Sen Bir Mucizesin Auggie!!!

jaleduruu

@jaleduruu yazdı...

12.04.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Mucize Okula giden herkesin öğrenci olmak , arkadaş edinmek ve dışlanmak ile ilgili anıları vardır. Bazılarının öznesi olmadan sadece tanıklık ettiğimiz, bazılarının ise öznesi olarak bizzat yaşadığımız birçok dışlanma öyküsü. Ve dışlanmamak için yaptıklarımız...

İşte Auggie’nin hikayesiyle de yukarıda bahsettiğim anılara yolculuk yapıyoruz. 10 yaşındaki Auggie’nin yüzünde genetik bir rahatsızlık nedeniyle deformasyon bulunmaktadır. Yüzünün görüntüsü nedeniyle birçok insan ondan uzak durmaktadır. Çok ilgili ve anlayışlı bir aileye sahip olan Auggie bu zamana kadar evde eğitim görmüştür. Ancak, Auggie’nin annesi daha fazla bu şekilde devam edemeyeceğini öngörerek Auggie’nin okula gitmesi gerektiğini söyler.

Bu sıcacık film, Auggie’yi birazcık tanıtarak başlıyor. Auggie kimdir, nelerden hoşlanır? Bu ilk tanıtımla birlikte Auggie’yi sevmeye başlıyoruz. Auggie aslında çevresinde olan bitenin ve kendisinin farkında olan akıllı bir çocuktur.

Auggie’nin okula gitmeye başlamasıyla hayatında yeni bir sayfa açılır. Bu yeni sayfa zorlu bir mücadeleyi de beraberinde getirmektedir. Auggie’nin yüzünü gören çocuklar önce hemen gözlerini kaçırmakta daha sonra yeniden ve inceler şekilde tekrar bakmaktadır. Auggie bu nedenle, mümkün olduğunca yere bakarak yürür ve dayanamayacak raddeye geldiğinde kendisine hediye edilmiş olan astronot başlığını takarak yüzünü saklar. Okuldaki diğer çocuklar Auggie’yi açık olarak dışlamasalar da ondan uzak durmaktadır. Bu durum Auggie’yi üzse de bu tavırlara dayanabilmektedir. Ancak, zaman içinde Auggie’yi dışlayan ve onunla alay eden birkaç çocuğun zorbalığına maruz kalır Auggie. Tüm bunları atlatması zordur, ancak tüm o yalnızlığının içinde elinden geldiği kadar dik durur. Tüm bu olumsuzlukların yanında Auggie’nin yanında olan birkaç arkadaşı da olacaktır.

Film her ne kadar Auggie’nin hikayesini anlatıyor olsa da, Auggie ile birlikte birkaç kişinin daha hayatına,bu karakterlerin gözlerinden tanıklık ederiz: Auggie’nin ablası Via ,Auggie’nin arkadaşı Jack, Via’nın arkadaşı Miranda.

Via karakteri, benim çok sevdiğim ve empati kurduğum bir karakter olduğu için biraz da ondan bahsetmek istiyorum: Via ailesinin tanımıyla dünyadaki en tatlı kızdır. Erkek kardeşini çok sever ve elinden geldiğince ona destek olur. Auggie’nin özel durumu sebebiyle ailesi ister istemez Viayı ikinci plana atmış durumdadır. Bu durum Via’yı içten içe üzse de ,çevresine bunu yansıtmamaya çalışır. Kendisini yalnız hissetmektedir. Okulda kendi sorunları vardır ve ailesinden bu konuda beklediği desteği göremez. Ancak, özel hayatında her ne yaşarsa yaşasın Auggie’nin en iyi arkadaşı olarak daima yanındadır.

Film boyunca, Auggie bazen ileri bazen geri gider. Ancak, daima bir hareket içindedir. Kendisini güvenli alanına hapsetmez. Sınırlarını zorlar, örneğin fen alanında çok başarılıdır ve bu alanla ilgilenmeye devam eder. Asla pes etmez. Bu açıdan filmin oldukça iyimser bir bakış açısıyla çekilmiş olduğunu da belirtmek gerekiyor. Auggie’nin doğuştan gelen durumunun yanında, çok destekleyici bir aile ve iyi ile kötü arasında seçim yapabilecek, yönlendirilmeden doğru kararları verebilecek birkaç arkadaşı vardır. Auggie’nin durumundaki birçok çocuğun bunlardan birisine bile sahip olması günümüz şartlarında pek mümkün olmasa da filmdeki bu iyimserlik rahatsız edici değil. Tersine, Covid 19 salgını nedeniyle eve kapandığımız ve gelen günün ne getireceğini tahmin edemediğimiz bu zamanlarda içimizi ısıtacak cinsten bir film. Evde kalmaktan bunalan, haberleri izleyerek çaresiz hisseden herkese gönül rahatlığı ile bu filmi tavsiye ederim.

DEĞERLENDİRME

Konu

9

Oyunculuk

9.5

Senaryo

9

Kurgu

9

Sanat Yönetimi

8.5

9.0
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL