UTOYA

jaleduruu

@jaleduruu yazdı...

17.03.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Utoya 22 Temmuz 2011'de dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak kabul edilen Norveç'te bir trajedi yaşandı. Bu trajedinin müsebbibi Anders Behring Breivik isimli 33 yaşında bir Norveçli'ydi. Yaşanan trajedinin özü şuydu, Breivik önceden uzun uzun planlayarak öncelikle Osla'da başbakanlık binasının önünde bir bomba patlatmış, daha sonra soğukkanlı bir şekilde Utoya adasına geçerek Norveç İşçi Partisi'nin bir etkinliği nedeniyle adada bulunan gençleri yaklaşık 1 saat boyunca 'taramıştı', saklananları bulmak için adayı dolaşmış, bulduğu gençleri genellikle başlarına ateş ederek öldürmüştü.

Utoya adasındaki bu korkunç saldırıda 69 kişi yaşamını yitirdi. Çok daha fazlası yaralandı.

Utoya, işte bu korkunç olayın sadece Utoya'da yaşanan yaklaşık 1 buçuk saatlik kısmını anlatıyor.

2018 Norveç yapımı filmin baş karakteri Kaja'yı Andrea Berntzen isimli 20 yaşındaki genç oyuncu canlandırıyor. Tüm film boyunca, yaşananları Kaja'nın gözünden izliyoruz. Saldırının başlangıcından, sonuna kadar Kaja ve Kaja'nın arkadaşları olan diğer mağdurların yaşadıklarına odaklanıyoruz.

Kaja, Norveç İşçi Partisi'nin kampına kız kardeşi ile gelmiş idealist bir genç kadındır. Siyaset alanında bir kariyer yapmak ve başbakan olmak istemektedir. Arkadaşlarınca sevilen örnek biridir.

Utoya adasındaki kampta arkadaşları ile birlikteyken Osla'da meydana gelen bombalı saldırının haberi gençlere ulaşır. Çok tedirgin olurlar. Kimisi bu saldırıdan El Kaide'nin sorumlu olduğunu düşünür. Kendi aralarında bunun üzerine konuşurlar ve ailelerine ulaşmaya çalışırlar. Tam bu sırada, Utoya adasında silah sesleri duyulur. Kaja'nın bulunduğu alana doğru birçok genç koşmaya ve 'Kaçın' diye bağırmaya başlar. Kaja da, bu kalabalığa kapılarak tam olarak neden kaçtığını bilmeden kaçmaya ve saklanmaya çalışır. Saldırının başında, kalabalıkta kardeşini kaybeden Kaja canını kurtarmaya çalışırken bir yandan da kardeşini arar.

Adada bulunan ve yaş ortalaması 15-16 olan gençler ile saldırgan arasında tam bir ölüm kalım savaşı yaşanır.

Filmle ilgili şöyle bir detay vermek yerinde olur. Saldırı ile filmin süresi birbirine o kadar yakın ki,filmi izlerken bir noktada şöyle hissediyorsunuz :' Yeter artık, ne zaman bitecek?' Bu his filmin oluşturduğu bir his gibi gelse de aslında saldırıyı izlemenin yarattığı bir his.

Kameraların karakterleri takibi ve filmin kurgusu izleyiciye şunu çok açık hissettiriyor; sen Kaja'sın, sen Magnus'sun, sen Petter'sin,sen Utoya'da yaşanan saldırının mağdurusun. Film boyunca, saldırgandan kaçan gençlerle siz de kaçıyorsunuz, onlarla birlikte saklanıyor ve onlarla birlikte öldürülüyorsunuz.

Film bittiğinde 2011 Temmuz'unda yaşanan bu korkunç olayın mağdurlarından birinin de siz olduğunuz hissini bir süre üzerinizden atamayacaksınız.

DEĞERLENDİRME

Konu

9

Oyunculuk

8

Senaryo

9

Kurgu

9

Sanat Yönetimi

8.5

8.7
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL