Suçlu Olduğu Kanıtlanana Kadar Herkes Masumdu!

tiamath

@tiamath yazdı...

13.01.2022

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Primal Fear Hukuk fakültesine başladığımda profesörüm bana şöyle demişti; Annen bile seni sevdiğini söylediğinde gidip bir başkasına danış. Adalet istiyorsan randevu evine git. ***mek istiyorsan mahkemeye git. (Martin Vail)

İçeriğinde adalet sistemini, bir davanın çözüm sürecindeki her yeni bulgunun süreci nasıl etkilediğini, herkesin suçlu potansiyeli taşıyabileceğini, hırslı bir tutumun sonuçlarını işleyen bir film. Oldukça zekice kurgulanmış oyunlar, akıl okumalar ve sistem içindeki kısmen de olsa güç-çıkar çatışmalarını da barındıran bu film, her yönüyle oldukça zengindir. Başpiskoposun cinayeti ile başlayan filmde, Martin Vail isimli özellikle suçluların savunuculuğu yapan bir avukatımız bulunmaktadır. Bu avukatın eski işi savcılıktır ve bu görevinden vazgeçmesinin sebebini, futbol oynamak varken neden hakem olayım şeklinde açıklamaktadır.

-ya suçlu olduğunu bildiğin birini savunuyorsan?
-hayır böyle birşey olamaz. Herkesin, her ne yapmış olursa olsun kendini savunacak bir avukat tutmaya hakkı vardır.
-gerçekler ne olacak peki?
-adalet sistemi bunu umursamaz.

Başpiskoposun ölümünden sonra bir genç kovalamacası başlar. Yakalanan, Aaron isimli genç, ekranlarda göründüğü gibi Martin, bir fırsat yakalamışçasına davayı yüklenmek için gencin yanına gider. Bu noktalar ilk başta anlamsız bir kurgu gibi gelebilir ama mahkeme salonununda gelinen bir noktada bu davayı almak için yaptığı hırsa birazcık mantık oturtulabiliyor. Aslında John isimli daha yetkili bir hukukçunun, daha önceki aynı piskoposun davasında yapmış olduğu kısıtlamaları gün yüzüne çıkarmayı ve belki de bu karakterden intikam alabilmeyi umuyormuş. Bu kurgunun filmin yarısında sonra gün çıkarılmış olması çok başarılıydı. Herşeyi hazır birşekilde seyirciye vermeyim birşeyleri keşfetmeye bırakan filmler her zaman daha kıymetlidir. Bu noktada N.B.Ceylan'ın, "seyirci sizden daha aptal değil. Bırakın birşeyleri kendileri keşfetsin" sözü referansımdır. Filmde kademe kademe ortaya deliller çıkıyor. Önce Aaron'un amnezik problemleri, sonra evine giren arkadaşı, derken piskoposun seks kasedi ve son noktada çift kişilikli olma problemi. Her birinin mahkemeye verdiği yön oldukça başarılı işlenmiş. Her bir ipucunda izleyici olarak bizlerde düşüncelerimizi ve şüphelerimizi yeniden şekillendiriyoruz.

Filmin sahneleriyle uyumlu bir şekilde hazırlanmış olan esrarengiz havalı film müzikleri de oldukça yerindeydi. Bu tema altında salondaki çözüme ulaştırılan en büyük gizem, çift kişilik durumu için şöyle bir sonuç çıkarılabilir. Adalet sistemi tamamen, şahitler ve deliller üzerinden yürümektedir ve bunlardan en güçlüsünü kim sunarsa sonuç onun lehine döner. Son sahnede her ne kadar savcı Janet, iki kişilik olan Aaron'u çözmüş uzman kişiye, "siz akademik bir kişisiniz, kriminal bir psikoloji uzmanı değilsiniz" dese de, Aaron'un ikinici karakteri olan Roy'u gün yüzüne çıkarmasının ardından bu cümle es geçilmiştir. Savcının bu nokta da, bu durumun taklit edilebileceğini ve bu işi ancak suç uzmanlarının ayırt edebileceğini vurguluyor olması, avukat Martin'in baskın delillerinin ardından tamamen hava olup gitmiştir. Belki de filmin en büyük eleştirel vurgusu bu noktaydı.

Savcının bir nokta da, "benim mahkemem" cümlesini kullanması ve bu tarz filmlerin %97 sinde olduğu gibi siyahi bir savcının oynuyor olması tabiki klişelerden ufak tefek alıntılardı. Fakat filmin son noktası yani Martin'in, Aaron'u çözümledikten sonraki uzay boşluğunda yürüyormuş gibi yürüdüğü sahne oldukça vurucuydu. Hırs ile çıkılan yolda beraberinizde nelere zarar verdiğinizi fark edemezsiniz. Günün sonunda kendinize getiren darbeyi aldığınızda bu anlaşılabilir. Bu noktada da Martin, bir suçlu ile ortak hareket etmiş, arkadaşı olan bir savcıyı kullanarak işinden etmiştir.

Her yönüyle dolu bir filmdi. Richard Gere'in oyunculuğunun zirvesi ve Edward'ın nasıl bir maden olduğunun gösterildiği bir film. Çoğu mahkeme salonu filmlerinin düştüğü sıkıcı havadan iyi arındırılmış ve izlenmesi gereken bir filmdir.

DEĞERLENDİRME

Konu

10

Oyunculuk

9

Senaryo

8

Kurgu

8

Sanat Yönetimi

8

8.6
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL