SİNEKRİTİK

Sınıfın Kini: Parasite

Daha önceki yazımda joker filmini Marksist incelemeye tabi tutmuştum.Ancak parasite filmini izledikten sonra esas incelemeyi hakeden filmin bu olduğuna kanaat getirdim.Hatta bu film herhangi bir incelemeye gerek duymayacak derecede açıklayıcı olmuş.Sınıfın sahip olduğu... Devamı..

zanezav

@zanezav yazdı...

14.02.2020

Beni Anlamak İstiyorlarsa, Filmlerimi İzlesinler...

Chaplin, o sessizliğin içerisinde bize neler anlatmak istedi? Amacı gerçekten bizi güldürmek miydi? Yoksa bir şeylere olan başkaldırışı ima etmeye mi çalışıyordu? Anlatmak istediklerini gerçekten anlatabildi mi? Muhtemelen anlatamamış ki komünist parti üyeliğinden suçlanışından... Devamı..

tiamath

@tiamath yazdı...

30.01.2020

Vertigo Filmine Göstergebilimsel Bir Bakış

Göstergebilim, günlük yaşantımızda karşımıza çıkan fakat anlamlandırılmayı bekleyen nesneleri, olgu ve olayları kapsar. Sinemada belirli bir zaman diliminde belli bir mekanda olgu ve nesne(kod) gösterilir ve gösterilen her zaman anlamlandırılmayı bekler. Hitchcock sinemasında... Devamı..

seymakoksal

@seymakoksal yazdı...

04.01.2020

İlişkilere karamsar bir bakış; Marriage Story

Son dönemde sinema severler açısından ilgiyle karşılanan film belli ki çokça tartışılacak değerde bir yapım olmuş.Bilirsiniz insanlar filmlerdeki karakterlere ne kadar yakın hissederse o denli etkisinde kalır.Bu filmde tamda böyle arada bırakacak türden bir yapım.Nicol veya... Devamı..

zanezav

@zanezav yazdı...

01.01.2020

Marksist bir pencereden Joker incelemesi

Filmin vizyona girmesiyle birlikte çeşitli yorumlar yapıldı.İşin teknik kısmı ile ilgili fazlaca incelemeler yapıldı.Başrolün başarılı oyunculuğu vs.Ben bu yazıda bu teknik kısımların dışında içeriğe dair farklı bir perspektif sunmaya çalışıcam. Yazının kışkırtıcı başlığından... Devamı..

zanezav

@zanezav yazdı...

24.12.2019

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL