Bohemian Rhapsody: Müzikal Başkaldırı

martni

@martni yazdı...

02.02.2019

Bohemian Rhapsody Müzik, bireylerin sosyo-kültürel davranış karakteristiklerini etkileyen bir iletişim biçimidir. Bireyler müziği her seviyedeki otoriteye karşı çıkmak, kişiliklerini ortaya koymak, akran ilişkileri ve duygusal bağlar geliştirmek, anne babalarının ve okullarının kendilerine anlatmadığı şeyleri öğrenmek için kullanırlar.

Tarihin en büyük rock vokalisti kabul edilen ve gezegenin sayılı seslerden biri olan Freddie Mercury, müziğe tutunarak kendini var eden birisidir. Toplumun dayattığı kimlik ile ilgili sorunlar yaşarken gösterişsiz bir barda tarihe damga vuracak hikayesini yazmaya başlar. Şimdi Freddie Mercurynin hikayesinin başladığı yerin biraz daha öncesine gidelim: filmin başlangıcına Freddie Mercury uyanır ve film başlar. İlk sahnede arkasından gördüğümüz kişi, toplumu arkasına alarak yükselecek olan bir rock stardır. Çoğu zaman kalıplaşmış düşüncelerle dolu engeller karşısına çıksa da özel yeteneği ve cüretkarlığı ile yıkarak parlayan bir yıldız.

Filmin başındaki kısa bir Live Aid öncesi hazırlıktan sonra filmin ve Freddie Mercurynin hikayesi en baştan başlar. Freddie Mercuryi Farrokh Bulsara iken valizlerle oynaşır halde görürüz. Yanındaki bir arkadaşı Farrokh Bulsaraya Pakistanlı diye hitap eder. Hemen ardından Freddie Mercurynin seslendirdiği bir şarkı duyarız:

Dün hayatım perişan haldeydi
Ama bugün biliyorum ne yaptığımı
O zaman her şey yolunda demek kiBu sahneden sonra Freddie Mercurynin toplumsal düzene karşı ilk ciddi başkaldırışını görürüz. Farrokh, babasının geleceğe dair nasihatlarına aldırış etmez ve unutulmaz tarihinin başladığı yer olan gece kulübü/bara gider. Burada müzik yapmak isteyen Farrokhun karşısına bir engel çıkar. Gelecekte Queen grubunun davulcusu olacak olan genç adam (Roger Taylor), Freddie Mercuryye o dişlerle seni gruba alamayız der. Ancak Freddie Mercury gece kulübü çıkışında şu şarkıyı seslendirerek arkadaşlarını ikna eder.

Ne yaptığımı biliyorum
O zaman her şey yolunda demek ki

Kısa bir zaman içinde toplumun hayran gözlerle Freddie Mercurye bakacağı gibi grup arkadaşları da dişlek çocuğu bir arabanın arkasında hayran gözlerle izler. Kendine güveni ve cesareti ile üçüncü sınıf bir rock grubunda solist olmayı garantileyen Farrokh, daha sonra bir giyim mağazasına gider. Freddie Mercurynin cinsel kimliğinin ilk izlerine bu mağazada tanıklık ederiz. Kız arkadaşı Freddie Mercurye egzotik bir stili olduğunu ve herkesin risk alması gerektiğini söyler. Ayna karşısında durup kendisine bakan Freddie Mercury ile biz de birtakım değişimlerin yaşandığını hissederiz.

VE İLK SAHNE

Freddie Mercury, ilk sahnesinde yine engellerle karşılaşır. Giyimi farklı olduğu için garipsenir, bunun üzerine sahnedeyken mikrofonuyla sorun yaşar. Ancak mikrofonu sinirli bir şekilde ve istemsizce eline aldığı hareket sonrasındaki tutuş şekli, birkaç yıl sonra onun sahnedeki tarzına dönüşecektir.

1 yıldır barlarda şarkı söyleyen Freddie Mercury ve arkadaşları, Freddienin fikriyle albüm yapma girişiminde bulunur. Minibüslerini satan grup, demo kaydetmek için bir müzik evi ile anlaşır.QUEEN DOĞUYOR

Grubun ismini Freddie Mercury koyar. Neden Queen sorusuna ise şu şekilde cevap verir: Çünkü benden daha aşırı bir şey aklıma gelmedi Grubun ismini ve logosunu yarattıktan hemen sonra efsane şarkı Bohemian Rhapsodynin nasıl ortaya çıktığına şahit oluruz. Böylece bu şarkıyı ilk kez sevgilisinin yanında tersten çaldığını öğreniriz.
Bir aile yemeğindeyken Freddie Mercury, grup arkadaşlarına Elton Johnun menajeri olan John Reed ile görüşeceklerini söyler. Bu andan sonra Queen grubu şöhret basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmaya başlayacaktır.

1980lere geldiğimizde Freddie Mercury ve Queen grubunun arasının açılmaya başladığını görürüz. Freddie Mercury, hemen hemen her çalışmaya geç kalır. Ben sanatçıyım, tren kondüktörü değilim dese de aykırı yaşam tarzı Freddie Mercury ve grup arkadaşlarının arasını açmak için önemli sebeplerden biridir. Grup arkadaşları aile kurarken, Freddie Mercurynin böyle bir isteği yoktur. 1980lerden sonra her akşam parti havasında yaşadığı hayat, grup içi iletişim bozukluğunu büyütse de bu durum görmezden gelinir taa ki Freddie Mercury artık vizyonundan ödün vermeyeceğini söyleyene kadar.

Freddie Mercury, kendini geliştirmek için kariyerine solo devam etmek istediğini söyler. Ancak birlikte müzik yapacak başka kimseyi bulamayan Mercury, Live Aid konserinin de etkisiyle yeniden grup arkadaşlarıyla bir araya gelir. Aids virüsü kaptığını ve öleceğini söylemesi, Freddie Mercury ve Queeni yeniden birbirine bağlar.Bohemian Rhapsody, özel bir yaşamın sinemaya uyarlandığı bir film olmasının yanı sıra gösterişli ve verimli hayatların aslında sanıldığı gibi olmadığını da anlatan bir eser. Zirvede kalmanın zorluğunu, topluma sırt çevirmenin bedelleri olduğunu ve dibe vurduktan sonra hataların doğru hamlelerle telafisi olduğunu da anlatan bir yapıt. Bohemian Rhapsody, aynı zamanda müziğin fetişleşmesi ve radyonun buna etkisine dair sözleri olan bir film. Filmin bir sahnesinde EMI Record sahibi, Queen grubuna Bohemian Rhapsody şarkısının radyoda çalınmasının imkansız olduğunu söyler. Çünkü Bohemian Rhapsody, 6 dakikadan uzun bir şarkıdır ve radyolar 3 dakikadan daha uzun şarkıları çalmaz. Plak şirketinin sahibi, bu şarkıyı uzun olduğu için radyoların çalmayacağını ve para kazanamayacağını anlatır. Bu da bize sanatın ticari bir mala indirgendiğini ve müziğin alınıp satılan bir metaya dönüştüğünü gösterir. Müzik, düzenli bir sürecin parçası olarak estetik deneyimin nesnesi olmaktan ve kullanım değerinden uzaklaştırılır ve müziğe, pazar tarafından belirlenen bir değişim değeri kazandırılır. EMI Records ve Queen arasında yaşanan tartışma, bu probleme ışık tutan hoş bir ayrıntıdır.

Günümüzdeki ve geçmişteki popüler müzik ikonlarına baktığımızda genellikle yıldız isimlerin endüstri ve sistem tarafından yaratıldığına şahitlik ederiz. Ancak Freddie Mercury için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü kanıksanmış yargıları yıkan Freddie Mercury, tüm aykırılığıyla gönülleri fetheden özel bir yetenektir. İstediklerini yapmak için başına buyruk hareket eden Mercury, düzensizlikten bir denge yaratır ve tüm dünyaya unutulmayacak bir miras bırakır. Önce kendisini, sonra grup arkadaşlarını ve son olarak da dünyayı aydınlatan Freddie Mercurynin içindeki ışık, azalmış gibi görünse de sonsuza kadar tüm evrende varlığını fazlasıyla hissettirecektir.

Kim olduğuma ben karar veririm.
Bu hayata yapmak için geldiğimi yapacağım.
İnsanlara istediklerini veren bir sanatçı.
Cennetten bir esinti
Freddie Mercury

DEĞERLENDİRME

Konu

6

Oyunculuk

6

Senaryo

6

Kurgu

6

Sanat Yönetimi

6

6.0
Fena Değil!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL