Sesin olmadığı yerde sessizlik vardır...

tiamath

@tiamath yazdı...

20.03.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Piyano Bir senaryo düşünün, hem herkese hak verebileceğiniz hem de herkesi haksız bulabileceğiniz bir senaryo olsun. İşte piyano, böyle bir senaryoyu içeriyor. Peki bu nasıl mümkün olabilir?

Bir kadın, eşini ve konuşma yetisini kaybettikten sonra hayata yeniden tutunabilmek için elinde kalan çocuğu ve piyanosuna sıkı sıkı sarılıyor. Piyano adeta ikinci çocuğu gibi oluyor. Konuşamama yetisini sanki piyano üzerinden telafi ediyor. Öyle bir an geliyor ki, babası onu hiç görmediği birine veriyor. Bir adam, hiç görmediği birini eş olarak alıyor, bambaşka dünyalar, bambaşka hayat görüşüne sahipler. Adam kadını sevmek istiyor ama bir türlü yıldızları tutmuyor. Bir de üçüncü bir karakter olarak başka bir adam, topraklarına gelen kadını keşfediyor. Onda herkesin göremediği şeyi görüyor. Ondan etkileniyor ve tüm zihnini ruhunu zamanla ona kaptırıyor.

İşte hikayenin kurulu olduğu zemin böyle bir senaryo. Kadının piyanoya olan bağlılığını kullanan üçüncü karakter ile film başlangıcından farklı bir şekle bürünüyor. Kadın piyanosunu elde etmek için kendisinden istenilene boyun eğiyor. Ama adam gerçekten sevdiği için, kadından istediği şeyler duygusal tatmine yönelik oluyor.

Film içinde, bu üç karakterin üzerinden bir çok konunun işlenişini görebiliyoruz. Ada'nın üzerinden fedakarlığı, kendine değer veren kişiye doğru yönelimi, çaresizliği görüyoruz. Özellikle parmak kesim sahnesinden insanın içinden birşeyler kopuyor. Alisdair'in üzerinden elinden geleni yaptığını zannettiğiniz halde aslında hiçbirşey yapamamış olduğunu anlamanın verdiği hissi görüyoruz. Harvey'in üzerinden ise birine kendini sevdirmenin yolunun, onun sevdiği ve değer verdiği şeylerin üzerinden geçtiğini, gerçekten sevmenin anlamını görüyoruz.

Oyunculuklara değinmek istiyorum; Holly Hunter, kelimenin tam anlamıyla efsane oynamış. Gerçekten dilsiz bir oyuncu oynadığını düşünüyorsunuz. Beden ve vücut dilini çok iyi çalışmış. Özellikle cezalandırıldığı sahnede "acıyı içine atma" performansı tam ölçüsündeydi. Harvey ve Sam'in oyunculukları da başarılıydı. Bu oyunculardan zaten daha azı beklenmezdi. Harvey ve Holly'in sergilemiş oldukları cesur sahneler için tebrik etmek lazım. Fakat filmi bu sahneler göz önünde tutularak erotik yada seks içerikli olarak kategori etmek bence yanlış olur. Son derece dozunda ve vermek istenilen duyguyu verecek şekilde hazırlanmış sahnelerdi.

Müzik ve ortam uyumu ayrıca şahane bir ziyafet sunuyor bize. Özellikle kumsaldaki sahne bu filmi izleyenlerin aklında silinmeyecek bir sahnedir. Ada'nın, masaya piyano çizerek, hayali dünyasıyla özdeşerek kızıyla birlikte performans sergiledikleri sahnede hemen arkasında akılda kalan sahnedir.

Filmde eleştirisel bakabileceğim nokta, Harvey ve Alisadir'in, toprak mevzusu ile ilgili olarak detay verilmemiş olması. Adam piyanoya karşılık seksen dönüm arazi veriyor ve Alisadir, arazinin çamurlu olup olmadığından şüpheleniyor. Belli ki önceden istediği bir arazi ama o detaylar hiç yok. Yada yerlilerle arazi takası için anlaşma yapıldığı sahnede, hiç ekin ekmiyorlar ama araziye sahip çıkıyorlar diye isyan ediyor Alisadir. Bölgedeki arazi konularına bu kadar girilmişken, kökeninden ve alandaki hak sahiplerinin arazilerinden azda olsa hiç bahsedilmemesi eksik geldi bana.

Ve filme yarışır bir final olduğunu düşünüyorum. Bazı yorumlarda melankolinin abartıldığı söyleniyor ama kadın kötü anılarla kirlenmiş olan piyanosundan hem kurtulmak hemde ayrılmamak isteyişini başka nasıl yansıtabilirdi? Kendine yeni bir sayfa açabilmesi için gereken ayrılığı nasıl diye getirebilirdi ki? Bu bana Newton'un "bazen ilerlemek için ağırlıkları atmak gerekir" sözünü hatırlattı. Kendiniz için düşünün bunu, yeni bir hayata gerçek anlamda başlayabilmek için size geçmişi en çok hatırlatan şeyden kurtulmanız gerekmez mi?

DEĞERLENDİRME

Konu

9

Oyunculuk

9

Senaryo

8

Kurgu

8

Sanat Yönetimi

8.5

8.5
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL