İstanbul Kırmızımsısı

enik-kral

@enik-kral yazdı...

08.03.2017

İstanbul Kırmızısı

'İstanbul kırmızısı', küçücük roller için bile seçilmiş oyuncular da dahil  -Tuba büyüküstün'ü sevmedim aramızda-  olmak üzere tam kadro çok iyiydi.

Müziklerde çok güzeldi ama Sezen aksu' da olması gerekmiyor muydu? yoksa ben mi kaçırdım. Yani alışkanlık herhalde Sezensiz Ferzan filmi mi olurmuş. Film boyunca ne zaman Sezen sazı eline alacak diye bekledim durdum. Ayrıca filmdeki ortam sesleri etkili kullanılmıştı. Özellikle  -tabi yanılmıyorsam-  filmin başında duymaya başladığımız beton pompasının sesi, film boyunca duyulmaya devam etti durdu. Gerilim ve tansiyonu yükseltmeye birebirdi.

Filmin mekanı yani İstanbul da filmde oldukça etkin bir roldeydi. Beton pompasının sesi yine betonlaşan büyüyen bir şehri rahatsızlığı hissettiriyor. filmin bazı anlarında arka planda  birlikte görünen tiplerde İstanbul'un renkli yüzü gibiydi. Mesela vapurda türbanlı kızın kafasında modern bir kulaklık, yine aynı kadrajda tam karşısında yine modern görünümlü bir genç görünüyor. Orhan'ın saatçi dükkanının kendilerine ait olduğu sahnede yine arkada  üç dört türbanlı öğrenci bir kenarda görünürken diğer tarafta ise yine aralarında bonus kafa olan bir tipinde olduğu bir grup görüyoruz. Karakol sahnesi tam evlere şenlikti, yaw öyle karakol mu var? varsa benim gördüklerime neden benzemiyor. Nasıl bir yer arkadaş orası karakol mu kadınlar hamamı belli değil, Kadın komiserin balıkçı muhabbeti ettiği poliste de tam tellak tipi vardı zaten, valla hiç olmamıştı.

Hikayeye gelecek olursak , Deniz'in romanı ile igili fikir almak için davet ettiği Orhan karakteriyle aralarındaki arabaya kapalı kalma olayı aslında çok daha iyi bir şekilde kullanılabilrmiş. Ama Deniz'in akibetini açıklamayarak hikayeyi bir yere bağlamasa da  ben filmin sonunu sevdim. Aslında Deniz'in bıraktığı yerden yazmaya küsmüş olan Orhan devam ediyor. Deniz'in terk ettiği yere Orhan geri dönüyor. Hem de en tepeden başlıyor onun odasından devam ediyor yoluna. Deniz, hiç dönmesede köpeği tommy gibi beklenilmek istiyor. Yusuf onun artık dönmeyeceğini anladığında intihar ediyor sevgilisine kavuşmak için. Tabi bu söylediklerimin hepsi benim uydurduklarım.

Filmin en sevmediğim tarafı ise ailenin yanında kalan kız üzerinden anlatılmak istenenler oldu. Kızın ailesi yaşadıkları yerde çatışmalar olduğu ve evleri yıkıldığı için oradan ayrılmak zorunda kalmışlar falan filan.. Sonra onları otogardan uğurlarken, bir tarafta da benzer aileleri yerinden yurdundan edecek askerler uğurlanıyor. Üzerine de mum dik heehh tam oldu. Tamam Türkiye'de bunlar yaşanmıyor mu? yaşanıyor. Ama bu konuyu alıp özensiz ve sığ bir şekilde filmin ortaya yerine öylece koyamazsın. Yapacaksan, söyleyecek bir sözün varsa ve cesaretin varsa zaten böyle yapmazsın. Bırak İstanbul'un siyahını, Türkiyenin grisini de çeken çıkar elbet ...

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI