Stranger Things 3: Kahraman Amerika Kötü Ruslara Karşı

tambenlik

@tambenlik yazdı...

16.08.2019

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Stranger Things dizinin üçüncü sezonunu yeni bitirdim. bu sezon diğer sezonlara göre oldukça kötü. bu kadar kötü olmasının nedenlerini maddeleyelim:

1. ilk iki sezondaki sevimli çocukların karşı cinsle vıcık vıcık ilişkilerinden başka bir olayları olmayan teenagerlara dönüşerek seyir keyfini bozmaları: bu çok kişisel oldu, kabul.

2. dizideki karakterlerin bu sezonda dört gruba bölünüp her birinin birbirinden habersiz dedektifliğe girişmesi: arkadaş, daha önce o kadar sıra dışı olaylar yaşanmış bir kasabada anne babalar hiç mi demiyor, akşam okundu bu çocuklar nerede? biri ormana gider kendi başına, biri silahlı askerleri gözetler, biri havalandırmadan avm'yi dolaşır. bu çocuklar neler döndüğünü keşfetmeye başlayınca neden jim ve joyce'a haber vermediler? neden birbirleriyle bu kadar geç iletişime geçtiler? bütün bu olaylar süresince neden eve gitmediler? hadi diyelim ki ebeveynlerin yapabileceği bir şey yok. mübarek, dünya elden gidiyor, insan bi' polisi, askeri aramaz mı? niye kendi başınıza iş yapıyorsunuz? jim polis arkadaşlarından bile yardım istemiyor, neden?

3. netflix'in her dizisine yaptığı gibi bu diziye de zorla eşcinsel bir karakter eklemesi: problem karakterin eşcinsel olması değil, başından beri steve'den hoşlanıyor gibi gösterilen bir kızın çok zorlama ve alakasız bir biçimde aslında bir hemcinsine aşık olduğunu itiraf etmesi.

4. kasabada yaşananları bizim ekipten başka kimsenin tınmaması: zihin hırsızı yedi sülaleyi ele geçirmiş, millet hala 4 temmuz'u kutluyor. bu ele geçirilip haydan huya gidenlerin hiç mi seveni, ailesi, akrabası yok? neden kimse ortalığı ayağa kaldırmıyor? polis kaybolanların peşine niçin düşmüyor? avm'ye bakıyorsunuz, bizim ekipten başka kimse yok. koca hastane birbirine girmiş, yaşlı teyze exorcist'e yarabbi şükür dedirtmiş, etrafta ne hasta ne doktor ne hemşire. bizde biri bayılsa etrafına otuz kişi birikip hastanın ağzına kaşık sokar oysa. peki yaratık hastaneden çıkarken bizim ekibin ip gibi dizilip de yaratığın gidişini alık alık seyretmesine ne demeli, arkasından bir su dökmedikleri kaldı resmen. allah'ım sen koru.

5. jim'in pisi pisine ölmesi: jim'i neden öldürdünüz vicdansızlar? joyce'un sevdiği iki adamı da aynı nedenden arka arkaya harcamak niye? hem de bu seferkinin ölümü kendi elinden. benim anlamadığım jim'in camın berisinde uzun uzun bekleyip kadına kaş göz yapmak yerine neden ordan çabucak çıkmadığı. bana bunu açıklarsanız sevinirim.

6. sscb allah belanı versin-abd adamsın sorunsalı: rusların da amerikalıların da bu kadar karikatürize edilmesine gerek var mıydı? evet evet komünizm yaratıkları silah olarak kullanan ve bunun deneylerini amerika'da bir avm'nin bodrumunda kurduğu askeri üste gerçekleştiren, hatta biraz salak oldukları için üniformalarıyla dolaşarak kamufle olma ihtiyacı bile hissetmeyen, yok öyle tam anlaşılmadı, yaptığımız işler daha bi' ortaya çıksın diye de ben şifreyim diye bağıran kedili ayıcıklı mesajlarla radyo yayını yapan, bu zekayla başka boyuta açılan bir teknolojiye nasıl sahip oldukları daima bir giz kalacak gerizekalı rusların işi. kapitalizm ise teenagerların rus ajanlarından daha zeki olduğu bir ülkenin, insanı nirvanaya ulaştıran ideolojisi. kapitalizmi övme işini de yüzlerce yıl sömüre sömüre canlarına okudukları siyahilerden birine yaptırmışlar ya, aşırı ikna edici olmuş. hem de siyahilerin oy kullanma hakkını kullanmaya bile yeni yeni başladıkları, ayrımcılığın çok şiddetli olduğu 80'li yıllarda, renkli tokalarıyla o mağaza senin bu mağaza benim gezerek adeta avm'de yaşayan bir siyahi çocuğa. yediysek devam.

gelelim sonuca. dizi 3. sezonda ne mi anlatıyor dostlar? aslında amerikan filmleriyle büyüyen bir nesle hiç stranger gelmeyecek bir thing'i: amerika'nın kapitalist, özgür, bilim sevdalısı, çevik, kahraman çocukları ile ötekiler arasında gerçekleşen, kazananı daima belli bir savaşı.

nolur 4. bir sezon çekmeyin.

DEĞERLENDİRME

Konu

6

Oyunculuk

6

Senaryo

6

Kurgu

6

Sanat Yönetimi

6

6.0
Fena Değil!

YORUM YAZ

SPOILER

YENİ YORUMLAR

@consuela

5 ay önce

Jim ve Joyce'a ulaşmaya çalıştılar. Hatta Eleven bizzat takip edip Illinois'ye gittiklerini öğrendi. Cep telefonu yok malum...

@terabithiasu

6 ay önce

Yazdığınız her cümleye hatta kelimeye katıldım ahhshshshshsnsn
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL