Çeneni kapalı, bacaklarını açık tut!

tiamath

@tiamath yazdı...

19.11.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Bir Zamanlar Savaşçıydılar Neredeyse tüm kültürlerde ve toplumlarda kadına herhangi bir değer vermeyen ve onları eşlerinin bir nevi köleleri olarak gören kesimler vardır. Bu anlayış bazen öyle noktalara gelir ki bunu insanlığa hiçbir şekilde yakıştıramazsınız. Bu filmde de son derece büyük hayallerle kurulmuş bir evliliğin, bahsettiğim anlayış ve alkolizmin etkisiyle hangi noktalara gelebileceği son derece başarılı anlatılmış.

Filmin başlangıcında, Jake Hake’in kovulmasıyla başlayan ve Beth Hake’i dövüp-tecavüz etmesiyle biten süreci ele alalım. Herşeyin sorumlusu olarak bir şekilde eşini gören tipik bir koca, mekandayken kadınların hakkını savunan delikanlı iken evinde köle gibi kullandığı kadını öldüresiye döven bir vahşiye dönüşüyor. Dışarıya karşı olan karizmasını son derece önemseyen ama aileye karşı sorumluluklarını zerre umursamayan biri ne derece doğru düzgün biri sayılabilir? Beth, artık gördüğü zulümden bıkıp usandığı için tepkileri ve konuşmaları ile isyanın yaklaştığı belli ediyor. Bu durumu gören bir arkadaşı "çeneni kapalı bacaklarını açık tut" tavsiyesi ile evliliğinin daha az sorunlu geçeceğini dile getiriyor. İşte filmin burada vermiş olduğu, bu anlayışın aynı yöre yaşayanları tarafınca da normal karşılanmasının acınası manzarasıdır. Bir şiddet zulmü ile karşı karşıyasınız ve çevrenizdeki insanlar da bunu doğal karşılıyor. Böyle bir durumla karşılaşan kadınların öğrenilmiş çaresizliğe dönüşen hayatlarından bahsedilir. Böyle bir anlayışı benimsemiş toplumda bu kaçınılmaz değilmidir?

Filmdeki oyunculuklar oldukça başarılıydı. Rena Owen, aile dramını mükemmel oynamış. Konuşmalarında, eşinin hamlelerine karşı hem cesur hem ürkek duruşlarında mimikleri son derece başarılıydı. Temuera’nın geçmişi köle kabilesine dayanan biri gibi vuruş hamleleri yapması ve şiddet sahnelerindeki oyunculuğu yine oldukça başarılıydı. Kullanılan müzik ve hikayenin anlatış biçimi filmden kopmamanızı sağlıyor. Ayrıca film, böyle bir baba kapsamındaki ailenin evlatlarının da zamanla nasıl dağıldığını bir aile içi şiddetin tüm çocukları nasıl etkilediğini de başarılı işlemiş durumda. Özellikle kızlarının intihar sahnesi insanın yüreğinden bir şeyleri alıp götürüyor.

İzlediğim en başarılı aile dramı filmlerinden biriydi. Filmde içten içe işlenmiş bir duygusal intikam da olduğunu düşünüyorum. Beth’in soyunun geldiği kabile ile JAke’in soyunun geldiği kabile arasında bir asalet farkında söz ediliyor. Beth’in ailesinin Jake’i baştan kabul etmemiş olması ve Beth’in kaçarak JAke ile evlenmiş olması sanki "ailelerin rızası olmayan ilişkilerde fevri davranmanın bedelleri olabilir" mesajı vardı. Ayrıca sanki Jake, köle soyundan gelen biri olarak soyunun üstünlüğünü Beth’in üzerinde kurduğu hakimiyeti ile kanıtlamaya çalışıyor gidiydi. Böyle bir anlatım yapılmışsa da, aileden kaçarak kurulmuş ilişkilerle ilgili anlatımını çok yerinde bulmadım. Çünkü her ebeveynin aldığı karar doğru olmayabilir. Belki çok iyi bir evliliğin önüne taş koyuyor da olabilirler. Bu kısmı ile ilgili Jake’in geçmiş hareketleri yada davranış biçimi yada soyunun kültürü ile ilgili bazı örnekler verilseydi belki daha yerine oturmuş bir anlatım olabilirdi.

İzlenmesi gereken bir film olarak şiddetle öneriyorum. Sırf cenazedeki haka dansi için bile bu film izlenmeli.

DEĞERLENDİRME

Konu

9

Oyunculuk

8

Senaryo

8

Kurgu

8

Sanat Yönetimi

7.5

8.1
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL