SİNEKRİTİK

Ju Dou

İsimleri nasıl yazılıyor bilgim yok. Sanırım tersi olacak, Zhang Yimou yani IMDB'deki Yimou Zhang yerine. İsmini bilemememden de haksızcası, yönetmenin filmlerine önyargılı yaklaşımımdı. Tahmin edilebilir ki bu, ilk izlediğim filmi olan Hero ile bitti. Jet Li'nin öylesine... Devamı..

paradigma

@paradigma yazdı...

26.09.2010

Kim Korkar Hain Kurttan?

Edward Albee'nin aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanmış eser, 13 dalda aday olup beş dalda oscar kazanmış. Afişteki korkunç Elizabeth Taylor (ki daha 34 yaşında) elbette ki oscar alanlardan biri. Filmdeki favorim Richard Burton ise adaylıkla kalmış. Tiyatro oyunundan sinemaya... Devamı..

paradigma

@paradigma yazdı...

26.09.2010

Europa ve Lars von Trier'in Faşizm Yorumu

Trier'in faşizmi ince detaylarıyla derinlemesine anlattığı bu filmi görsel anlatımıyla daha çok öne çıkmaktadır. Yorucu anlatımı ve hipnoza sokan havası ile izlemesi hayli zor, ama defalarca izlenebilir. Ayrıntılarına geçersek Leopold Almanya'daki amcasının yanına geldiğinde... Devamı..

lazare_carnot

@lazare_carnot yazdı...

30.08.2010

Tutunamayanların Hikayesi

Son zamanlarda izlediğim en ilgi çekici, kendine has filmlerden birisi de şüphesiz ki, "Gökyüzü Savaşçıları" (Sukai Kurora, The Sky Crawlers) isimli anime idi. Anime dünyasının saygı duyulan isimlerinden biri olan yönetmen Mamoru Oshii tarafından, Hiroshi Mori'nin aynı isimli... Devamı..

spike

@spike yazdı...

26.08.2010

Mezbaha Tanrıçası, Temple Grandin

Temple Grandin, fabrikasyon mezbahacılık konusundaki çalışmaları kadar Otizm konulu kitap ve makaleleri ile de adını duyurmuş, önemli bir bilimkadını. Film, Temple Grandin'in yaşamı, karşılaştığı zorluklar ve sıradışı tasarımları ile ilgili. Sığır besiciliğinin büyük bir sanayi... Devamı..

havlayankuzu

@havlayankuzu yazdı...

14.08.2010

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL