Dark 1. Sezon İncelemesi

tambenlik

@tambenlik yazdı...

31.01.2018

Dark

dark, netflix'in iddialı yapımlarından biri. görselliği, kasvetli ve yağmurlu havası, inandırıcı oyunculuklarıyla göz dolduran dizide, gizem unsuru çok iyi kullanılmış. 1953, 1986 ve 2019 yıllarındaki ortamlar öyle güzel oturtulmuş ki insan zaman zaman üç farklı diziyi birden izlediği hissine kapılıyor. karakterlerin hem kendi yetişkinlik/gençlik/çocukluk hallerini zihinde oturtmaya hem de karakterler arası akrabalık ilişkilerini çözmeye çalışmak da insanı bir o kadar yoruyor tabi.

zayıf taraflarına bakacak olursak, dizide polisinden hemşiresine hiçbir karakterin, cerahat dolu bir yaraya benzetilen winden'dan ayrılmamış olması ilginç. hemen her karakter birbiriyle çocukluk yıllarında tanışmış, yetişkinlik dönemlerinde evlenmiş. winden'da üniversite var mı bilmiyorum ama herkes bir şekilde meslek sahibi olup yine winden'a yerleşmiş. karakterlerin bu kadar sevmedikleri ve çocukluklarından beri ayrılmanın hayalini kurdukları bir kasabadan ısrarla ayrılmamaları insanı düşündürüyor haliyle.

dizide bir başka problem de winden halkının hafızasının epey zayıf olması. hannah'ın mikkel'ı gördüğünde kocasının küçüklüğü olduğunu anlaması ya da en azından çocuk büyüdükçe bir şeylerin tuhaflaştığını düşünmesi gerekirdi. ulrich, 2019'da mads'in cesedini ilk gördüğü anda aklına kardeşi gelmeliydi. eton, gençliğinden beri bir satanizmdir kaptırmak yerine, mads'in kaybolmasıyla geçmişte şahit olduğu çocuk vakaları arasında bir benzerlik olduğunu düşünmeliydi. charlotte iyi resim yapan, görsel zekası gelişmiş bir polis olarak 1986'da gördüğü mikkel ve jonas'ı sonrasında hatırlamalıydı. ben doğup büyüdüğüm küçük bir kasabada rastladığım, buralı olmayan, zaman ve ölüleri diriltme konusunda garip garip konuşan, sarı yağmurluklu bir çocuğu unutmazdım mesela. bunun gibi birbiriyle farklı zaman dilimlerinde bir şekilde karşılaşmış ama birbirini hatırlamayanları geçtim, kendisine rastlayıp da kendisini tanımayanlar var. ilginç.

başka bir ilginç nokta da ormandaki mağara. her üç yılda da garip olayların hepsi o mağara çevresinde oluşmuşken bu durumun kimsenin, bir şekilde yolu o mağaraya düşene dek dikkatini çekmemesi düşündürücü. en azından mağarayla ilgili bir efsane dolaştırılabilirdi winden halkı arasında.

dördüncü olarak, polis teşkilatının işleyişi 2019 yılına göre çok zayıf. yerel bir gazetenin yıllar önceki sayılarına ancak sezon finalinde bakabildi charlotte. halbuki küçük bir kasabada yaşanan tuhaf olaylar, belgeleri olmasa dahi toplumsal hafızada yer eder. dolayısıyla geçmişle bugün arasında ilişki kurmak bu kadar ite kaka gerçekleştirilmemeliydi. diğer yandan kimse mads'e dna testi yapmayı önermedi. mads 2019 yılına ilk geldiğinde, peter ona suni teneffüs yaptı, dolayısıyla çocuğun kimliğine dair bir bilgiye ulaşılmasa dahi en azından peter'ın durumla ilgisi olduğu sonucuna ulaşmak o kadar zor değildi. 

dizinin felsefi arka planına bakacak olursak, dizide döngüsel bir zaman anlayışının hakim olduğu söylenebilir. geçmiş nasıl ki geleceği inşa ederse kara delikler sayesinde gelecek de geçmişi etkiler ve bu etkileşim kuvvetli bir nedensellikle gerçekleşir. bu açıdan bakıldığında nedensellik ile kadercilik arasında herhangi bir fark yok. hiçbir şey boşuna değil ve hiçbir şey değiştirilemez. insan yaşananlar üzerinde kendisini söz sahibi zannetse de aslında niyetler, istekler ve kararlar çoktan var edilmiş bir düzeni adım adım tamamlamaktan ve sürdürmekten başka bir işlev görmüyor. dolayısıyla hiçkimse kendi hayatı üzerinde söz sahibi değil. bu düzenin bir kurucusu ise yok. tanrı, acıya dayanamayan insanların sığındığı büyük bir yalandan ibaret. zaman ve uzayda işleyen neden-sonuç ilişkileri öyle kuvvetle birbirine bağlanmış ki bu zinciri tanrı da, kendisini tanrı olarak gören kibirli insanoğlu da kıramaz. 

bazı problemler içermekle birlikte sadece arka planındaki felsefenin nereye varacağına dair merak bile dizinin sonraki sezonlarını izlemek için yeterli bir sebep. severek takip edeceğim.

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI