UZAK

B

@bareso yazdı...

03.03.2010

Uzak Yaşadığı hayatla idealleri arasındaki mesafeden kaygı duyan bir fotoğrafçının, memleketinden kalkıp İstanbul'a gemilerde iş aramaya gelen genç akrabasını evinde misafir etmek zorunda kalmasını konu alan Uzak filmi, Muzaffer Özdemir(fotoğrafçı) ve Mehmet Emin Toprak'ın(fotoğrafçının akrabası) karakterlerini kusursuz canlandırmaları, birbirleriyle uyumlu oyunculukları ve Nuri Bilge Ceylan'ın muazzam yönetmenliğiyle ortaya çıkmış güzel bir eser...

Yönetmenin aynı zamanda fotoğrafçı olmasından kaynaklı iyi ışık ve mekan kullanımı, adeta ders verir niteliktedir. İleride senarist-yönetmen olmak isteyen biri olarak dikkatimi çeken bir diğer önemli nokta; sinemasal anlatıma son derece uygun ağır kamera hareketleri ve yönetmenin boş kadraja oyuncu sokması oldu. Bunlar, " İşte film böyle çekilir. " cümlesinin altını çizmek gibidir kanımca.

Filmin senaryosu da ayrıca bir övgüye değer... Fotoğrafçının, karısıyla boşanırken kürtaj yaptırmaları ve karısının bir daha çocuk doğuramayacağı gerçeğinden dolayı kendini suçlu hissetmesi, evinde kalan akrabasını fotoğraf çekimlerine götürürken bu suçluluk duygusuyla onu, evi dağıttığı için azarlaması dramatik anlaşmazlığa güzel bir örnektir. Dramatik anlaşmazlığın yanı sıra, sinema dramaturjisinin yansıması olan filmin senaryosu, zekice yazılmış dramatik ayrıntılarla doludur. Fotoğrafçının eski karısının, evlendiği adamla Kanada'ya gitmeden fotoğrafçıyı araması ve daha sonra fotoğrafçının onu son bir kez görmek için havaalanına gitmesi, buna örnek verilebilir.

Kamera arkası belgeselinde de Nuri Bilge Ceylan'ın yanı sıra beğendiğim Kader ve Masumiyet gibi sağlam filmlerin yönetmeni Zeki Demirkubuz'un da sette bulunup Nuri Bilge Ceylan'a destek verdiğinin görülmesi ve bu iki iyi sinemacının aynı karede bulunması, sinema aşığı biri olarak sevindiğim bir durumdur.

Bütün bunların ışığında; 2003 Cannes Film Festivali Büyük JüriÖdülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü alan " UZAK " ın popüler eğilimlerden uzak, sanat filmi sayılacak niteliğiyle kesinlikle sinema tarihine geçecek ve sinemayla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir Nuri Bilge Ceylan başyapıtı olduğunu söylemeliyim.

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL