'Before We Go' üzerine birkaç kelam...

sehrinazizi

@sehrinazizi yazdı...

27.04.2018

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Gece Bitmeden Gerek oyunculuklarıyla gerek senaryosuyla çok beğendiğim bu filmi 'Before' serisine benzetmemek imkansız gibi bir durum. Ancak bu filmi 'Before' serisinden ayıran bir kaç güzel özellik bulunmuyor değil. Bu farklılıkları filmin konusu bakımından değil de birkaç sahne ve oyuncular üzerinden değerlendirmek istiyorum.

Öncelikle oyunculuklardan girecek olursak Chris Evans vurdulu kırdılı ordan oraya atlayan sağa sola kalkan atan süper kahraman filmlerinden çıkıp demiş ki 'ben yönetirimde filmin konusu da farketmez paşalar gibi oynarım abi'. Ve öyle de yapmış harika oynamış ve yanına yönetmenliğini de eklemiş. İlk yönetmenlik deneyimi olan bu yapımda iki işi bi arada yapması filmin önemli noktalarından biri çünkü yönetmen oyunculardan bişeyler yapmasını ister ve eğer siz hem yönetip hem oynarsanız kendinizden ne yapmanızı istediğinizi bildiğiniz için bu çokta problem olmayacaktır. Öyle ki bu tarz yapımlarda sadece iyi oynamak yetmez uyum sağlayacağınız yanınıza yakışacak ve filmi sizle beraber taşıyacak bir kadın oyuncuya ihtiyacınız var. Ve işte Alice Eve burada devreye giriyor ardından da Chris Evans ile güzel bir uyum yakalamış partneri olarak karşımıza çıkıyor. Alice Eve'de bu film de en azından önceki filmleri kadar başarılı bir iş çıkarmış ve ortaya bu güzel yapım çıkmış. Filmden bahsedecek olursak eğer film de hoşuma giden noktalar o kadar fazla ki belki de göze batan bir kaç detay hiç de umrumda olmayacak. Bu film de çiftimiz birbirine tutulup 'aman tanrım aşık oldum' edalarına hiç girmiyorlar, şehre elinde saksafonu ve jazz seçmelerine gelmiş bir adam var. Bu adam aslında hem kendinden hem de unutamadığı onu terkeden üniversite zamanında ki aşkından kaçmak için kendine tren istasyonuna atar. Bu sırada ise kocasından ayrılmak isteyen ve ona not bırakarak ayrılan bir kadın girer tren istasyonuna, kadın farketmiştir ki kocası düşündüğü şeyi yapmamış ve notu kocasından önce almalı ve evliliklerini kurtarmalıdır. Ama son treni kaçırır ve çantası çalınmış telefonu kırılmış bir şekilde şehirde sıkışıp kalır. Aslında hikayemizde ki iki karakter de kendi içinde yaşadığı kafa karışıklığı, karar aşamasında ki yaptıkları hatalar vb. şekilde birbirleriyle bir ton ortak özelliğe sahiplerdir. Hikayemizde ki esas oğlan, kızın telefonunu bulur ve ona götürür zor durumda olduğunu farkettiğinde de ona yardım etmek ister. Ama bu yardım bitmek bilmez, kızımız esas oğlanımıza artık git dese de problem olmayacağını sabah trene bineceğini söylese de esas oğlan onu bırakamaz. Çünkü aslında kız çocuğa değil çocuk kıza muhtaçtır. Ve kendi için aslında o kadın bir çıkış yoludur. Bu noktadan sonra ikili birbirlerine çok güçlü bir bağ ile bağlanmıştır gece içinde adam yüzleşemediği eski sevgilisiyle yüzleşir ve yine hüsrana uğrar. Kadın ise onu teselli etmek ve ona yardım etmek için yanıbaşındadır. Gece boyunca bitmek bilmeyen olaylar sürer gider en sonunda ise bir otelde kaldıktan sonra kızı sabah ilk trene bindiren adam ona bir öpücük kondurur ve elveda der.

Film böyle sürmekte ama bunun yanında filmde hoşuma giden çok fazla nokta var. Çaresizlik anında telefon kulübesini sanki bir zaman makinesi gibi kullanmaları ki son sahnede bunu çok üst seviyede bir duygu yüklemesiyle yapıyorlar. Birbirleriyle olan konuşmaları, birbirlerine olan güvenlerini anlatan sahneleri. Kadın tam tuvalete gidiyorum bahanesiyle mekandan kaçarken çocuğun yanına gelmesi ve orda yaşanan tartışma bla bla... Karakterin aslında bu kadar kırılmış olması bu kadar darmadağın bir kalbe sahip olması belki de filmi nirvanaya taşıyan nokta oldu benim için. Bununla beraber filmin en vurucu yeri kesinlikle Vancouver Sleep Clinic - Flaws parçasını yüzümüze yüzümüze vurduğu o muhteşem son sahnesiydi. Bu tarz -ilk yönetmenliğini yaptığı için söylüyorum- başarıya aç insanların iş yapması sinemayı ve tüm sektörü çok daha değerli kılıyor ve bu yapımları daha izlenesi yapıyor. Belki de benim gibi bir çok kişinin filmi kötü değil de iyi görmesi ilk kez yönetmenlik yapan Chris Evans'ın bu işe olan saygısından kaynaklıdır.

DEĞERLENDİRME

Konu

6

Oyunculuk

6

Senaryo

6

Kurgu

6

Sanat Yönetimi

6

6.0
Fena Değil!

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL