawking evrenin buna asla izin vermeyeceğini söyler ve geçmişe yolculuk imkansız der. Filmde hatırlarsanız geçmişe yolculuk yaptıkları zaman Marty McFly'ın annesiyle ve babasını yeniden birbirine aşık etmeye çalışıyorlar. Annesiyle babasının birleşemeyeceği zamanlar, gelecekteki resimlere bakınca çocukların yüzleri siliniyordu. Yani diyebiliriz ki filmde bu olay güzel bir şekilde kurgulanmıştır. Eğer annesiyle babasını aşık etmedikçe nasıl çocukları olacak?

Geleceğe yolculuk ise mümkündür Hawking'e göre, tek yapmamız gereken ışık hızına olabilecek en yakın hızda gitmektir, bu sayede zaman bizim için durma noktasına gelir ama diğer her yerde zaman devam etmektedir. Ne kadar ileri gitmek istiyorsak ona göre uzun tutarız bu süreyi. Biz mesela 1 gün boyunca böyle gitmiş olalım, zaman bizim için nerdeyse durmuştur, ama dünyadaki zaman 100 yıl ileri gitmiştir.

Belki teorik olarak olası gözükse de hiç bir zaman zamanda yolculuk yapılamaz gibi duruyor. Ancak;Back To The Future izleyerek Doktorla, Marty'le ve Einstein ile Delorean'a binip değişik zamanlardaki maceralarına tanık olabiliriz!

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

K

@kavunici

10 yıl önce

bi film yorumundan ziyade bilimsel bi yazı iştahıyla okudum :)
fazlasıyla hoşlandığım bi konudur, e filminede hayranım zaten.
sitede şimdiye kadar en keyifle okuduğum yazıydı.
eline sağlık :)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL