Beni Anlamak İstiyorlarsa, Filmlerimi İzlesinler...

tiamath

@tiamath yazdı...

30.01.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Chaplin Chaplin, o sessizliğin içerisinde bize neler anlatmak istedi? Amacı gerçekten bizi güldürmek miydi? Yoksa bir şeylere olan başkaldırışı ima etmeye mi çalışıyordu? Anlatmak istediklerini gerçekten anlatabildi mi? Muhtemelen anlatamamış ki komünist parti üyeliğinden suçlanışından tutunda, mahkemede kendisine serseri karakterinden dem vuruluşuna kadar, birileri tarafından fırsatı yakalandıkça tekmelenmeye çalışılmış. Bu sürgün ile sonuçlanana kadar böyle devam etmiş. Ve her zaman ki gibi dünya, birşeylerin gerçek kıymetini, üzerinden onlarca yıl geçtikten sonra anlayabildi.

Evet bir Chaplin biyografisi izledik ama beraberinde bu gerçekleri de izledik. Chaplin nasıl keşfedildi? Vizyonu ne idi? Onu bu başarıyı sevk eden unsurlar ne idi? Nasıl bir özel hayatı oldu? bunun gibi bir çok unsuru bünyesinde barındıran bu filmde Robert Downey Jr. son derece başarılı bir şekilde Chaplin'i canlandırmıştır. Belli ki dersine çok iyi çalışmış. Çünkü hiç bir set sahnesinde, hareket ve mimiklerinde, Chaplin'in çizgisi dışına taştığını görmüyoruz. Bunun dışındaki oyunculuklarda aynı başarı seviyesinde diyebilirim. Yaklaşık elli yıllık bir dönemi işleyen filmin sanat yönetiminde de, her hikayenin geçtiği yılda başarıyı yakaladığını görüyoruz. Belki filmin büyük ölçüdeki kısmı, Chaplin'in genç kız düşkünlüğü ve aşk hayatı üzerinde dönmesi kısmen sıkıcı olabiliyor. Ama Chaplin'e asıl darbeyi vuran kısmın, burada geldiği göz önüne alınırsa, buna ağırlık verilmesi çokta hatalı sayılmaz. Evet birkaç eş sahibi oldu ve bunlardan bir çok çocuğu oldu ama kendisini mahkemeye sürükleyen ve adını lekelemek için kullanılan çocuk, kendisinden olmayan çocuktu. Filmde bu noktaya gelmek için başka nasıl bir yol izlenebilirdi ki?

Bunun dışında filmde, komünist parti üyeliği araştırmaları yapıldığı dönemin üzerinde yeterince durulmadığını düşünüyorum. Bu dönem bir çok sanatçı kundaklanıyor, iftiralarla yargılanıyor ve bir çok yönetmende çektikleri film konusunda yanlış bir yere yanlış bir mesaj gitmemesi için kılı kırk yarıyorlardı. Filmde bu pek hissettirilmemiş. Yani Chaplin'in nasıl bir dönemde nasıl bir film yapmaya çalışıldığı daha iyi yansıtılabilirdi. Birde sürgün edilme kararının alınışı ile ilgili biraz daha detay verilebilirdi. Hakkında 1900 sayfalık veri toplamış olan FBI ajanının, ülkeden çıktığı anda sürgün kararı aldırtması sürecine dair hiçbirşey göremiyoruz. Sadece gemide iken gelen telgraf ile bildiriliyor ve Chaplin, İsviçre'ye yerleşiyor.

Filmin sonundaki, Oscar sahnesi ve film sonrası verilen bilgilendirme sahneleri de yerindeydi. Ayrıca şuna da değinmek istiyorum, güzelliğinin zirvesinde olan Milla Jovovich'ten, tam anlamıyla etinden ve sütünden faydalanmışlar. O kadar eşi ve sevgilileri olduğunu gördüğümüz filmde sadece Milla'yı komple soymaları bana biraz ironi gibi geldi. Hatta diğerleriyle doğru düzgün öpüşme sahnesi bile çekilmemiş. Mavi Göle Dönüş filmi ile bu film aralığında böyle cesur bir sahnede oynamışlığı yok. Tüm bunları göz önüne alınca ister istemez sektörde yükselmeye çalışan bir oyuncunun kullanıldığı kanaatine varıyor insan.

Gerçekten başarılı bir filmdi.

DEĞERLENDİRME

Konu

8.5

Oyunculuk

10

Senaryo

9

Kurgu

9

Sanat Yönetimi

9

9.1
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL