SİNEKRİTİK

"Göz" Yanılgısı

Aslında her film insana dair... Ama bazı filmler insana daha yakın, ruhu yakalar, ilk dakikadan ititbaren içine alır hapseder evirir çevirir, öyle bir savururki bambaşka iklimde açarsın gözlerini film bittiğinde... Hele geldiğin yer dudağında hafif bir tebessüm, kalbinde derinde... Devamı..

S

@sibumi yazdı...

23.10.2010

Fatih Pelle

Bir filmle nasıl tanışabilirsiniz? Kimisi yönetmene bakar kimisi oyuncuya kimisi ödüllere vs. ve izleme niyeti bir şekilde oluşur ya da tersi. Bahsini geçeceğim Fatih Pelle, bu açıdan şanslı. Çünkü yılında, en iyi yabancı film Oscarı ve Cannesda Altın Palmiye almış. Bir de Max... Devamı..

paradigma

@paradigma yazdı...

26.09.2010

Ju Dou

İsimleri nasıl yazılıyor bilgim yok. Sanırım tersi olacak, Zhang Yimou yani IMDB'deki Yimou Zhang yerine. İsmini bilemememden de haksızcası, yönetmenin filmlerine önyargılı yaklaşımımdı. Tahmin edilebilir ki bu, ilk izlediğim filmi olan Hero ile bitti. Jet Li'nin öylesine... Devamı..

paradigma

@paradigma yazdı...

26.09.2010

Kim Korkar Hain Kurttan?

Edward Albee'nin aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanmış eser, 13 dalda aday olup beş dalda oscar kazanmış. Afişteki korkunç Elizabeth Taylor (ki daha 34 yaşında) elbette ki oscar alanlardan biri. Filmdeki favorim Richard Burton ise adaylıkla kalmış. Tiyatro oyunundan sinemaya... Devamı..

paradigma

@paradigma yazdı...

26.09.2010

Europa ve Lars von Trier'in Faşizm Yorumu

Trier’in faşizmi ince detaylarıyla derinlemesine anlattığı bu filmi görsel anlatımıyla daha çok öne çıkmaktadır. Yorucu anlatımı ve hipnoza sokan havası ile izlemesi hayli zor, ama defalarca izlenebilir. Ayrıntılarına geçersek Leopold Almanya’daki amcasının yanına geldiğinde... Devamı..

lazare_carnot

@lazare_carnot yazdı...

30.08.2010

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL