Evrensel bir Sesleniş

tiamath

@tiamath yazdı...

06.05.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

İyi Yolculuklar Müziğin evrensel olduğunu gözler önüne seren bir film arıyorsanız, doğru adrese gelmişsiniz demektir. Bundan bin yıl kadar önce Hindistan’dan ayrılarak batıya doğru göç etmeye başlan çingene ırkının, bu yolculuk boyunca uğrayıp mesken edindiği tüm ülkelerden nükteler görüyoruz karşımızda. Bulunduğumuz ülke itibariyle, bu ırkın hakim olduğu müzik kültürünü az-çok biliyoruz zaten. Hindistan, Mısır, Türkiye, Romanya, Macaristan, Slovakya, Fransa ve İspanya’nın ele alındığı bu filmde, sıralamış olduğum tüm ülkelerde çingenelerin kendilerine nasıl bir yer edindiğini görüyoruz. Ve her olaya karşın müzikleriyle bağdaştırdıkları bir duygu resitaline şahitlik ediyoruz.

Amazon ormanlarındaki bir kabile üzerinde yapılan bir araştırma sonucu, dış dünyadaki müzik yapısıyla bağdaşmamış olmalarına rağmen kendilerine hüzünlü veya eğlenceli diye tabir ettiğimiz müzikler dinletildiğinde, aynı duygusal uyarımların beyinlerinde oluştukları tespit edilmiş. İşte tüm bu ülkelerdeki çingenelerin kendi müzikleri ile yaşadıkları olayı yansıtış biçiminde, her ne kadar ırk olarak farklı olsak da, yansıtılan duyguyu hissediş biçimimizin aynı olduğunu görüyoruz.

Bunların yanı sıra, tüm bu ülkelere yerleşmiş olan çingenelerin, hem bulundukları ülkedeki kültür ile hem kendi kültür anlayışlarını başarılı bir şekilde harmanladıklarını da görüyoruz. Buna en bariz örnek olan Türkiye ve İspanya’yı vermek istiyorum. Türkiye’deki fasıllı eğlence anlayışını ve İspanya’daki Flamenko kültürünü, kendi kültürleri ile nasıl birleştirerek karşımıza çıkardıklarını görebiliyoruz. Balkan ülkelerindeki katliamlarla ilgili ağıtları dile getirirken aynı hüznü hissedebiliyoruz.

Tony Gatlif, neredeyse hiçbir kelam edilmeden böyle bir anlatımı başarmış ve gerçekten tebrik edilesi bir başarı bu. Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden olduğunu düşünüyorum.

DEĞERLENDİRME

Konu

10

Oyunculuk

9

Senaryo

8.5

Kurgu

8.5

Sanat Yönetimi

9

9.0
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL