Nasılsa unutulacak diye her şeyi yapacaksak, şahsiyetimiz ne olacak peki?

tiamath

@tiamath yazdı...

18.11.2019

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Şahsiyet İstanbul gibi bir büyük şehrin yorgunluğundan kurtulmak için fırsat gibi gelen bir tayin ile Kamburaya yerleşen Agah beyoğlu, sonunda biraz dinlenebileceğini ve huzur soluyabileceğini düşünür. Fakat burada öyle bir olaya tanıklık eder ki yıllarca birşeyler yapamamanın verdiği huzursuzlukla yaşar. Defalarca dener (dizinin ilk bölümündeki sahneler) ama cesaretini tamamen toplayamadığı için bir türlü bir sonuca ulaştıramaz. Ta ki bir gün Alzeimer olduğunu ve her şeyi unutacağını öğrenene kadar. Bu olaya karşı birşey yapamadan unutmak yerine bireyler yapmanın zamanı geldi artık deyip 25 yıl aradan sonra intikamı almaya başlar.

Bir kaç kişi dışında (Deva,sefa,nükhet) oyunculukların başarılı olduğu -ki Haluk bilginerin oyunculuğu tartışmasız harikaydı- dizide hikaye anlatış biçimi ve olayların kurgusu da yerindeydi. Bazı olaylar gereksiz ve kaliteyi biraz etkileyici olabiliyordu. Örneğin amerikadan gelen deva karakterinin yaptığı hoppa tavırlar ile sanırım dizinin içine renk katılmak istenmiş ama hiç bir yaptığının ne olay örgüsüyle ne anlatılmak istenilenler ile alakası olmaması maalesef yersiz kılmış. Birde kız arkadaşının bunca zaman sessiz kalıp, olayları çözdüklerini düşündüğümüz arkadaşlarına birden sıkması da cabası. Burada sanırım ikinci bir sezon çekebilmek için açık kapı bırakılmış. Kız arabaya bindirilirken bizim bir sırrımız var diyerek bindirilmişti. Bunun dışında Deva'nın internette konuştuğu eleman nereden çıktı? neden silah ve mermi verme jestlerinde bulunuyordu? bunlar çok yüzeysel kaldı. Ayrıca Kambura ile ilgili bunca detay verilirken, kendi bünyesinden çıkan kişilere karşı koruyucu ve kollamacı oluşları gibi, dizinin ilk 7-8 bölümünün üzerinden yürümüş olduğu evin yakılması hikayesinin detaylı bir şekilde gösterilmemiş olması bence olmamış. Bu gibi şeyler yerine, evin yanma olayını baştan sona bir bölümün yarısında izleseydik çok daha iyi olabilirdi.

Dizinin içerisinde bir çok felsefe ve replik yakalamak mümkün. Bir kaçını söylersek, Cemil'in burçlarla ilgili olarak söylediği: Bir kimsenin burcu memleketi, yükseleni ise büyüdüğü yerdir sözü, yada "bizler polis arayıp paranızı şuraya koyun dediğinde tartışmasız yapan kişileriz. Çünkü bizi korumaları gereken kişilerden korkan bir milletiz" gibi. Böylece ülke ile ilgili bir çok gerçeğe de yerinde ve dozunda göndermeler yapılmaktadır. Tüm bunların yanında gazeteciliğin çaresizliği de yan konu olarak güzel işlenmiş durumda.

Tüm diziyi yanan ev olayının intikamı gibi izlerken son 4 bölümde gerçeklik örgüsü açılmaya başlandığında, dizi kendi kalitesini bir tık üste taşıyor resmen. Anlatım biçimini gerçekten çok beğendim. Ayrıca sanat yönetmenliği kısmen başarılı kısmen yetersizdi. Örneğin flamenko dansı ile birleştirilmiş sahneler, Alzeimer'in herşeyi unutturup, değer verdiği tek tük noktalar ile geri gelebilmesi detayları başarılıydı. Ama parti ile eşleştirilen kısımlar yersizdi. Sanat müzikleri ile süslenen tüm noktalar yerindeydi -ki özellikle son reyhan parçası ile kapanış şahaneydi.

Son bölümde Agah'ın, Nevra'ya dediği: sen hukuk ile adaleti karıştırıyorsun. Bu adamın hapse atılması sorgulanması falan, onlar hukuki şeyler. Ama adalet bu canavarın öldürülmesi demektir. Bu replik bana Levent Kırca'nın bir skecini hatırlattı. Yaşanmış bir olaydan esinlenilmiş olan bu skeçte, beş kişi tarafından tecavüze uğramış olan bir kızın, aynı kişilerle birlikte mahkemeye, hastaneye, psikologa götürülme sürecini ve mahkeme kararıyla da çıkan komik sonucu işliyordu. Gerçekten sorgulanılası bir adalet sisteminde hukuğun zayıflı birçok yerde karşımıza çıkmakta.

Gittikçe daha çok farkına vardığımız, yada zaten hep böyleydi ama medyanın ve haberciliğin yaygınlaşması sonucu daha çok haberdar olduğumuz sübyancılığın, bu şekilde işlenmiş olması gerçekten etkileyiciydi. Bu kadar başarılı bulduğum birde imirzalıoğlunun oynadığı kurt kapanı filmi vardı. Umaırm mesajlar gerekli yerlere ulaşabilmiştir ve umarım böyle yapımlarımızın sayısı her geçen gün artar.

DEĞERLENDİRME

Konu

10

Oyunculuk

9

Senaryo

9.5

Kurgu

9.5

Sanat Yönetimi

8.5

9.3
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

@mathiviolet

3 ay önce

Çok yerinde bir sinekritik olmuş neredeyse aynı düşüncelerle izlemişiz :)
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL