The Wolf Of Wall Street: Wall Street'in Kurtlar Vadisi

loveoura

@loveoura yazdı...

21.04.2017

Para Avcısı

 Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı Leonardo DiCaprio Jean Dujardin Jonah Hill  Matthew McConaughey gibi adı sanı oldukça duyulmuş insanların başrollerinde olduğu 100 milyon dolarla yapılıp 392.000.694 $ hâsılat elde etmiş olan film. Bunları söylüyorum çünkü bunlar filmin o DiCaprio lu afişini görmeyen kalmamasını sağlayan şeyler oldu. Hatta o kadar tanıdık gelmeye başladı ki filmi izlemede ya acaba izlemiş miydim ben bunu demeye başladım. Ama izlemedim. İnatla izlemedim. Neden bilmiyorum hep arada derede kaynadı hatta 1-2 hafta sırf gözümün öünde olsun diye yan sekmede açılı halde durdu film. Çünkü beklentim yüksekti. Ya bu kadar bütçe bu yönetmen bu oyuncularla akasya durağı çeksen yine bir şekilde olur sonuçta. Olmamış…
Yani başta oyunculuklar filme göre gayet iyiydi. Ama sonuçta bir çocuk havuzundan daha derin olmayan karakterler vardı senaryoda. Öylesine sığ öylesine masalsı. Masalsı diyorum çünkü Hamlet’in hırsı anlatılmak istenirken fabl masallarından öteye geçememiş.
Hele ki bu bir filmin bir mesajı var dendiği zaman içimden bir parça ölüyor. yahu babaanne öğüdü gibi film mesajı mı olur. Resmen martin abimiz bize haydan gelen huya gider yuva yıkanın yuvası olmaz adalet hep yolunu bulur aman diyim helal para kazanın diyor. Desin tabii demesin demiyorum ama 3 saatimizi almaya da gerek yoktu twitter’a yazsan okur ilham alırdık biz valla. Haa mesaj sübliminal falansa onu kaçırmış olabilirim o ayrı. Hoş sübliminal verilecek mesajlara da pek ihityaç yoktu çünkü film boyunca birçok oyuncunun aziz ve muhteremine şahit olduk.
Bakın ben aman film cinsel öğe barındırıyor rahatsız oldum diyecek biri değilim bak grinin elli tonuna adam baştan ne olduğunu söylüyor biz de ona göre izliyoruz. Diyoruz ki abi filmin konusu belli.  Ama bu filmde cinselliğin film öğesi vardı resmen. Ya bir filme gerekirse konur bunun en büyük destekçilerindenim varsın babalar ve çocuklar filmi aynı anda izlerken bir süre tavana duvara falan baksın. Filmi destekler iki insan arasındaki ilişkiyi anlamamızı sağlar yeri gelir bize tutkuyu gösterir tamam da sırf saat doldurmak için konan sığ ve gereksiz sahnelere bir anlam veremedim. Hayır, adamın çapkınlığını anlatmak için hobi olarak yine koy tamam da bak fazlasını attığında film en az 25-30 dk kısalıyordu.
Hatta filmi kısaltmak için ikinci bir öneri. Fuck kelimesini çıkar senaryodan. Bak film en az 30 dk daha kısalmazsa bir şey bilmiyorum. Ayyy küfür etti benim terbiyem bozuldu demiyorum.
-good fucking morning
+you fucking too
-what the fuck are you doing
+fucking man
-ooo man shut the fuck up
Bu nasıl bir senaryo nasıl bir kafa? Tabii ki direk olarak böyle bir dialog yok ama konuşmaların çoğu bu kıvamda. Haa ben çok şükür altyazıdan kahretsin okuyorum da terbiyemi koruyorum.
Sona doğru filmin komik yerlerinin olduğunu söylemem gerek. Gerçekten eğlendiğim yerler vardı. Fakat 1-2 sahne için 3 saatlik bir film izlenir mi emin olamıyorum o ayrı…
Özetle sığ bir senaryo abartılmış bir cinselik ( bunu adamın hayat aşırı  tarzını anlatmak için koyduk dediniz, dediniz de biz yemedik. Çünkü biliyoruz ki denklemde bir şeyler eksik olsa bile cinsellik hep satar değil mi? ) bolca alkol ve uyuşturucu kalitesiz replikler iyi kamera açıları renk kullanımları belki zorlasak fena olmayacak kostümler kaliteli oyuncular ve bir çok yönüyle sevabıyla günahıyla sektöre katılmış bir film. Tabii ikisini karşılaştıracak olursak filmlerin cehennemine gitmeye hak kazanır (!)  o ayrı…

 

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI